Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-05-22 14:54:39

MartinP
Host

os. auto do podnikani - jak na to?

Dobry den,

mam vlastni auto, ktere sjem si koupil pred 2 lety a splatil jsem leasing.
Nyni bych rad auto vyuzil pro podnikani (ŽL).

Auto se mi do majetku firmy davat nechce - muzu si ho tedy sam pro svoji firmu pronajmout ?

Pokud ano - co vse mam udelat ?

zaplatit silnicni dan a zavest knihu jizd ?

Jak mohu prokazovat to ze jsem jen do Prahy z Karlovych Varu pracovne nebo soukrome?

 

#2 2008-05-24 11:52:45

Zdena
Moderátorka

Re: os. auto do podnikani - jak na to?

Fyzická osoba nemůže sama sobě pronajímat svůj majetek. K podnikání ale může používat (bez nájemního vztahu) auto, které nevložila do obchodního majetku. Podmínkou je, že jde opravdu o vlastní vozidlo. Jestliže jste už auto od leasingové společnosti odkoupil, pak je ve vašem vlastnictví.
Jako výdaj na podnikání lze v tomto případě uplatnit základní sazbu náhrady a náhradu za spotřebované pohonné hmoty. Dále budete povinen platit silniční daň, která také bude daňově uznatelným výdajem na podnikání.
Zaveďte si evidenci pracovních jízd (knihu jízd), která bude obsahovat alespoň tyto údaje, které kopíruji z Pokynu D-300:
Pro účely uplatnění daňových výdajů na pohonné hmoty, pokud správce daně nestanoví jinak, vede poplatník evidenci jízd tak, aby takto vynaložené výdaje (náklady) mohl prokázat (§ 24 odst. 1 zákona). V evidenci jízd jsou uváděny minimálně tyto údaje: datum jízdy, cíl jízdy, účel jízdy, ujeté km. Dále poplatník vede údaje o typu vozidla, registrační značce (státní poznávací značce), stavu ujetých km k 1. lednu (případně k datu zahájení činnosti nebo zahájení používání vozidla) a k 31. prosinci kalendářního roku (případně k datu ukončení činnosti nebo ukončení používání vozidla).

Jak prokazovat, že cesta do Prahy byla pracovní, to je individuální. Nejlépe odvolávkou na jiný doklad, který máte v DE, nebo například v nějaké smlouvě, ze kterého vyplývá, že cesta byla pracovní, nikoliv soukromá. Pokud budete mít pečlivě vedenou evidenci jízd, hlavně podrobně vypsán účel jízdy tak, aby byla zřejmá souvislost s dosahovanými příjmy, pak byste neměl mít problém s obhájením výdajů.

Offline

 

#3 2008-07-09 14:14:56

MartinP
Host

Re: os. auto do podnikani - jak na to?

Dobry den, dekuji za Vasi odpoved.

Chci se jeste zeptat zda mohu pri pausalnim zdaneni vytvaret onou nahardu za automobil.

Dekuji

 

#4 2008-07-10 13:03:12

Zdena
Moderátorka

Re: os. auto do podnikani - jak na to?

Náhrady za automobil vytváříte pouze při uplatňování skutečných výdajů.
Při uplatnění paušálních výdajů procentem z příjmů máte ve svých procentech už zahrnuty všechny výdaje, na které jen pomyslíte, tedy i výdaje na pracovní cesty.

Offline

 

#5 2008-12-16 12:20:14

VojtaB
Host

Re: os. auto do podnikani - jak na to?

Dobrý den, mám tomu rozumět tak, že když jsem auto nevložil do OM, ale mám ho zatím na leasing, nemohu uplatňovat náhrady? (základní sazbu + za PHM). Děkuji moc za odpověď. Vojta.

 

#6 2008-12-25 17:05:01

Zdena
Moderátorka

Re: os. auto do podnikani - jak na to?

Ano, přesně tak tomu máte rozumět:-)
Auto na leasing = vozidlo v nájmu, u kterého lze uplatnit pouze PROKÁZANÉ výdaje - tedy žádné NÁHRADY.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB