Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-03-23 11:13:22

mišpulín
Člen/ka

Nezd.částka §15 ods.3 a 4

Mám dotaz - možná již pozdě, jelikož mám přiznání už předané...
Uplatnila jsem kamarádovi úroky z úvěru, ale teď zpětně ještě pročítám znovu zákon a nejsem si jistá zda to nemám špatně. Je ženatý, má 2 děti a manželku. Tvrvalé bydliště má zatím ponechané, co měl za svobodna a jeho manželka také - oba tedy jinde, jak je to u dětí to nevím (ale mám za to, že podle maminky). Žijí spolu ale v novém rod. domku, který si postavily a na který oba čerpali úvěr ze st.spoření. Každý má svůj úvěr a jsou si společně i spoludlužníky, tedy účastníky smluv. Ale dům má na sebe zapsaný jen manželka - vlastník na KÚ, ale nikdo tam není v r.2009 hlášen k trvalému bydlení. Uplatňuji každému jednu smlouvu - úroky z úvěru za celý rok 2009 (ale jestli tam již celý rok bydleli to nevím-každopádně ale ještě ani k dnešnímu dni tam nemá ani jeden trvalé bydliště). Jde mi o to zda v §15 odst. 4 - chápu, že musí být splněny obě podmínky - vlastník a trvalé bydliště, alespoň někoho z rodiny - nebo stačí jen jedna tato podmínka. Ještě jsem si to počítala oba mají stejně vratku daně, ale u něho by ta vratka byla měnší pokud bych nemohla uplatnit úroky u něj - což asi hrozí...(šlo by o rozdíl asi 10 000,-). Já už jsem je nabádala ať si dají to trvalé bydliště do pořádku letos, ale vlastnictví ponechají stejně asi na manželku, tak nevím zda bych i další r.2010, stejně neměla uplatňovat oba úvěry jen u manželky - zase je to škoda - takhle by mu vrátily celý bonus na obě děti.
Omlouvám se, že je to tak rozsáhle, ale myslím, že je to potřeba. Díky móóc - že bych ještě opravovala... Michaela

Offline

 

#2 2010-03-23 23:25:13

Zdena
Moderátorka

Re: Nezd.částka §15 ods.3 a 4

Pokud mají úvěr na výstavbu RD, tak může úroky uplatňovat pouze vlastník (spoluvlastník), zapsaný v katastru. V roce, ve kterém byla manželka zapsaná v KN stačilo stihnout zápis do konce roku. V dalších letech musí celý rok vlastnit a zároveň užívat k trvalému bydlení buď vlastnímu, nebo nejbližších členů rodiny (manžela, dětí, rodičů, tchánů). Trvalé bydliště není podmínkou, stačí nemovitost užívat k trvalému bydlení, může napsat čestné prohlášení, nebo předložit účty za energie, nebo mohou dosvědčit sousedé ...

Oba úvěry může uplatňovat jen manželka, manželovi nepomůže ani trvalé bydliště, neboť není vlastníkem.

Offline

 

#3 2010-03-24 01:11:38

mišpulín
Člen/ka

Re: Nezd.částka §15 ods.3 a 4

Díky za rychlou odpověď ,myslela jsem si, že to tak nakonec bude, hned ráno žhavím drát a jdu opravovat.

Offline

 

#4 2010-03-24 01:28:08

Zdena
Moderátorka

Re: Nezd.částka §15 ods.3 a 4

Proč hned ráno? Do příští středy je času dost:-)

Offline

 

#5 2010-03-24 10:46:26

mišpulín
Člen/ka

Re: Nezd.částka §15 ods.3 a 4

No už to mám zařízený. Musela jsem hned ráno, volat kamarádovi, aby to přiznání ještě nepodával. A jinak taky doufám, že času dost - ještě mě čekají papíry mého manžela-už je celý nesvůj, že neví jak mu to dopadne... a ostatní přátele už mám - rodina vždy naposled... Ale jsem ráda, že jsem se stejně zeptala, protože s těmi úvěry se mi letos roztrhl pytel. Dělám papíry 5 kamarádům a všichni včetně nás ho mají...Takže ještě jednou díky

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB