Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#26 2009-12-29 00:40:40

Radmila
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Zdeni,
ono je to ještě trochu jinak.... 16.12. jsme se byli zaregistrovat....šla jsem tam s tím, že silniční daň zaplatí manžel a já si budu uplatňovat
manželem zaplacenou silniční daň jako výdaj na své podnikání podle § 24/2/u) zákona o daních z příjmů, ale bohužel paní nám sdělila,
že  to není možné, aby  SD platil manžel(když nepodniká)  a já  ji následně uplatňovala..... I když jsem zmínila, že je zapsán v TP jako držitel auta...
Takže mi bylo doporučeno, abych se zaregistrovala já k SD a vyplnila všechny potřebné udaje na tomto reg. formuláři i když
nejsem vlastníkem vozidla, prý stačí, když je auto ve společném jmění...... Tak proto jsem posílala dotaz ohledně vyplněné kolonky 10 a 11.(míněno
na mé podnikání). No, popravdě to tvrzení neznělo moc přesvědčivě.... Myslíte, že je to tak správně?

moc Vám děkuji

Offline

 

#27 2009-12-29 00:45:48

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Mám na mysli řádek č. 3, písmeno d). V přihlášce k registraci je hned nahoře a uvádíte tam den, od kterého se chcete registrovat. Můžete i se zpětnou platností, takže přijdete na FÚ 16.12.09 a zaregistrujete se k dani například od 1.11.2009.

Offline

 

#28 2009-12-29 01:02:44

Radmila
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

aha, už to vidím:-))) takže datum 16.11.

Offline

 

#29 2009-12-29 01:10:27

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Radmila napsal(a):

Zdeni,
ono je to ještě trochu jinak.... 16.12. jsme se byli zaregistrovat....šla jsem tam s tím, že silniční daň zaplatí manžel a já si budu uplatňovat
manželem zaplacenou silniční daň jako výdaj na své podnikání podle § 24/2/u) zákona o daních z příjmů, ale bohužel paní nám sdělila,
že  to není možné, aby  SD platil manžel(když nepodniká)  a já  ji následně uplatňovala..... I když jsem zmínila, že je zapsán v TP jako držitel auta...
Takže mi bylo doporučeno, abych se zaregistrovala já k SD a vyplnila všechny potřebné udaje na tomto reg. formuláři i když
nejsem vlastníkem vozidla, prý stačí, když je auto ve společném jmění...... Tak proto jsem posílala dotaz ohledně vyplněné kolonky 10 a 11.(míněno
na mé podnikání). No, popravdě to tvrzení neznělo moc přesvědčivě.... Myslíte, že je to tak správně?

moc Vám děkuji

Není to tak správně. Poplatníkem daně je podle § 4, odst. 1, písmene a) zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční osoba, která je provozovatelem vozidla registrovaného v České republice v registru vozidel a je zapsána v technickém průkazu. Pokud je v TP zapsán manžel, pak je poplatníkem on a je úplně jedno,zda podniká, či nikoliv. Důležitý je pouze fakt, že vozidlo je používáno k podnikání nebo k jiné samostatné výdělečné činnosti nebo je používáno v přímé souvislosti s podnikáním. A je lhostejno kdo a k jaké výdělečné činnosti vozidlo používá.

Offline

 

#30 2009-12-29 01:23:34

Radmila
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Zdeni,
takže co radíte? Znovu na FU a registrovat manžela? No, nevím jak tam pořídím, příjde mi, že ta paní
toho moc neví......

Každopádně děkujííí moc za všechny informace... ješt že tady jste.....:-)

Offline

 

#31 2009-12-29 01:35:34

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Doporučuji zaregistrovat manžela (při té příležitosti zrušit vaší registraci) a požádat paní na FÚ, ať se alespoň někde zeptá, když neví:-)
Budete podávat přiznání k dani silniční, ve kterém si uplatníte 25% snížení sazby daně. K ověření správnosti údaje o první registraci vozidla od vás budou s největší pravděpodobností chtít kopii technického průkazu a tím vyjde najevo, že přiznání podává jiný poplatník.
Jestli máte jistotu, že přiznání bude kontrolovat stejná paní, která vám radila, tak nechejte registraci tak, jak je, však on se kvůli tomu svět nezboří:-)

Offline

 

#32 2009-12-29 01:41:29

Radmila
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Zdeni,
nevím, jak vám mám poděkovat, strašně moc jste mi pomohla....
Budu doufat, že i dobře pořídím na FU.
Ještě jednou moc děkuji

Editoval Radmila (2009-12-30 12:59:30)

Offline

 

#33 2009-12-30 13:09:09

Radmila
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Dobrý den Zdeni,
tak všechno vyřízeno:-))(naštěstí tam byla jiná paní, tak to šlo , jak po másle:-))

Mám ještě dotaz ohledně knihy jízd - respektive zaznamenáváni a zapisování (km,místa, účelu...atd) v případě soukromých cest.

Jak již jsem zmiňovala auto budete využívat jako pro podnikatelské, tak i pro soukromé účely.
Od 16.11 jsem poctivě vedla všechny informace jak o soukromých, tak i podnikateských cestách, ale jelikož
využívám auto pro podnikání asi 4x za měsíc, tak mám v KJ evidovány z 80% spíše cesty soukromé.
Chtěla bych se zeptat, zda  by nestačilo zapisovat do KJ jenom udaje o podnikatelsých cestách?
Nebo musím evidovat vše, tedy i soukromé cesty?

děkuji moc za odpověď

Editoval Radmila (2009-12-30 13:10:17)

Offline

 

#34 2009-12-30 13:58:47

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Dobrý den, Radmilo, gratuluji k úspěchu:-)
Napište, prosím, zda auto vložíte do obchodního majetku, nebo jestli si pouze uplatníte náhrady (případně paušální výdaj na dopravu) za pracovní cesty. Pokud auto použijete jen 4 x do měsíce, tak bych je nevkládala do OM.

Offline

 

#35 2009-12-30 15:25:00

Radmila
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Zdeničko, ten úspěch je díky Vám!!!:-).
Ne, auto nebudu vkládat do OM a chtěla bych uplatnit paušál podle km u auto nezahr. do OM a uplatnit si náhrady za PHM +náhrady za každý
ujetý km.

děkujííí

Offline

 

#36 2009-12-30 21:06:37

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

U vlastního auta nevloženého do OM stačí evidovat jen jízdy spojené s podnikáním. Minimální požadavky na evidenci najdete v Pokynu č. D_300 MF ČR, kopíruji část pokynu:

Pro účely uplatnění daňových výdajů na pohonné hmoty, pokud správce daně nestanoví jinak, vede poplatník evidenci jízd tak, aby takto vynaložené výdaje (náklady) mohl prokázat (§ 24 odst. 1 zákona). V evidenci jízd jsou uváděny minimálně tyto údaje: datum jízdy, cíl jízdy, účel jízdy, ujeté km. Dále poplatník vede údaje o typu vozidla, registrační značce (státní poznávací značce), stavu ujetých km k 1. lednu (případně k datu zahájení činnosti nebo zahájení používání vozidla) a k 31. prosinci kalendářního roku (případně k datu ukončení činnosti nebo ukončení používání vozidla).


U pohonných hmot můžete použít vyhlášenou cenu. Je to pohodlné, nemusíte schovávat doklady o nákupu PHM (benzínky je tisknou na fotopapír, takže velmi rychle vyblednou, za rok, nebo za dva stejně máte jen proužek čistého papíru, kterým se těžko cokoliv prokazuje). Pokud byste při výpočtu náhrady chtěla použít cenu vyšší, pak byste musela tuto cenu doložit dokladem o nákupu. V tomto případě bude pracnější i výpočet náhrady.

Také můžete vést evidenci jízd, podle ujetých km vypočítat základní náhradu (3,90 Kč za každý ujetý km) a místo náhrady za spotřebované PHM uplatnit krácený paušální výdaj na dopravu ve výši 4.000,- Kč měsíčně bez ohledu na počet ujetých km. Je to poněkud zvláštní, ovšem zákon o daních z příjmů tento postup nevylučuje. Nevím, jak dlouho a v jaké podobě paušální výdaj na dopravu v zákoně vydrží.

Nebo také nemusíte vést a prokazovat vůbec nic a uplatnit si jen paušální výdaj na dopravu ve výši 4.000,- Kč měsíčně za každý celý kalendářní měsíc, ve kterém jste auto používala k podnikání.

Offline

 

#37 2009-12-31 12:21:12

Radmila
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Zdeničko, moc děkuji. O variantě kráceného paušálu 4000Kč pro PHM a základní náhradě za ujetý km jsem nevěděla, ani mne nenapadlo,
že i takhle to jde....:-)).Jak píšete je to zvláštní, nicméně pokud to zákony dovolují, tak je třeba toho využít, dokud to jde:-))
Děkujííí moc a přeji Vám vše nej do nového roku a také hodně spokojených členů jako jsem já. Moc Vám děkuji za toto diskusní forum!
Krásného Silvestra
R.

Offline

 

#38 2010-01-03 13:46:55

Ivanna
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Můžete mi, prosím, ještě poradit ve věci uplatnění 10% dle § 32/2 ZoDP u nově pořízeného auta? Firma koupila džíp, který je veden jako nákladní auto a chce uplatnit mimořádný odpis (nebo zrychlený). Je, prosím, možnost uplatnění těchto 10% v případě že bychom použili mimořádný odpis (nebo zrychlený)? Někde jsem četla, že u džípu to možné není, ale v zákoně to nevidím.
Děkuji moc. Ivana

Offline

 

#39 2010-01-03 23:44:10

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Zvýšení odpisu o 10% v prvním roce odpisování můžete použít při rovnoměrném, nebo zrychleném odpisování podle §§ 31 a 32 ZDP.
Pokud byste uplatnili mimořádné odpisy podle § 30a ZDP, tak už nemůžete uplatnit 10% zvýšení odpisu.
Předpokládám, že jste prvními vlastníky majetku. Nevím o žádném omezení pro vozidla kategorie N.

Offline

 

#40 2010-01-07 10:19:04

Ivo
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Dobrý den,
od února 2009 podnikám, nejsem plátce DPH. K podnikání používám vlastní osobní automobil na LPG a chtěl bych si za rok 2009 uplatnit paušální výdaje za auto. Bohužel jsem se neregistroval k silniční dani, protože jsem se domníval, že pokud jsem od této daně osvobozen podle par. 3 písm. f) odst. 3, tak se vůbec registrovat nemusím. Po pročtení vašeho fóra jsem zjistil, že tomu tak není!!!
Můžu to nyní napravit dodatečnou registrací??? Hrozí mi nějaký postih od FÚ??? Nebo mám se k této dani registrovat až k 1. 1. 2010 a uplatnění paušalních výdajů za auto v roce 2009 raději oželet? Díky za odpověď. Ivo

Offline

 

#41 2010-01-07 22:19:46

Evina
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Dobrý den, prosím o radu: OSVČ doplatila leasing na auto v dubnu 2009. Na silniční dani z r.2008 byl přeplatek, proto sil.daň za I/Q.2009 neplacena. Podnikatel od dubna neuplaňuje výdaje za PHM - auto použitá minimálně. V prosinci 2009 koupil na úvěr nové auto. Podnikatel nezaplatil daň za II-IV/Q 2009 - na  Přiznání k silniční dani za r.2009 bude mít v těchto měsících 0. Na druhé auto koupené na úvěr za prosinec zaplatí silniční daň (koupil 15.12. tedy poměrnou část). Je to tak dobře? A ještě se chci zeptat, může si i u auta na úvěr (čtvrtletní plátce DPH) odečíst celé DPH za IV/Q 2009? Děkuji moc za odpověď Evina

Offline

 

#42 2010-01-10 23:50:07

Radmila
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Dobrý večer Zdeni,

mám dotaz ohledně účtování náhrad za cestovné v DE.

Pochopila jsem dobře, že pokud:

1)využiji paušálu 4000Kč, tak v DE tento výdaj neuvádím, ale zapíši ho až v danovém přiznání FO
příloha číslo jedna, stana dvě, část E, "úpravy podle § 5, § 23 zákona, snižující výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji?

2)využiji paušálu 4000Kč+základní náhradu(3,90 Kč za každý ujetý km)tak v DE tento výdaj neuvádím, ale zapíši ho až v danovém přiznání FO
příloha číslo jedna, stana dvě, část E, "úpravy podle § 5, § 23 zákona, snižující výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji?

3)využiji  výpočtu náhrad vyhlášenou cenu PHM+ základní náhradu(3,90 Kč za každý ujetý km), tak účtuji v DE jako výdaj na cestovné?
Ale také mohu využít toho, že v DE neuvedu tento výdaj, ale zmíním ho v DE přiznání, tak jak u bodu 1 a 2. Je tak? Nebo se mýlím?

děkuji moc a přeji krásný večer
R.

Offline

 

#43 2010-01-12 02:41:36

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

1) Ano, jde o úpravu snižující. Nebo můžete paušální výdaj na dopravu zapsat na konec peněžního deníku, zápis bude bez pohybu finančních prostředků.
2) Ano, nebo druhá možnost podle bodu 1. Když máte všechno pohromadě v peněžním deníku, tak se potom lépe vyplňují přehledy o příjmech a výdajích. V přehledu pro OSSZ za rok 2009 budete psát základ daně (ve kterém už jsou obsaženy i úpravy z tabulky E), ale do přehledu pro ZP budete uvádět rozdíl příjmů a výdajů. Pokud uvedete paušál na auto v tabulce E tak ho nezapomeňte v přehledu připočítat k výdajům.
3) Jak vám to bude vyhovovat. Buď jako výdaj na cestovné a měsíčně nebo čtvrtletně prohnat pokladnou (máte hodně dokladů a chcete už během roku vědět, jak jste na tom s výdaji), nebo proplatit cestovné za celý rok najednou posledního prosince, nebo jako nepeněžní výdaj na konci peněžního deníku za celý rok najednou, nebo jenom v tabulce E.

Offline

 

#44 2010-02-10 10:26:57

Saxana24
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Zdravím chtěla jsem se zeptat mám kosmetickou firmu a nejsem plátce DPH uvažuji o koupi auta n a leasing doba splácení asi 3 roky. Chtěla  jsme se zeptat co je pro mě výhodnější jestli auto pořídit jako majetek firmy nebo ho mít jak vlastní a uplatňovat náhrady za ujetý km.

Offline

 

#45 2010-02-20 18:10:49

Larek
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Přejí Dobrý den,
Prosím o laskavost a odpovězení níže uvedené otázky:
Mám vozidlo fabia jako soukromé není zahrnuté do majetku firmy a používám jednak jako soukr. a pro podnikání. Chci použít v roce 2010 tak. zv. paušální výdaje na auto to zn. měsíčně jako nákl. položka 4,000kč. Stáhnul jsem z Vaších stránek vysvětlení co se týče " Paušální výdaje na auto", ale chci se zeptat, kde uvádíte tak zvané " Výdaje navíc" pokud jsem to pochopil tak je možné i na toto vozidlo (majitel vozidla jsem též já) uplatnit v průběhu roku i  jiné náklady na správu vozidla jako asi: platba povinného ručení, silniční známka, náhradní díly, opravy vozidla na základě dokladů, technická prohlídka a pod. kromě výdajů na pohonné hmoty a parkovné.
Možná, že jsem to špatně pochopil a je to jen pro vozidlo, které je zahrnuté do obchodního majetku Firmy

Moc Vás prosím o zodpovězení, případně upřesnění této otázky.

S pozdravem Larek
v Praze dne 20.02.2010

Offline

 

#46 2010-02-20 22:19:31

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Uvedené výdaje navíc se týkají jen vozidel, která jsou vložena do obchodního majetku.

Pokud používáte vlastní auto, které jste do obchodního majetku nevložil, pak si můžete uplatnit paušální výdaj na dopravu ve výši 5.000,- Kč měsíčně v případě, že jste v daném měsíci auto používal výlučně k podnikání, nebo ve výši 4.000,- Kč měsíčně, pokud jste auto použil i k soukromým účelům. Navíc si můžete uplatnit základní sazbu náhrady 3,90 Kč za každý ujetý kilometr, musel byste ale vést evidenci pracovních jízd. Základní sazbu náhrady byste nemohl uplatnit v případě, že jste v minulosti měl Fabii zařazenou v obchodním majetku a uplatňoval jste do výdajů odpisy HM, nebo leasing.

Offline

 

#47 2010-03-08 08:57:03

vilda
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Dobrý den,
K podnikání používám bezplatně pronajaté auto od podnikatele, který má 2 auta. První používá k podnikání sám, druhé používám já. Můžu si dát do nákladů paušál 4000, jestliže majitel vozidla si na první auto také odpočítává paušál 4000? Mohu si zahrnout auto, které nevlastním do obchodního majetku a uplatnit tak navíc např. výdaj za opravu? Nebo je to výdaj majitele auta?
Předem děkuji za odpověď.

Editoval vilda (2010-03-08 08:57:25)

Offline

 

#48 2010-03-24 01:29:26

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Nemůžete mít bezplatně pronajaté auto. Buď je bezplatně vypůjčené a pak nelze využít paušální výdaj na dopravu, nebo je za úplatu pronajaté, v tom případě můžete použít paušál. Do obchodního majetku můžete zahrnout jen věci, které vlastníte.

Offline

 

#49 2010-04-04 16:24:44

lucinkapes
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

maketaf napsal(a):

Mám ještě jeden dotaz, (jedná se stále o vypůjčené auto od maminky, která platí sd a já si uplatňuji náhrady do výdajů) musí maminka odvést sd za čtvrtletí, ve kterém jsem si žádné náhrady do účetnictví neuplatnila? Nejspíš ano, mám pravdu? Děkuji

V navaznosti na tento dotaz (já OSVC a auto pujcene od maminky nepodnikatelky) bych se chtel zeptat, zda musim platit SD v pripade, ze maminka pracuje na DOPČ. Při této práci používá své soukromé auto a zaměstnavatel ji proplácí projete kilometry - cili za ni pravdepodobne i plati SD (vyzaduje od maminky napsat na papir s rozpisem ujetych kilometru "Nejsem platce silnicni dane").

Offline

 

#50 2010-04-09 12:45:38

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Dobrý den prosím o radu,
manžel má nového zaměstnance který pro manžela pravidelně měsíčně ujede svým osobním autem cca 2 tis. km, zatím jsem nevyřešila jak mu toho hradit. Nyní mu budu počítat první mzdu poraďte jak toto vyřešit, zda-li musím za každý den zaplatil sil.daň 25 Kč, nebo je možné za toto jeho auto zaplatit sil.daň jako manžel-OSVČ. Mohu vystavit  jednou měsíčně cestovní příkaz a ten celý uplatnit do výdajů. Děkuji za odpověď Lída.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB