Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-03-04 18:28:49

jirinka
Člen/ka

Přiznání k silniční dani

Dobrý den, při zpracování účetní závěrky za rok 2010 jsme teprve ted zjistili, že by se nám hodil uplatnit výdajový paušál na auto za rok 2010. Auto bychom zavedli do OM zpětně k 1.1.2010. Problém je v tom, že bychom teprve teď podali za loňský rok přiznání k sil. dani a museli bychom zaplatit penále. Ale nevím, jak si spočítat, jaké penále bychom platili. Počítá se to od 31.1.t.r. nebo už od data, kdy se platí zálohy? Dnes mi na FÚ jen řekli, že minim. penále činí 500 Kč. Můžete mi poradit, jestli do toho jít nebo ne? Paušál ve výši 48000,- by se moc hodil :-) Děkuji.

Offline

 

#2 2011-03-04 19:21:36

miruska.j
Člen/ka

Re: Přiznání k silniční dani

Dobrý den, pokud podáte přiznání k silniční dani (i jakékoliv jiné) po termínu a nestihnete to do 5ti pracovních dnů, musí vám Finanční úřad vyměřit pokutu 500 Kč. Penále bude doměřeno podle termínů splatnosti záloh. Ale když si vezmete, jaká je celková částka daně za celý rok, tak to nebude tak velký výdaj. Když si spočtu, že ušetřite na dani 7 200 Kč (48 000 * 15%) tak se vám to asi pořád ještě dost vyplatí. Zároveň ušetříte i na sociálním i zdravotním pojištění (pokud jste neměli minimální vyměřovací základ). Takže já osobně bych do toho šla.

Offline

 

#3 2011-03-04 19:48:18

jirinka
Člen/ka

Re: Přiznání k silniční dani

Já si to také myslím, daňovou povinnost jsem si spočítala 1248,- Kč, tak předpokládám, že to penále nebude tak velké. Díky za váš názor, půjdu do toho.

Offline

 

#4 2011-03-05 18:37:27

elviz
Člen/ka

Re: Přiznání k silniční dani

Dobry den,
OA je starsi 9let, s obsahem 3L, dan tedy vychazi 3600.- kc. Jak konkretne vypoctu penale pri dodatecnem podani priznani k silnicni dani za cely rok 2010, ktere podam az ted v polovine brezna 2011 ?
Lze si silnicni dan uplatnit jako danovy vydaj (pochopitelne bez penale) ? Pokud ano, uplatnuji jej v tomto pripade v r2010 ci 2011?
Predem dekuji za Vasi odpoved

Offline

 

#5 2011-03-06 22:37:13

Zdena
Moderátorka

Re: Přiznání k silniční dani

Úrok z prodlení vám vypočítá FÚ, bude to cca 290,- Kč, možná o něco méně.

Pokud vedete daňovou evidenci, tak si úhradu daně silniční uplatníte ve výdajích v tom, roce, ve kterém jste daň zaplatil (bez úroku z prodlení).

Offline

 

#6 2011-03-21 10:45:49

newbie
Člen/ka

Re: Přiznání k silniční dani

Dobrý den, podnikám od dubna 2010, v lednu 2011 jsem podal přiznání k dani za rok 2010. Neplatil jsem ale zálohy, jak mám nyní postupovat? Zaplatit celou částku za r. 2010 najednou, plus rovnou zaplatit zálohy dopředu na rok 2011? Hrozí mi nějaký postih za neplacení záloh? Nevěděl jsem, že se platí čtvrtletně, jsem zvyklý vše platit ročně. (moje chyba). Podání jsem podal elektronicky, přišlo mi potvrzení, že bylo přijato cílovým úřadem. Mám čekat na nějakou výzvu, nebo rovnou jít zaplatit na podatelnu?
Děkuji

Offline

 

#7 2011-03-29 21:54:30

Ivanna
Člen/ka

Re: Přiznání k silniční dani

Dobrý den,
poraďte mi, prosím, zda je můj názor na silniční daň správný. S.r.o., která podniká s těžbou dřeva si pořídila v loňském roce traktor, který jsem dle §2 odst.2a) označila za vozidlo, které není předmětem silniční daně a vůbec jsem jej v přiznání k dani silniční neuváděla - i když má SPZ.
Letos v březnu společnost pořídila návěs nákladní traktorový sklápěčkový, který má rovněž SPZ, dále 1 nápravu, povolená hmotnost 4990 kg na nápravu. Opět se domnívám, že nebude předmětem daně silniční dle §2 odst. 2a) a tudíž že nebude nutné jej uvádět v přiznání k dani silniční ani odvádět za něj silniční daň.
Je, prosím, můj názor správný ve věci jak traktoru, tak návěsu? Děkuji Ivana.

Offline

 

#8 2011-03-29 22:15:58

Zdena
Moderátorka

Re: Přiznání k silniční dani

Za sebe souhlasím:-) Zemědělské a lesnické traktory a jejich přípojná vozidla nejsou předmětem daně silniční. Návěs je přípojným vozidlem, a pokud jde o návěs traktorový, pak také nebude předmětem daně, stejně jako traktor.

Offline

 

#9 2011-04-10 21:43:57

Zdena
Moderátorka

Re: Přiznání k silniční dani

newbie napsal(a):

Dobrý den, podnikám od dubna 2010, v lednu 2011 jsem podal přiznání k dani za rok 2010. Neplatil jsem ale zálohy, jak mám nyní postupovat? Zaplatit celou částku za r. 2010 najednou, plus rovnou zaplatit zálohy dopředu na rok 2011? Hrozí mi nějaký postih za neplacení záloh? Nevěděl jsem, že se platí čtvrtletně, jsem zvyklý vše platit ročně. (moje chyba). Podání jsem podal elektronicky, přišlo mi potvrzení, že bylo přijato cílovým úřadem. Mám čekat na nějakou výzvu, nebo rovnou jít zaplatit na podatelnu?
Děkuji

Silniční daň za rok 2010 jste měl mít už dávno zaplacenou, proč jste nezaplatil alespoň v tom lednu, když jste podával přiznání? Dlužnou daň znáte, vypočítal jste ji v přiznání, tak ji co nejrychleji uhraďte. Daň na rok 2011 můžete zaplatit celou už při první záloze.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB