Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-02-15 17:39:17

Sovová
Člen/ka

Pronájem domu

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Mám obchod a vlastním živnostenský list na nákup a prodej. Postavily jsme s manželem dům, který jsem vložila do podnikání, neboť v jednom obchodě provozuji svou živnost a druhý obchod a byty nad tím pronajímám. Příjmy z těchto pronájmů si dávám normálně do přílohy č.1. , ale dělím je na příjmy z prodeje zboží a příjmy z pronájmu. Úroky z úvěru na tento dům si dávám do režie, odpisy mi snižují výdaje, platím z toho sociální a zdravotní. Loni jsem přiznávala daň a bylo mi řečeno, že to takhle také jde a letos mi zase řekly, že to musím dát do přílohy č.2. jako pronájem, že to není živnost a že si tam vůbec úroky nemohu odečíst. Ale já ho mám celý na podnikání a sama v něm provozuji živnost, tak jak je to správně, navíc když si neodečtu úroky z úvěru, který musím platit, tak přijdu o 100000,- ročně, které budu platit z vlastní kapsy. Navíc vlastním ještě živnostenký list na zprostředkování nákupu a služeb, tak nestačil by mi tenhle živnostenský list ? Už jsem zoufalá, když je to pokaždé jinak. Děkuji moc za odpověď. Sovová

Offline

 

#2 2011-02-15 22:45:37

Zdena
Moderátorka

Re: Pronájem domu

Příjmy z pronájmu nemovitosti, která je vložená do obchodního majetku, se zdaňují jako příjem z podnikání podle § 7 ZDP.

Kopíruji vybraná ustanovení z Pokynu D 300:
k § 7:
Za příjmy podle tohoto ustanovení se považují příjmy z činností vykonávaných na základě povolení, registrace nebo jiného souhlasu příslušného orgánu, pokud je ho k výkonu takové činnosti třeba, a to i tehdy, jestliže toto povolení, registrace nebo souhlas byly vydány v průběhu zdaňovacího období, dále PŘÍJMY Z PRONÁJMU MAJETKU VLOŽENÉHO DO OBCHODNÍHO MAJETKU POPLATNÍKA A PŘÍJMY PLYNOUCÍ Z VEŠKERÉHO NAKLÁDÁNÍ S MAJETKEM VLOŽENÝM DO OBCHODNÍHO MAJETKU POPLATNÍKA, včetně příjmů z prodeje cenných papírů.

K § 9:
Příjmy z nájemného z bytů nebo jejich částí, z nájemného nebytových prostor a z nájemného z nemovitostí se u fyzických osob zahrnují do příjmů z pronájmu podle § 9 zákona, případně do příjmů z podnikání či jiné samostatné výdělečné činnosti podle § 7 zákona, je-li byt, nebytový prostor či nemovitost VLOŽEN DO OBCHODNÍHO MAJETKU nebo se jedná o příjem z činnosti provozované na základě živnostenského oprávnění (registrace), případně podle zvláštního předpisu.

Offline

 

#3 2013-10-27 17:06:30

xxluky
Člen/ka

Re: Pronájem domu

Ano, přesně o tom hovoří zákon § 7 a § 9 - zákon o daních z příjmů.  Můžete využít uplatnění jak paušálních výdajů, tak i těch skutečných.
Myslím, že velice dobře je vše podrobně vysvětleno v následujícím článku: http://www.portal-firem.cz/podnikani/ja … vitosti-21

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB