Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-06-16 13:28:49

janavk
Administrátorka

Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Než napíšete dotaz, projděte články o silniční dani a výdajích na auto:

http://www.jakpodnikat.cz/silnicni-dan-dph.php

Offline

 

#2 2009-01-04 13:30:20

maketaf
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Chtěla bych se zeptat, jestli si mohu uplatnit skutečné výdaje za naftu u auta, které využívám k podnikání, ale vlastní jej maminka a já (bezplatná výpůjčka)

Offline

 

#3 2009-01-04 22:38:18

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Můžete uplatnit pouze NÁHRADU za spotřebované pohonné hmoty podle průměrné spotřeby vozidla, vypočítané z údajů v technickém průkazu. Při výpočtu náhrady můžete použít prokázané ceny PHM (prokazujete dokladem o nákupu PHM), nebo ceny, které vyhlašuje MPSV pro účely výpočtu cestovních náhrad zaměstnanců.

Offline

 

#4 2009-01-05 14:13:21

maketaf
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Mám ještě jeden dotaz, (jedná se stále o vypůjčené auto od maminky, která platí sd a já si uplatňuji náhrady do výdajů) musí maminka odvést sd za čtvrtletí, ve kterém jsem si žádné náhrady do účetnictví neuplatnila? Nejspíš ano, mám pravdu? Děkuji

Offline

 

#5 2009-01-05 16:09:59

xonny
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Chtěl bych se optat na jedno - přihlásil jsem se k placení silniční daně, zaplatil jsem za první čtvrtletí 2008, ale neujel jsem v rámci podnikání ani kilometr, přesněji mám tak nízké náklady, že bych zbytečně platil daň.
Musím se nějak odhlásit, nebo co mám vlastně nyní udělat. Ten první poplatek klidně oželím.... Děkuji za informaci

Offline

 

#6 2009-01-06 17:43:40

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

maketaf napsal(a):

Mám ještě jeden dotaz, (jedná se stále o vypůjčené auto od maminky, která platí sd a já si uplatňuji náhrady do výdajů) musí maminka odvést sd za čtvrtletí, ve kterém jsem si žádné náhrady do účetnictví neuplatnila? Nejspíš ano, mám pravdu? Děkuji

Maminka platí SD jen za ty měsíce, ve kterých bylo její auto použito k podnikání. Čtvrtletní platby jsou pouze zálohami na daň, které maminka vyúčtuje v přiznání k SD. Tam uvede počet měsíců, ve kterých jí vznikla daňová povinnost (tedy měsíce, ve kterých jste si uplatnila náhrady) a vypočítá daň. Pokud hradila čtvrtletní zálohy, pak mamince vznikne přeplatek na dani.

Offline

 

#7 2009-01-06 17:44:23

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

xonny napsal(a):

Chtěl bych se optat na jedno - přihlásil jsem se k placení silniční daně, zaplatil jsem za první čtvrtletí 2008, ale neujel jsem v rámci podnikání ani kilometr, přesněji mám tak nízké náklady, že bych zbytečně platil daň.
Musím se nějak odhlásit, nebo co mám vlastně nyní udělat. Ten první poplatek klidně oželím.... Děkuji za informaci

V zásadě nemusíte dělat nic. Podle § 15, odst. 1, zákona 16/1993 Sb.,o dani silniční podává daňové přiznání poplatník, jemuž vznikla daňová povinnost. Daňová povinnost vzniká v případě, že jste auto použil k podnikání. Pokud tomu tak nebylo, pak nemusíte podávat přiznání a zaplacenou zálohu můžete nechat svému osudu. Správce daně vás ale může vyzvat, abyste přiznání podal a v tom případě mu budete muset vyhovět.

Osobně bych podala do 31. ledna 2009 přiznání k silniční dani, ve kterém bych zapsala do políček pro měsíce, ve kterých vznikla daňová povinnost, samé nuly a vykázala přeplatek na dani. K přiznání bych přiložila žádost o vrácení přeplatku, případně o jeho převedení na jinou daňovou povinnost (třeba DPH, nebo daň z příjmů) a připsala též žádost o zrušení registrace k dani silniční.

Offline

 

#8 2009-02-05 16:35:50

magdaly
Host

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Mohu podat priznani k dani silnicni i na jinem financnim urade, nez pod ktery patrim? Cetla jsem, ze priznani k dani z prijmu lze podat na jakemkoli fin. urade, ze jsou fin. urady povinne si to mezi sebou predat. Plati to i pro toto? Dekuji.

 

#9 2009-02-05 21:41:06

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Ano, platí.

Offline

 

#10 2009-09-04 18:57:07

IVETAO
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Dobrý den,
chystáme se koupit nákladní auto (AVII s kontejnerem) a nyní uvažujeme, zda je pro nás výhodnější dát auto do podnikání či ne. OSVČ (automechanik).
Silniční daň musím platit od roku 2009 vždy? Jsme plátci DPH - takže si můžu uplatit celou částku DPH i když budem auto pronajímat soukromým osobám?
Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Offline

 

#11 2009-09-09 21:24:04

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Jestli má Avie největší povolenou hmotnost 12 tun a vyšší, tak je třeba vždy platit silniční daň. Pokud by nebyla využívána k podnikání, tak je možné snížit sazbu jen o 48%.

Pokud bude auto využíváno k ekonomickým činnostem - a pronájem je také ekonomickou činností - tak si můžete uplatnit celou částku DPH na vstupu. Pronájem budete účtovat s 19% DPH na výstupu bez ohledu na to, komu auto pronajímáte.

Offline

 

#12 2009-09-10 15:39:49

IVETAO
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Dobrý den, v zákoně o silniční dani je od 1.1.2009 nejvyšší povolená hmotnost snížena na 3,5 t, a je tam výslovně psáno "bez ohledu na to, zda jsou používana k podnikání - těch 48% je v nějakém pokynu?
Děkuji.
Přeji hezký den.

Offline

 

#13 2009-09-10 17:13:11

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Pročtěte též odstavce 9 (možnost stoprocentního osvobození vozidla nad 3,5 t do 12 tun v případě, že není používáno k podnikání) a 10 (to je těch 48% u vozidel nad 12 t) zákona o dani silniční.

Offline

 

#14 2009-09-15 22:10:27

IVETAO
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Dobrý den,
Avii už máme doma. ŽL rozšířen na pronájem movitých věcí, protože získání koncesní listiny na provozování autodopravy je trochu finančně náročnější. Stačí, když povedu pouze knihu jízd? + samozřejmě faktury za pronájem. Lístky od nafty jdou celé do nákladů a mám nárok na odpočet DPH. Mohu si dát do nákladů také ekologickou daň, kterou zaplatím u přepisu? Děkuji.
Přeji hezký den.

Offline

 

#15 2009-09-16 23:59:17

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Pokud budete kromě holého pronájmu fakturovat též spotřebované PHM, tak půjdou lístky od nafty celé do nákladů s nárokem na odpočet DPH. Knihu jízd povedete určitě hlavně pro účely fakturace. Daně a poplatky jsou daňově uznatelnými výdaji podle § 24/2/ch) ZDP, ekologická daň není v § 25 ZDP vyloučena z daňově uznatelných, takže bych jí uplatnila v nákladech.

Offline

 

#16 2009-11-03 14:45:58

Radmila
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Dobrý den,
od 1.10.2009 jsem začala podnikat na vedlejší činnost,protože jsem na RD. Chtěla bych k podnikání používat auto na nákup zboží (max. 1x týdně). Majitelem auta je manžel ,který je zapsán v TP. Na FU jsme dostali formulář (přihlášku k registraci SD), kterou má vyplnit manžel a do kolonky  12(činnosti) má prý napsat pronajímání auta.... Chtěla bych se zeptat než se vůbec přihlásíme k registraci SD, co by bylo pro mne výhodnější -výpújčka
, kde si mohu dát do výdajů PHM a nebo pronájem, kde mohu uplatnit i ostatní výdaje za vozidlo? Vůbec tomu nerozumím a tak bych  moc uvítala  kdyby jste mi mohla poradit. Ještě bych se chtěla zeptat, jak je to s placením SD-mohu se rozhodnout, zda budu platit zálohy čtvrtletně nebo doplatit vše až
po vyúčtování na základě přiznání ? Moc se omlouvám, ale jsem opravdu začátečník, takže bych potřebovala přesně vědět, co udělat a jak udělat, aby to bylo pro mne výhodné a zbytečně nedělala chyby.
Děkuji moc R.

Offline

 

#17 2009-11-13 22:46:30

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Vlastníkem auta je opravdu pouze manžel? Nebo je auto součástí vašeho společného jmění a manžel je pouze zapsaný v TP?
Zálohy na daň silniční musíte platit ve stanovených termínech, jinak budete v prodlení. Můžete se rozhodnout, že zaplatíte daň předem, například při první záloze odvedete daň na celý rok a pak si případný přeplatek vyúčtujete v přiznání k dani.

Offline

 

#18 2009-11-14 11:40:27

Radmila
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

tak to máte pravdu, auto jsme kupovali , když jsme byli už manželé, tzn, že je součástí společného jmění. Manžel je zapsán v TP.
Co to tedy pro mne znamená?
Děkuji moc za odpověď
R.

Offline

 

#19 2009-11-14 16:59:27

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Jestliže je vozidlo ve společném jmění manželů, tak vůbec neuvažujte o pronájmu, nebo o výpůjčce. Manžel vám nemůže pronajmout či půjčit majetek, který patří vám oběma dohromady (bezpodílově), nemůže vám účinně poskytnout právo, které už máte.
Manžel nemusí vyplňovat kolonku 12, daňovým poplatníkem se nestal proto, že by sám vyvíjel nějakou činnost, ale jen z důvodů uvedených v § 4, odst. 1, písm. a) zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční.

Pro vás to znamená, že můžete s autem zacházet jako s vlastním vozidlem. Buď je vložíte do svého obchodního majetku, nebo je budete používat pro podnikání jako nevložené do OM. Možné způsoby uplatňování výdajů si pročtěte zde: http://www.jakpodnikat.cz/cestovni-nahrady.php

Manželem zaplacenou silniční daň si uplatněte jako výdaj na své podnikání podle § 24/2/u) zákona o daních z příjmů.

Offline

 

#20 2009-11-18 12:44:43

Radmila
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

teď jsem si pročítala možnosti uplatnování výdajů a mám dotaz.
Auto budu využívat k podnikáni i soukromým účelům. Předpokládám, že 4x do měsíce
využuji auto k podnikání (nákupu materiálu) a tak se ptám co bude pro mne výhodnější upatnit výdaje paušálem podle km,kde
si mohu oděčíst  náhradu za PHM i základní náhradu, nebo využít  paušál podle km v ostatních případech, kde si odečtu pouze
náhradu za PHM?

děkuji moc za odpověď

Offline

 

#21 2009-12-12 23:00:31

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Pokud auto použijete jen 4 x do měsíce, tak bych je nevkládala do OM, ale uplatňovala bych si pouze náhrady. Můžete použít základní sazbu náhrady + náhradu za spotřebované PHM, nebo paušální výdaj na dopravu 4.000,- Kč/měs. Paušál podle km v ostatních případech (odečítáte pouze náhradu za PHM) se vás netýká.

Offline

 

#22 2009-12-28 08:22:44

Radmila
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Zdeni, děkuji moc za odpověď:-)

Ještě mám dotaz ohledně následujícího.
Při registraci SD jsem si nebyla jistá s vyplněním kolonky 10 a 11 na růžovém registračním formuláři . Přesně jsem
nevěděla zda do kolonky 10 musím uvést datum prvního výdaje platného pro DE(tedy první zřizovací výdaj za materiál který vznikl 1.8.2009)
nebo výdaj spojený přímo se SD a nákupem pohoných hmot který vznikl ke dni 16.11. Na FU mi nedokázali s přesností odpovědět a s odpovědí
si nebyli 100% jisti.... Nakonec mi bylo sděleno následující- do kolonky 10 napsat datum 16.11.2009 a do kolonky 11 datum 1.10.2009.
Bylo jejich tvrzení správné?

Tady je přehled o prvních výdajích a data získání oprávnění:
1)První zřizovací výdaj (nákup materiálu)vznikl 1.8. 2009
2 Povolení a získání ŽV bylo uskutečněno ke dni 1.10.2009
3) První výdal za nákup PHM vznikl 16.11.2009

děkuji moc za odpověď
Radmila

Offline

 

#23 2009-12-28 23:33:31

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Do kolonky č. 10 se vyplňuje počátek provozování výdělečné činnosti, manžel však žádnou výdělečnou činnost neprovozuje, tak nemá co vyplnit. U kolonky č. 11 je to stejné. Manžel nepotřebuje, a také zřejmě nemá, žádné oprávnění k podnikatelské činnosti. On přece nepodniká, pouze mu vznikla povinnost registrace k dani silniční z důvodů uvedených v § 4, odst. 1, písm. a) zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční. Stačilo nahoře zaškrtnout, že se od 16.11.2009 (auto bylo poprvé použito k podnikání), nebo třeba už od 1.11.2009 (stejně budete platit silniční daň za celý listopad) registruje k dani silniční.
Pokud si chcete vykazovat výdaje na auto už od října, tak se zaregistrujte od října 2009.

Offline

 

#24 2009-12-28 23:35:01

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

Aha, vy už jste zaregistrovaní:-) Od kterého dne?

Offline

 

#25 2009-12-29 00:23:46

Radmila
Člen/ka

Re: Silniční daň a výdaje na auto v Jak podnikat

ano, od 16.12.2009

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB