Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-03-19 11:07:21

wdc
Člen/ka

Opakovaná Dohoda o provedení práce

Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu.

Jsem OBZP a mám možnost prodávat určitou službu na dohodu o provedení práce. Cena služby je 3000kč/3 měsíce.
Chci se zeptat jestli je to možné pravidelně takto prodávat na DPP?

Přečetl jsem si že DPP nemá horní strop odměny a může být sjednána na max. 150 hodin ročně. Jak to tedy pořešit abych třeba 3 roky mohl někomu tuto službu poskytovat za cenu 3000Kč/3měsíce?

Děkuji předem za významnou pomoc

M.

Offline

 

#2 2011-03-20 01:21:04

Zdena
Moderátorka

Re: Opakovaná Dohoda o provedení práce

Dohodu o provedení práce je možné uzavřít i na opakující se činnosti. Na základě DoPP neprodáváte službu, ale vykonáváte pro zaměstnavatele sjednaný úkol. Dohodu uzavírá zaměstnavatel, od roku 2011 je nutná písemná forma.

Offline

 

#3 2011-03-20 09:48:26

wdc
Člen/ka

Re: Opakovaná Dohoda o provedení práce

Děkuji, znamená to tedy že dohodu mohu mít jako OBZP sjednanou třeba na každý měsíc na 20,000Kč kolik měsíců chci za sebou?

Editoval wdc (2011-03-20 09:48:47)

Offline

 

#4 2011-03-20 18:56:29

Zdena
Moderátorka

Re: Opakovaná Dohoda o provedení práce

Ano, dohodu o provedení práce můžete mít uzavřenou třeba u deseti zaměstnavatelů současně, výše měsíčního příjmu u jednoho zaměstnavatele, ani v součtu za všechny zaměstnavatele není nijak omezena, počet měsíců není omezen, a stále budete osobou bez zdanitelných příjmů. U každého zaměstnavatele můžete odpracovat max. 150 hodin za kalendářní rok.

Offline

 

#5 2011-03-21 13:30:53

wdc
Člen/ka

Re: Opakovaná Dohoda o provedení práce

Děkuji za vybornou odpověď, ještě se chci zeptat za jakých podmínek začne být pro mě jako OBZP povinnost stát se podnikatelem, vzhledem k těm částkám z dohod o provedení práce a jejich četnosti?

Offline

 

#6 2011-03-21 21:05:54

Zdena
Moderátorka

Re: Opakovaná Dohoda o provedení práce

Za žádných:-) Dohoda o provedení práce je pracovněprávním, nikoliv obchodním vztahem.

Offline

 

#7 2011-03-21 21:45:56

wdc
Člen/ka

Re: Opakovaná Dohoda o provedení práce

Děkuji, znamená to tedy že služby (práce) mohu vykonávat na dohodu o provedení práce. (Dohody s jedním zaměstnavatelem nesmí být napsány ročně na více jak 150 hodin práce). Nemusím platit sociální pojištění, pouze zdravotní nyní 1080kč a jsem OBZP ať vydálám kolik chci kč?

Offline

 

#8 2011-03-21 22:47:51

Zdena
Moderátorka

Re: Opakovaná Dohoda o provedení práce

Ano. Příjem z dohody bude zdaňovat zaměstnavatel. Pokud budete mít uzavřené dohody o provedení práce s více zaměstnavateli současně, tak můžete podepsat prohlášení k dani na stejný měsíc pouze u jednoho z nich. Při podepsaném prohlášení vám bude odměnu zdaňovat zálohovou daní, u které lze uplatnit slevu na poplatníka.

Offline

 

#9 2012-03-14 17:29:14

mn25
Člen/ka

Re: Opakovaná Dohoda o provedení práce

dobry den muzu uzavrit dohodu o vykonane praci se soukromou osobou napriklad orpava plotu pro osobu v duchodu
jsem zamestnan a mam moznost privydelku na asi tri mesice po pracovni dobe a nechci aby mel nekdo z nas problem z FU dekuji za odpoved

Offline

 

#10 2012-03-14 17:48:24

jaromira
Člen/ka

Re: Opakovaná Dohoda o provedení práce

Tato činnost by se dala považovat za příjem z příležitostných činností dle §10 ZDP.
Do výše 20 000 Kč/rok je příjem od daně osvobozen.

Offline

 

#11 2012-03-14 19:04:28

wdc
Člen/ka

Re: Opakovaná Dohoda o provedení práce

Nemusí na to tedy být ani dohoda o provedení práce? Jinak pokud jsem třeba OBZP (bez zdan. příjmů) tak nemohu najímat lidi na DPP že ano, musím se stát podnikatelem?

Offline

 

#12 2012-03-14 20:29:49

mn25
Člen/ka

Re: Opakovaná Dohoda o provedení práce

Tato činnost by se dala považovat za příjem z příležitostných činností dle §10 ZDP.
Do výše 20 000 Kč/rok je příjem od daně osvobozen.

znamena to tedy ze takovy to prijem uvadim ve svem rocnim danovem priznani nebo ne jestlize je to treba 10000.kc

Offline

 

#13 2012-03-15 08:03:46

jaromira
Člen/ka

Re: Opakovaná Dohoda o provedení práce

Pokud jste OBZP, nemůžete uzavírat jako zaměstnavatel DPP.

Pokud by jste z nějakého jiného důvodu měl povinnost podat DAP, pak v něm uvádíte VEŠKERÉ  příjmy.

Offline

 

#14 2015-02-22 23:30:59

vinstn_smis
Člen/ka

Re: Opakovaná Dohoda o provedení práce

Dobrý den, když jako OBZP uzavírám Dohody o PP se soukromým fyzickými osobami (nikoliv s podnikateli nebo firmou), tak musím mít od nich taky podepsané měsíční potvrzení o výši výdělku? Jaká pravidla se vztahují na uzavírání Dohody o PP s fyzickými osobami? Předpokládám že daň z příjmu v tomto případě platí zamětnanec (tedy já) z částky napsané na dohodě.? Normálně podávám daňové přiznání protože pracuji střídavě jako OBZP i OSVČ. Předem děkuji za odpověď, V.R.

Offline

 

#15 2015-02-23 00:12:48

Zdena
Moderátorka

Re: Opakovaná Dohoda o provedení práce

Dohody uzavíráte písemně? Podle jakého zákona?

Offline

 

#16 2015-02-23 20:48:28

vinstn_smis
Člen/ka

Re: Opakovaná Dohoda o provedení práce

Ano, ústně i písemně, podle paragrafu 75 zákona č. 262/2006 Sb. zákoníku práce. Stáhl jsem si na internetu vzor dohody o PP.

Offline

 

#17 2015-02-23 23:56:51

Zdena
Moderátorka

Re: Opakovaná Dohoda o provedení práce

Dohody o provedení práce musejí být uzavírány písemně (§ 77 odst. 1 zákoníku práce). Dohodu uzavíráte se zaměstnavatelem a je jedno, zda je zaměstnavatel právnická či fyzická osoba a zda je podnikatelem. Zkrátka se stal zaměstnavatelem a má stejné povinnosti, jako kterýkoliv jiný zaměstnavatel, například firma. Musí tedy respektovat příslušná ustanovení zákoníku práce a zákona o daních z příjmů. Daň z příjmů (případně i pojistné na zdravotní a sociální pojištění) odvádí zaměstnavatel. Více informací k dohodám o provedení práce naleznete zde:
http://www.jakpodnikat.cz/dohoda-provedeni-prace.php
Zaměstnavatel se musí zaregistrovat na finančním úřadu jako plátce daně ze závislé činnosti. Po skončení roku vypracuje vyúčtování daně. Na základě žádosti je povinen vydat zaměstnanci potvrzení o výši příjmů a sražených zálohách (bylo podepsané prohlášení, nebo měsíční odměna nad 10 tis. Kč),
http://www.financnisprava.cz/assets/tis … 1502232228
nebo potvrzení o výši z příjmů za DPP zdaněných srážkovou daní (nepodepsané prohlášení, srazil daň podle zvláštní sazby).
http://www.financnisprava.cz/assets/tis … 1502232228
Pokud podáváte daňové přiznání, tak v něm uvedete příjmy zdaněné zálohovou daní a přiložíte potvrzení zaměstnavatele. Totéž můžete (ale nemusíte) od roku 2014 udělat i s příjmy zdaněnými srážkovou daní.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB