Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-03-20 22:36:34

1petra
Člen/ka

přechod na paušál a zpět

Dobrý večer. Právě jsem zjistila, že je pro mě výhodné uplatnit v roce 2009 paušální výdaje. Provedu tedy dodatečné přiznání za rok 2008 a o zásoby a pohledávky zvýším základ daně v tabulce E. Tomu rozumím.

Jelikož v roce 2010 se paušál u mé kategorie snižuje, patrně budu v roce 2010 uplatňovat výdaje ve skutečné výši (opět přejdu na původní uplatňování výdajů). Proto platby, které mi přišly na účet v roce 2010 a časově souvisí s rokem 2009 (nevystavuji faktury, platby chodí od pojišťovny bez faktur), budu považovat za pohledávky a opět je zanesu jako zvyšující základ daně roku 2009.

V roce 2010 již tyto platby neuplatním do jako daňový příjem a již zdaňovat nebudu.

Dotazy:   
1.)  opravdu NEJSEM POVINNA  vystavovat nové přehledy na soc.a zdr. pojiš. za rok 2008, když jsem si zvýšila základ daně?

2.)  jak postupovat v roce 2009 s pohledávkami, které dnes zapíši do tabulky E a zdaním je (bez možnosti na ně uplatnit paušál) - opět je nezahrnu do přehledu soc. a zdr. poj.?

3.) v roce 2009 spočítám paušál pouze na příjmy (bez dodaněných v roce 2008), které skutečně přišly na účet?  Na ty pohledávky se paušál nevztahuje?


Nějak se pozastavuji nad tím, kde se ty zdaněné pohledávky objeví v přehledech na soc.a zdr.poj.?   Neošidím tím tyto instituce?

Děkuji za odpovědi.

Offline

 

#2 2010-03-20 22:58:45

1petra
Člen/ka

Re: přechod na paušál a zpět

Ještě k mému dotazu - můj příjem je od pojišťovny, nikdy částku neznám dopředu, zasílají mi ji až následující měsíc za uplynulé období. Nevystavuji faktury.

Mám příjem v lednu 2009 za období prosinec 2008 považovat za pohledávku?

Offline

 

#3 2010-03-26 00:51:14

Zdena
Moderátorka

Re: přechod na paušál a zpět

1) Opravdu nejste povinna. V roce 2008 byl vyměřovacím základem pro výpočet ZP i SP rozdíl příjmů a výdajů. Úpravy základu daně nejsou ani příjmem, ani výdajem.

2) Do přehledu pro SP ano, neboť vyměřovacím základem v roce 2009 je daňový základ (nikoliv už rozdíl P a V, jako to bylo v r. 2008), ve kterém už jsou zahrnuty i úpravy základu daně podle § 23.

3) Ano, úhrady dodaněných pohledávek se do základu daně r. 2009 nezahrnují _ vizte § 23/4/d) ZDP.

Zdaněné pohledávky roku 2008 se nemusí objevit v přehledu pro OSSZ. V přehledu pro ZP se objeví v roce, ve kterém dojde k úhradě pohledávky.

Příjem v lednu za období prosince 2008 byste měla považovat za pohledávku k 31.12.08. Ale jestli jste ji neuvedla v tabulce D v přiznání za rok 2008, tak na ni FÚ bez kontroly nepřijde.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB