Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » Novela DPH - přechodná ustanovení

#1 2011-04-02 23:31:09

miruska.j
Člen/ka

Novela DPH - přechodná ustanovení

Dobrý večer Zdeni, chtěla jsem se zeptat, jak to bude s přechodným obdobím u DPH - nějak se nemůžeme s kolegou shodnout. Jedná se mi o změnu uplatňování dokladů po 1.4.2011, kdy platí, že ke dni uplatnění nároku musíte mít daňový doklad v držení. Konkrétně se mi jedná například o to, když se mi dostane do ruky faktura vystavená 5.4.2011, ale DUZP bude 31.3.2011. Podle kterého znění zákona se budu řídit?  V přechodných ustanoveních jsem vyčetla, že pro uplatnění nároku na odpočet daně, který vznikl přede dnem účinnosti tohoto zákona a který plátce uplatní za zdaňovací období po nabytí účinnosti tohoto zákona, je plátce povinen splnit podmínky stanovené v § 73 zákona č. 235/2004 Sb ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona .... A já z toho nejsem vůbec moudrá - do kterého přiznání zařadím právě tu konkrétní fakturu vystavenou 5.4. s duzp 31.3. - do 1.Q nebo 2Q. Děkuji moc za vysvětlení.

Offline

 

#2 2011-04-03 00:56:20

Zdena
Moderátorka

Re: Novela DPH - přechodná ustanovení

Dobrý večer. K uskutečnění zdanitelného plnění došlo před 1.4.2011, nárok na odpočet si uplatníte za zdaňovací období PŘED nabytím účinnosti zákona (1. Q 2011), takže postupujete podle starých pravidel a nárok na odpočet si můžete uplatnit v 1. Q i když je DD vystavený až 5.4.2011.

MF ČR:
Změny v pravidlech pro uplatňování nároku na odpočet daně od 1. 4. 2011

kopíruji vybranou část:
Přechodná ustanovení
Z bodů 1 a 2 přechodných ustanovení zákona č. 47/2011 Sb. vyplývá, že nárok na odpočet
daně, který vznikl před 1. 4. 2011 a který plátce uplatní za některé ze zdaňovacích období
před tímto datem, se řídí podmínkami stanovenými v § 73 zákona o DPH ve znění platném
do konce března 2011.
Příklad:
Plátci se čtvrtletním zdaňovacím obdobím dodá jiný plátce v tuzemsku zboží. Odběratel
převezme zboží 30. března 2011, příslušný daňový doklad obdrží 8. dubna 2011.
K uskutečnění zdanitelného plnění a ke vzniku nároku na odpočet daně došlo před účinností
novely zákona. Plátce může nárok na odpočet daně na vstupu uplatnit již v přiznání k DPH za
I. čtvrtletí 2011.

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » Novela DPH - přechodná ustanovení

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB