Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-03-15 20:30:04

lijanna
Člen/ka

sleva na manželku, když manželka podniká

Dobrý den, loni jsem prním rokem podnikala, jako OSVČ vedlejší, k tomu pobírám rodičovský příspěvěk. Můj příjem byl 36000,- . v daňovém přiznání jsem na sebe uplatnila slevu na poplatníka 24840,-. Může si na mě manžel uplatnit také slevu 24 840 ? = slevu na vyživovanou manželku? Nebo je to tak, že pokuď jsem již já uplatnila slevu (na poplatníka) v této výši, tak on už nemůže? Tak mi to tvrdí manželovi účetní. Mate mě ta stejná částka u slevy na poplatníka a slevy na vyživovanou manželku. Děkuji za odpověď.

Offline

 

#2 2011-03-15 20:55:14

Zdena
Moderátorka

Re: sleva na manželku, když manželka podniká

Pokud je uvedená částka hrubým příjmem (příjem bez uplatnění výdajů), tak si manžel může uplatnit slevu na vyživovanou manželku. Skutečnost, že vyživovaná manželka uplatnila ve svém přiznání slevu na poplatníka, nehraje žádnou roli. Podmínkou je jen výše vlastních příjmů manželky do 68 tis. Kč, a manželka nesmí být manželovou spolupracující osobou.

Offline

 

#3 2012-03-22 13:49:21

host19
Člen/ka

Re: sleva na manželku, když manželka podniká

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli si mohu do DP jako fyzická osoba, která má více zaměstnání a podává DP sama uvést odpočet na manželku.
Manželka byla od června roku 2010 na úřadu práce a od března 2011 pobírá částečný důchod cca 5200,- Kč. Nyní je od ledna znovu zaměstnaná, ale loňský rok nepracovala, tudíž si myslím, že by odpočet byl možný. Co musím k DP doložit abych si mohl tento odpočet udělat. Stačí čestné prohlášení manželky, že neměla v roce 2011 příjmy vyšší než 68 000 Kč? Moc děkuji za odpověď.

Offline

 

#4 2012-03-22 13:54:18

JANAA
Člen/ka

Re: sleva na manželku, když manželka podniká

Dobrý den, odpočet na manželu si můžete uplatnit, a jak správně píšete, k přiznání přiložte čestné prohlášení manželky. Jana

Offline

 

#5 2012-03-22 13:56:52

Marie66
Člen/ka

Re: sleva na manželku, když manželka podniká

Čestné prohlášení v krajním případě možné je. Ale naprosto "neprůstřelné" je doložení potvrzení z Úřadu práce o evidenci uchazeče o zaměstnání a také doložení rozhodnutí o přiznání částečného důchodu. Vyhnete se pochybnostem.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB