Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#76 2008-03-10 09:50:45

MonikaL.
Host

Re: Silniční daň

Prosím Vás jak přesně si spočítám výdaje za auto,když platím silniční daň???
Moc děkuji

 

#77 2008-03-10 10:41:29

MonikaL.
Host

Re: Silniční daň

Je správný vzorec

(počet km x průměrná spotřeba (dle TP) x cena za litr phm)   
--------------------------------------------------------------------- + (sazba náhrady x počet km)

                                              100

 

#78 2008-03-10 17:02:24

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Ano.

Offline

 

#79 2008-03-10 21:14:41

honzaJ
Host

Re: Silniční daň

Dobrý den, jsem OSVČ vlastním vozidlo na leasing. Chtěl bych ho používat pro podnikání i jako osobní. Jakou výši odpisu mužu uplatnit? Jakou knihu jizd dotřebuji k zapisování km.
Děkuji za odpověď

 

#80 2008-03-12 15:54:03

HonzaK
Host

Re: Silniční daň

Dobrý den, mám živnostenský list, který využívám na vedlejší pracovní činost. V loňském roce jsem k podnikání používal zapůjčený automobil od kamaráda a zaplatil za něj silniční daň. Zajímalo by mne, jestli si náklady na automobil (tedy základní náhradu 3,80 Kč/km a náhradu za spotřebované PHM) mohu dát ve formě knihy jízd do účetnictví. Děkuji za odpověď.

 

#81 2008-03-12 20:18:18

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

U vypůjčeného vozidla lze uplatnit pouze náhradu za spotřebované PHM. Silniční daň platí (a přiznání k SD podává) držitel vozidla, zapsaný v TP.

Offline

 

#82 2008-03-12 20:23:56

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

honzaJ napsal(a):

Dobrý den, jsem OSVČ vlastním vozidlo na leasing. Chtěl bych ho používat pro podnikání i jako osobní. Jakou výši odpisu mužu uplatnit? Jakou knihu jizd dotřebuji k zapisování km.
Děkuji za odpověď

Pokud budete používat k podnikání vozidlo , na které máte soukromý leasing (neuplatňujete splátky nájemného ve výdajích), pak lze uplatnit výdaje na spotřebované pohonné hmoty a to v prokázané výši (podle paragonů od čerpadel PHM) a zaplacenou silniční daň.
Minimální požadavky na evidenci jízd stanoví Pokyn D-300:
Pro účely uplatnění daňových výdajů na pohonné hmoty, pokud správce daně nestanoví jinak, vede poplatník evidenci jízd tak, aby takto vynaložené výdaje (náklady) mohl prokázat (§ 24 odst. 1 zákona). V evidenci jízd jsou uváděny minimálně tyto údaje: datum jízdy, cíl jízdy, účel jízdy, ujeté km. Dále poplatník vede údaje o typu vozidla, registrační značce (státní poznávací značce), stavu ujetých km k 1. lednu (případně k datu zahájení činnosti nebo zahájení používání vozidla) a k 31. prosinci kalendářního roku (případně k datu ukončení činnosti nebo ukončení používání vozidla).

Offline

 

#83 2008-03-14 20:17:55

michal.sindelar
Host

Re: Silniční daň

Dobrý den.
Chci se zeptat zda musím platit silniční daň z nákladního auta o celkové hmotnosti nad 12t, které používám pouze pro stavbu svého rodinného domu a to ještě 5 měsíců v roce?
Děkuji za odpověď.

 

#84 2008-03-15 11:52:54

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Nemusíte - viz Pokyn D-270.

Offline

 

#85 2008-03-15 20:20:18

PavelD
Host

Re: Silniční daň

Prosím Vás o radu. Plánuji koupi ojetého auta za cca 450 tis. Kč. Budu je využívat jako OSVČ pro podnikání, dále jako společník a jednatel s.r.o. (bez zaměstnaneckého poměru) a také jako zaměstnanec a.s. Předpokládám, že najezdím cca 25000 km za rok s průměrnou spotřebou 9 l nafty na 100 km. Dá se předpokládat, že auto bude potřebovat dražší servis. Otázka: je pro mě lepší koupit auto jako občan nebo jako OSVČ (tedy zahrnout do obchodního majetku a uplatňovat všechny výdaje)?

 

#86 2008-03-15 22:31:47

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Bude záležet na tom, kolik km ujedete jako OSVČ. Pokud vozidlo vložíte do obchodního majetku, pak můžete uplatnit všechny prokázané výdaje - opravy, povinné ručení, havarijní pojistku, dálniční známku, PHM .... Povedete knihu jízd, ve které budete evidovat veškeré jízdy vozidla. Na konci roku zjistíte poměr pracovních (souvisejících s vaší sam.výdělečnou činností) a soukromých (jízdy pro s.r.o., pro a.s. a čistě soukromé) jízd a v tomto poměru pokrátíte všechny výdaje, kromě silniční daně.
Pokud auto nevložíte do obchodního majetku, pak si můžete uplatnit základní sazbu náhrady 4,10 Kč/km a náhradu za spotřebované PHM. Povedete pouze evidenci pracovních cest.

Offline

 

#87 2008-03-17 09:41:18

MartinW
Host

Re: Silniční daň

Dobrý den

Chtěl bych se zeptat auto do podnikání si přihlásím pouze na finančním úřadě? Nebo to musím nahlásit ještě někam? Dále bych se chtěl zeptat když si ted dám auto do podnikání zalohy se platí čtvrtletně když mám tedy auto o obsahu 1.4 plati se 2400 ročně znamená to že čtvrtletně zaplatím 4x600? Ještě jeden dotaz musim zaplatit celou zalohu za leden - březen když auto přihlašuji do podnikání teď?

Děkuji za odpověď.

 

#88 2008-03-17 13:32:05

petra
Člen/ka

Re: Silniční daň

MartinW napsal(a):

Dobrý den

Chtěl bych se zeptat auto do podnikání si přihlásím pouze na finančním úřadě? Nebo to musím nahlásit ještě někam? Dále bych se chtěl zeptat když si ted dám auto do podnikání zalohy se platí čtvrtletně když mám tedy auto o obsahu 1.4 plati se 2400 ročně znamená to že čtvrtletně zaplatím 4x600? Ještě jeden dotaz musim zaplatit celou zalohu za leden - březen když auto přihlašuji do podnikání teď?

Děkuji za odpověď.

zaregistrujete se k silniční dani na FÚ. Daňové přiznání podáváte  do 31. 1. následujícího roku. Co se týče záloh můžete je platit čtvrtletně (do 15. 4. za 1. čtvrtletí, do 15. 7. za 2. čtvrtletí, do 15. 10 za 3. čtvrtletí, do 15. 12. záloha za říjen  a listopad). Nebo je také možnost zaplatit silniční daň v plné výši do 15. 4. Pokud zaplatíte daň od začátku roku bude vám příští rok vrácen přeplatek. Ale pokud přihlašujete auto až od března, stačí zaplatit jen poměrnou část zálohy (ve vašem případě 200kč).

Offline

 

#89 2008-03-18 17:03:52

pavel
Host

Re: Silniční daň

Dobrý den, momentálně u mě probíhá daňová kontrola, čtyři roky nazpět. Pán z finančního úřadu po mne chce doplnit knihu jízd, kterou vedu o účel jízdy. Do knihy jízd jsem u pracovních cest psal "jednání" on chce abych popsal za kým a jakým účelem jsem jel. Vzpoměl bych si tak na loňský rok ale čtyři roky dozadu horko těžko. Jak se v takové situaci zachovat ? ?

 

#90 2008-03-18 22:20:50

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Musíte si vzpomenout (nebo vymyslet - například podle fakturace, nebo jiných dokladů - cesty do banky, cesty k účetní, nákup tužky ...) za kým a za jakým účelem jste jezdil, jinak vám cesty neuzná jako výdaj na podnikání.

Offline

 

#91 2008-03-19 10:41:15

Pavell
Host

Re: Silniční daň

dobry den,
jsem OSVC,mam vypujcene auto od tchyne (mam sepsanou smlouvu o pronajmu zadarmo).Jake nahrady si muzu odecist?musim mit paragony od benzinek,nebo si muzu uctovat nahrady v hodnote 3.80 kc na km?
DEKUJI

 

#92 2008-03-19 14:52:20

petra
Člen/ka

Re: Silniční daň

Pavell napsal(a):

Pavell napsal(a):

dobry den,
jsem OSVC,mam vypujcene auto od tchyne (mam sepsanou smlouvu o pronajmu zadarmo).Jake nahrady si muzu odecist?musim mit paragony od benzinek,nebo si muzu uctovat nahrady v hodnote 3.80 kc na km?
DEKUJI

Pripadne jaky vzorec pro vypocet mam pouzit
DEKUJI

Pokud máte auto bezplatně vypůjčené můžete si účtovat jen náhradu za phm. Amortizaci ve výši 4,10 kč/km (3,80 kč platilo pro loňský rok) si do nákladů započítat nemůžete. Držitel vozidla zapsaný v TP musí zaplatit silniční daň.

Offline

 

#93 2008-03-19 15:42:54

Pavell
Host

Re: Silniční daň

plati tedy v tomto pripade vzorecek         prumer.spotreba :100 x 29.72 x km ?
moc dik

 

#94 2008-03-19 17:25:46

petra
Člen/ka

Re: Silniční daň

Pavell napsal(a):

plati tedy v tomto pripade vzorecek         prumer.spotreba :100 x 29.72 x km ?
moc dik

ano, pokud je 29, 72 cena za 1 l :-)

Editoval petra (2008-03-19 17:27:44)

Offline

 

#95 2008-03-23 05:09:38

tmdata
Host

Re: Silniční daň

Dobrý den, jsem OSVČ. Letos jsem pořídil vozidlo v kategorii N1.  Je možné toto vozidlo použít i k soukromým jizdám? Mohu snížit odpisy v daném poměru? Neovlivní to DPH z pořízení ?

Děkuji za odpověď.

 

#96 2008-03-24 15:03:41

Hanka
Host

Re: Silniční daň

Mám dotaz. Mám v podnikání kamion a zatím jsem platila zálohy snížené podle zákona (EURO3), ale pro letošní rok nevím kolik mám platit. Nikde jsem nenašla, kolik je pro letošní rok sleva na dani pro EURO 3. Slevy byli platné do 31.12.2007 a na letošek není nikde nic psané a nebo špatně hledám. Pomůže mi někdo?

 

#97 2008-03-25 21:29:17

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Podívejte se na návrh novely zde:
http://www.3m.euweb.cz/

Offline

 

#98 2008-03-26 14:28:06

Drahomíra
Host

Re: Silniční daň

Dobrý den,

v jaké výši se budou platit zálohy na silniční daň v roce 2008 ? Slevy za EURO 3 a 4 podle zákona platily do 31.12.2007.
Připravovaná  Novela (slevy podle data přidělení SPZ, tedy jestli dobře rozumím podle stáří vozu) má platit v období roku 2009. V roce 2008 se tedy bude platit
plná sazba silniční daně ?

 

#99 2008-03-26 14:56:55

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň

Pokud do 15.4.2008 nebude ve Sbírce zákonů publikována novela, pak zaplatíte 1. zálohu podle plné sazby, protože ke dni splatnosti zálohy není předpis, který by vám přiznával slevu. Dosavadní slevy na EURO 3 a 4 ale mohou být zachovány i  v roce 2008, novela je může přiznat s účinností od 1.1.2008, pak byste další zálohy už platili podle platného znění zákona o dani silniční. Ty větší změny zřejmě začnou platit až od 2009.

Offline

 

#100 2008-04-07 17:38:58

Ruda
Host

Re: Silniční daň

Zdena napsal(a):

Pokud do 15.4.2008 nebude ve Sbírce zákonů publikována novela, pak zaplatíte 1. zálohu podle plné sazby, protože ke dni splatnosti zálohy není předpis, který by vám přiznával slevu. Dosavadní slevy na EURO 3 a 4 ale mohou být zachovány i  v roce 2008, novela je může přiznat s účinností od 1.1.2008, pak byste další zálohy už platili podle platného znění zákona o dani silniční. Ty větší změny zřejmě začnou platit až od 2009.

Jako tvůrce stránek http://3m.euweb.cz
na které jste odkazovala, doporučuji tamtéž přečíst i "Metodický pokyn". Na konci pokynu je aktualizovaná tabulka předpisů EHK OSN a měrnic EU s datem 24.1.2008 !!! Že by zase "levá neví co dělá pravá"??

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB