Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-02-09 21:00:02

1vašek
Člen/ka

Snížení základu daně o úroky z úvěru

Dobrý večer,

hledal jsem na diskuzním fóru odpověď na otázku, která mě trápí, ale nenašel jsem to co hledám. Proto si Vás dovoluji obtěžovat svým dotazem.

Jsem zaměstnanec u soukromé firmy, mám hypotéku na opravu rodinného domku jehož jsem vlastníkem. Doposud jsem neuplatňoval snížení základu daně o úroky z hypotéky.
Až letos mi to známá poradila, že si můžu úroky odečíst o základu daně a tím získat nějakou korunu navíc.
Tak jsem se chtěl ujistit, zda splňuji podmínky pro uplatnění snížení základu daně. Úroky mi dělají asi 22000 kč  (mám potvrzení o zaplacení úroků z úvěru).
Četl jsem si v zákonu § 15 a myslím, že podmínkami pro snížení základu daně o úroky z úvěru je:

- že musím být vlastníkem domu na který mám hypotéku - jsem vlastníkem
- že musím hypotéku použít na bytovou potřebu - použil jsem na celkovou opravu domu.

Nic víc jsem nikde nevyčetl.
Proto bych Vás rád požádal o radu -  Je ještě něco co bych měl splňovat, nebo toto jsou ty zákonné podmínky, které musím splňovat abych si mohl snížit základ daně o úroky z hypotéky?

A druhá věc z jiného soudku: platím si penzijní pojištění 6000 ročně - chápu dobře, že si nemohu toto uplatnit na snížení základu daně, protože musím se zákona od částky penzijního pojištění odčítat 6000 kč.

Snad jsem svůj dotaz popsal dobře, nejsem účetní. Děkuji Vašek

Offline

 

#2 2011-02-10 00:04:39

Zdena
Moderátorka

Re: Snížení základu daně o úroky z úvěru

Pokud jde o OPRAVU nebo údržbu (nejedná se o změnu stavby), tak stačí, abyste opravovaný objekt celý rok využíval k vlastnímu bydlení nebo trvalému bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů nebo prarodičů obou manželů. V případě oprav a údržby zákon nevyžaduje, abyste předmět bytové potřeby vlastnil, ale mzdová účetní bude chtít kromě kopie úvěrové smlouvy a potvrzení o výši úroků též výpis z listu vlastnictví.

Offline

 

#3 2011-02-10 18:15:33

1vašek
Člen/ka

Re: Snížení základu daně o úroky z úvěru

Děkuji za super rychlou odpověď, jste velice laskavá.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB