Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-03-16 11:24:03

Jana Bl
Člen/ka

ZP a spolupracující osoba

Zdravím a vysílám SOS. Nějak jsem se letos při vypořádání daní a pojištění zamotala, jsem fyzická osoba a v roce 2010 přecházím z výdajů
procentem zpět ke skutečným výdajům .Zkusím se nějak srozumitelně vyjádřit.
Za rok 2009 jsem udělala dodatečné DP z důvodu přechodu z uplatňování výdajů procentem v roce 2009 na skutečné výdaje v roce 2010.
K tomu zároveň opravný přehled na sociální pojištění. Dodanila jsem pohledávky z roku 2009 a pro rok 2010 jsem z daňových výdajů vyřadila
závazky z roku 2009 uhrazené 2010. Na zdravotní pojišťovnu jsem za rok 2009 nic dodatečně nepodávala. A teď mi vrtá v hlavě.
Od 1.1.2010 mám manžela jako spolupracující osobu. Je v předčasném starobním důchodu. Takže jsem si určila %  z příjmů a výdajů (z těch  po úpravě kvůli dodatečnému P za rok 2009) abych nepřekročila hranici daňového základu 56901,-- (aby manželovi zpětně neodebrali důchod). Až sem jsem měla jasno. Zmatek nastal když jsem tvořila přehled pro zdravotní pojišťovnu.  Příjmy a výdaje jsem si dala, tak jak
probíhaly v roce 2010. Tedy při uhrazení. Takže  mám pro zdrav.poj. jiný vyměřovací základ než pro sociálku. A teď od toho oddělit
příjmy pro spolupracující osobu. Nejdřív jsem vzala stejné % jako jsem uplatnila pro daňový základ a k částce jsem se dostala samozřejmě
jiné než mám u daní a sociálky. Tak teď nevím. Mám na ZP spolupracující osobě dát stejné částky do příjmů a výdajů jako v daních a  sociálce
a  nepočítat %? Leží mi v hlavě stále ten předčasný důchod manžela abych tím nezpůsbila malér, že si vydělal více než může si v předčasném
důchodu vydělat. Tak moc, moc prosím o radu. Děkuji Jana

Offline

 

#2 2011-03-16 22:36:53

Zdena
Moderátorka

Re: ZP a spolupracující osoba

Spolupracující osobě bych dala do přehledu pro ZP stejné částky, jaké jsem použila pro daňové přiznání (to jsou její příjmy a výdaje ze spolupráce) a pro OSSZ, zbytek bych nechala u sebe.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB