Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#51 2010-04-12 22:03:40

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

U zaměstnance také můžete platit roční sazbu silniční daně. Denní sazbu daně 25,- Kč zaměstnavatel volí v případě, že je výhodnější, kdy zaměstnanec například vyjede na služební cestu jen jednou za měsíc. Stačí jeden cesťák na celý měsíc, cestovní náhrady, které vyplatíte zaměstnanci, uplatníte do výdajů.

Offline

 

#52 2010-04-12 22:08:53

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

lucinkapes napsal(a):

maketaf napsal(a):

Mám ještě jeden dotaz, (jedná se stále o vypůjčené auto od maminky, která platí sd a já si uplatňuji náhrady do výdajů) musí maminka odvést sd za čtvrtletí, ve kterém jsem si žádné náhrady do účetnictví neuplatnila? Nejspíš ano, mám pravdu? Děkuji

V navaznosti na tento dotaz (já OSVC a auto pujcene od maminky nepodnikatelky) bych se chtel zeptat, zda musim platit SD v pripade, ze maminka pracuje na DOPČ. Při této práci používá své soukromé auto a zaměstnavatel ji proplácí projete kilometry - cili za ni pravdepodobne i plati SD (vyzaduje od maminky napsat na papir s rozpisem ujetych kilometru "Nejsem platce silnicni dane").

Plátcem silniční daně je maminka, nikoliv vy. Vzhledem k tomu, že mamince vznikla povinnost platit silniční daň, už nebude tuto daň platit zaměstnavatel.

Offline

 

#53 2010-05-05 23:26:16

Robin
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Dobrý den,

mám zcela jednoduchou otázku a prostě jsem nenašel odpověď. Jsem OSVČ, plátce DPH a vedu DE. Vozidlo nemám v majetku. Tedy uplatňuji jen paušální výdaj měsíčně 4000Kč. Silniční daň jsem zaplatil na celý rok. A chci se zeptat, zda se tato daň uplatňuje v nákladech. Díky

Offline

 

#54 2010-05-05 23:32:40

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Ano, silniční daň je výdajem na dosažení příjmů. Jednoznačně souvisí pouze s podnikáním, kdybyste auto nepoužíval k podnikání, tak byste žádnou silniční daň neplatil.

Offline

 

#55 2010-05-05 23:36:06

Robin
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Děkuji za informaci. Ještě otázka. Daňově uznatelný náklad?

Editoval Robin (2010-05-05 23:37:46)

Offline

 

#56 2010-05-06 00:35:56

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Ano.

Offline

 

#57 2012-01-01 19:34:16

anoela
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Dobrý den, chtěla bych se zeptat pro upřesnění nebo v tom mám zmatek používám automobil nezahrnutý do majetku uplatňuji tedy na něj měsíčně paušál 4000kč dále pak 3,70 kč za každý ujetý kilometr je to tak správně a také i odpočet dph podle dokladů z PHM, píšu si samozdřejmě knihu jízd a platím silniční daň. děkuji.

Offline

 

#58 2012-01-02 00:07:17

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Základní sazbu náhrady 3,70 Kč/km bych neuplatňovala. Ostatní jak píšete.

Offline

 

#59 2012-01-02 09:58:43

jaromira
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Dobrý den, paní Zdeno, svým názorem, že by jste neuplatňovala základní sazbu náhrady, jste mě zaskočila.

Tuto problematiku jsem taky řešila a v odborném časopise "PORADCE" jsem našla odpověď:
"V případě vozidel nezahrnutých do obchodního majetku, které  v obch.maj.neměl poplatník nikdy zahrnuty, a u vozidla, pořízeného formou  finančního leasingu, u kterého neuplatňoval nájemné do daňových výdajů, může poplatník společně s paušálním výdajem na dopravu uplatnit rovněž sazbu základní náhrady za ujetý km.V tomto případě je nutno vést knihu jízd".

Což si myslím, že je logické, protože u vozidel zahrnutých do obch.majetku, se při uplatnění paušálu 5 000 Kč (pokud není důvod ke krácení)
dávají do výdajů ovl.ZD ještě odpisy, pojistné, opravy....., což u vozidla nezahrnutého nahrazuje základní sazba náhrady.

Prosím ještě o vaše vyjádření, teď jsem sama znejistila.Děkuji

Offline

 

#60 2012-01-02 15:29:35

anoela
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Tak to sem zase na stejném místě ja sem právě taktéž loni uplatňovala s tím vším i právě tu náhradu protože mi bylo řečené,že paušál buď celý nebo krácený je čistě na PHM že se prostě týká jen PHM a parkovného tedy v tom už,ale právě tím,že není v OM tak aby bylo nějak zase z druhé strany jištěné to,že vlastně opotřebovávám své věci jako ojíždím pneu,které ojíždím z důvodů toho,že jej používám i na podnikání a také veškterý servis auta tak že to vlastně nahrazuje zase právě ta náhrada letos tedy 3,70 kč. tím pádem i za rok 2010 sem si dala 3,90kč za km a do výdajů jako cestovné a zvlášť sem dala paušál do snižujicích a přičetla skutečné výdaje do zvyšujíchi základ daně. Proto sem ještě letos z toho jelen jestli sem to tak udělala správně,abych to neudělala zase znovu i za 2011 a pak měla nějaké problémy. Tak snad se dobereme k tomu správnému řešení :-)

Offline

 

#61 2012-01-02 18:40:46

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

§ 24/2 ZDP v roce 2010:
zt) paušální výdaj na dopravu silničním motorovým vozidlem3d) (dále jen "paušální výdaj na dopravu"), pokud nebyl uplatněn výdaj na dopravu silničním motorovým vozidlem podle písmene k) bodu 4 tohoto odstavce,
........ = nesmyslný odkaz na bod 4, který se týká vozidel v OM a v nájmu. U vozidel nezahrnutých do OM se postupuje podle bodu 3.

§ 24/2 ZDP od 1.1.2011:
zt) paušální výdaj na dopravu silničním motorovým vozidlem3d) (dále jen "paušální výdaj na dopravu"), pokud nebyl uplatněn výdaj na dopravu silničním motorovým vozidlem podle písmene k) tohoto odstavce
........= podle písmene k) uplatňuji základní sazbu náhrady + náhradu za spotřebované PHM. Dle mého názoru tedy uplatňuji buď paušální výdaj na dopravu, nebo náhrady.

Offline

 

#62 2012-01-03 21:54:24

slunecnice
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Dobrý večer,
měl jsem osobní automobil, který jsem využíval jak k podnikání tak k soukromým účelům. V listopadu jsem ho prodal. Měl jsem zaplacenou roční silniční daň. Jak mám postupovat? Musím automobil nějak odhlásit na finančním úřadu? Vrátí mi FÚ nějaké peníze za ty dva měsíce po které jsem automobil už nevlastnil?
Ještě bych se chtěl zeptat, když jsem uplatňoval výdaje paušálem, jak mám postupovat při ročním zúčtování. Zda mám počítat 4000 Kč/měsíc po dobu 1.-10. měsíc nebo ještě započítat něco poměrnou částí za měsíc 11. (automobil byl prodaný 9.11.). Musím ještě něco udělat?
Moc děkuji za odpověď.

Offline

 

#63 2012-01-04 07:34:06

jaromira
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

K mému vyjádření z 02.01.2012 :

Paní Zdeno, děkuji za vysvětlení, odpověď z "PORADCE" se týkala uplatnění výdaje za rok 2010.

Offline

 

#64 2012-01-04 08:03:19

jaromira
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

dotaz slunečnice :

Do 31.01.2012 se podává Přiznání k SD za rok 2011, kde vykážete měsíce, ve kterých jste používal osobní auto k podnikání, tím vám vznikne přeplatek. Pokud nemáte povinnost k SD na jiné vozidlo, můžete se odhlásit jako plátce SD a FÚ přeplatek vrátí.

V měsíci pořízení či vyřazení vozidla je možné uplatnit poměrnou část paušálního výdaje na dopravu.

Offline

 

#65 2012-01-04 19:29:40

Jarmila
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Zařazení vozidla
nedovedla jsem poradit známému (už nepodnikám)
V prosinci zakoupeno vozidlo na spotřebitelský úvěr v ceně 230tis. s bonusem 61tis. záloha 20tis., přestavěno na LPG, poradíte mu paní Zdeno jak to má zaúčtovat. Jak uplatnit náklady - rozvoz jídel - paušál + benzín, nebo prokazatelné výdaje. Děkuji moc za odpověď

Offline

 

#66 2012-01-04 21:44:56

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

jaromira napsal(a):

K mému vyjádření z 02.01.2012 :

Paní Zdeno, děkuji za vysvětlení, odpověď z "PORADCE" se týkala uplatnění výdaje za rok 2010.

Berte to pouze jako můj osobní názor, který nikomu nevnucuji.

Offline

 

#67 2012-01-05 06:26:02

jaromira
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Paní Zdeno, jasně, beru to tak. Ale podle  znění  §24/2 ZDP k 01.01.2011 se shoduji s vaším názorem. Jak už jsem uvedla, odpověď v "PORADCE" jsem si našla, když jsem řešila rok 2010 a taky jsem si našla, v jiném odborném časopise, že text (platný v roce 2010)
je poněkud nesmyslný, ale pro rok 2010 potvrzeno, že lze náhrada i paušál.
Takže si myslím, že  změnou textu §24/2 ZDP k 1.1.2011 byla tato možnost vyloučena a platí buď paušál nebo zákl.náhrada + PHM.

Offline

 

#68 2012-01-05 10:25:32

anoela
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

chtěla bych se ještě zeptat ohledně vyplnění přiznání k SD když byl přeplatek,který byl použit na placení záloh v roce 2011 jak mám pak vyplnit platbu záloh v SD mám napsat ty částky,které měly být placené i když byla třeba první záloha 0kč a další o něco ponížená tak aby mi to potom sedělo ve finále!? a nebo napsat jak to bylo placené a na FU si to tam potom doplní že byl přeplatek a odečtou si s té částky. a když bylo jedno nákladní auto celý rok v depozitu mám ho tam uvést i když tam budou ve všech měsících nuly!? děkuji

Offline

 

#69 2012-01-05 10:50:30

anoela
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

a ještě mě napadlo jak to je s tím že by se měl paušál měsíčně dávat do daňové evidence případně kdo nestihl dát celkovou částkou do daňové evidence a né jak to bylo že se uvedl v daňovém přiznání teď tam bude nějaká zvláštní kolonka v příznání na to? tak sem si to přečetla a nevím ještě sem se ani nedívala na formulář musím se pak podívat pokud ovšem ho zase ještě nezmění loni sem taky měla z ledna vytištěný a pak byl hned nějaký nový kde se posunulo jen místo pro razítko a musela sem to celé přepsat.

Offline

 

#70 2012-01-05 18:21:27

jaromira
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Dnes jsem obdržela další číslo odborného měsíčníků "PORADCE", kde na dotaz , zda může OSVČ při použití paušálních výdajů na automobil nevložený do OM připočítat částku zákl.náhrady, je zodpovězeno ( odpověď je z XI/2011):

"V případě, kdy není automobil vložený do OM, může navíc k paušální náhradě 4 000 Kč uplatnit i sazbu  základní náhrady za používání
silničních motorových vozidel.Pro rok 2011 činí tato sazba u osobních motorových vozidel 3,70 Kč.Vyplývá to z vyhl.č.377/2010 Sb., kterou
se pro účely poskytování cestovních náhrad mění sazba.......Tento postup je v intencích ZDP §24, odst.2, písm.zt), podle něhož zahrnuje sazba
paušální náhrady na výdaje toliko na spotřebované pohonné hmoty a parkovné.Ostatní výdaje nezahrnuje. V případě, kdy vozidlo není  zahrnuto  v OM

Offline

 

#71 2012-01-05 18:26:57

jaromira
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

mají podnikatelé "pokryty" ostatní výdaje s používáním automobilu pro podnikatelské účely právě sazbou základní náhrady stanovenou na
1 km jízdy.Aby tuto sazbu mohl podnikatel uplatnit i při používání paušálu dle písm.zt), musí vést knihu jízd, resp.musí prokázat ty km,
které ujel výhradně pro podniktelské účely."

Takže je na každém, jak se rozhodne výdaje uplatnit. Jak napsala paní Zdena, jde pouze o názory v rámci diskuze.

Offline

 

#72 2012-01-05 21:37:51

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

V § 25/1/x) ZDP jsem objevila větu:

"u silničního motorového vozidla, u kterého poplatník uplatní paušální výdaj na dopravu, nelze dále uplatnit náhradu výdajů za spotřebované pohonné hmoty"

To by mohlo znamenat, že při uplatňování paušálního výdaje na dopravu zákon připouští uplatnění základní sazby náhrady. V první části věty jsou z daňově uznatelných výdajů vyloučeny výdaje za PHM, parkovné a 20% ostatních výdajů u aut zahrnutých v OM a v nájmu. V další části věty je vyloučena náhrada za spotřebované PHM. Náhradu používáme u auta nezahrnutého do OM (a při zahraničních cestách, kde nelze doložit tankování). Z toho lze odvodit, že základní sazbu náhrady zákon nevylučuje, tudíž připouští.

Offline

 

#73 2012-01-06 14:14:59

slunecnice
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Moc děkuji za odpověď.
Ještě se chci zeptat, když jsem vozidlo používal jak pro soukromé tak služební účely a teď ho prodal, zda se tato částka musí objevit v DE jako příjem a také v daňovém přiznání.
Děkuji.

Offline

 

#74 2012-01-06 14:29:24

jaromira
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Pokud jste byl majitelem vozidla déle jak 1 rok a neměl vozidlo zařazené v obchodním majetku, tak se nikde neuvádí.

Offline

 

#75 2012-01-06 14:47:04

slunecnice
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak zapsat do tabulky(kolonka 23) počty měsíců podléhajících dani, když jsme vozidlo prodali 9. 11.
Předem moc děkuji.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB