Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-03-19 16:25:34

Pavell
Člen/ka

FVE a účetnictví

Dne 19.3. byl ve třetím čtení schválen zákon, který mimo jiné ruší povinnost vést účetnictví při získání licence na FVE.

Sněmovní tisk 1048/2. Ale je to hrozný paskvil, nemá přechoďák, takže bude asi platit až od 2011.

Hezký den!

Offline

 

#2 2010-03-19 22:39:06

Jarmila234
Člen/ka

Re: FVE a účetnictví

No te je tedy nádhera,celý rok 2009 při vyslovení fotovoltaika mě rozbolela hlava,sháníme inforamce,nikdo si s tím neví rady,nakonec horko těžko převedeme v půli roku z DE na podvojku a páni nahoře se probudí v momentě,kdy už se skoro žádné nové licence nepřidělují.
Díky Pavle za zprávu,ale vůbec mě nenadchla,spíš mě zase začíná bolet hlava.

Offline

 

#3 2010-03-19 22:48:14

Zdena
Moderátorka

Re: FVE a účetnictví

Vyhledala jsem sněmovní tisk, název je neodolatelný. Kopíruji:

1048/2

Pozměňovací a jiné návrhy
k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění některé zákony ke zkvalitnění jejich aplikace a ke snížení administrativní zátěže podnikatelů

Pozměňovací návrh přednesený ve II. čtení dne 16. března 2010
a.    Poslanec Václav Snopek:

Za část osmou se vkládá část devátá, čl. X, které znějí:
ČÁST DEVÁTÁ
Změn zákona č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a výkonu státní správy v energetických odvětvích (energetický zákon)
Čl.X.
V § 11 odst. 1 zákona č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a výkonu státní správy v energetických odvětvích (energetický zákon), ve znění zákona č. 670/2004 Sb., zákona
č. 158/2009 Sb. a zákona č. 281/2009 Sb., se v písmenu f) část věty za středníkem zrušuje.
Ostatní části a články se přečíslují.
------------------------------------
Hledala jsem znění energetického zákona na stránkách CDS, na Sagitu i na tzb-info a všude je znění § 11/1/f) stejné:

f) být účetní jednotkou podle zvláštního právního předpisu a sestavovat a  předkládat  Energetickému  regulačnímu  úřadu regulační výkazy podle tohoto zákona,

nevíte, která část věty za středníkem se zrušuje, když ve větě (ba ani v přilehlých odstavcích) žádný středník není?

Pan poslanec nám tedy zkvalitnil aplikace a snížil administrativní zátěž, jen co je pravda:-))

Offline

 

#4 2010-03-19 23:01:21

Pavell
Člen/ka

Re: FVE a účetnictví

Jarmila234 napsal(a):

No to je tedy nádhera, celý rok 2009 při vyslovení fotovoltaika mě rozbolela hlava, sháníme informace, nikdo si s tím neví rady,nakonec horko těžko převedeme v půli roku z DE na podvojku a páni nahoře se probudí v momentě,kdy už se skoro žádné nové licence nepřidělují.
Díky Pavle za zprávu,ale vůbec mě nenadchla,spíš mě zase začíná bolet hlava.

Jarmilo,

nebojte se. Vynaložená energie na převod z DE na Ú se neztratí, podle § 4/7 ZoÚ povedete Ú ještě (nejméně) 5 let! Doufám, že alespoň nyní jsem Vás potěšil. :-))

Hezký den!

Editoval Pavell (2010-03-19 23:02:44)

Offline

 

#5 2010-03-19 23:10:30

Pavell
Člen/ka

Re: FVE a účetnictví

Zdeno,

ten středník, to byl asi předčasný apríl.

Ale je kouzelné, že se to vydařilo zrovna v tomto zákonu. To je signifikantní. :-))

Hezký den!

Offline

 

#6 2010-03-20 00:35:07

Jarmila234
Člen/ka

Re: FVE a účetnictví

Pavle, vím,že povedu 5 let PÚ,jen jsem tím chtěla říct,že kdyby někdo byl čilejší,tak by ušetřili mnoha lidech spoustu starostí a bezesných nocí v roce 2009.Teď už to mají určitě všichni vyřešené a vedou PÚ.(možná)
Hezký víkend.

Offline

 

#7 2010-03-20 01:22:53

Pavell
Člen/ka

Re: FVE a účetnictví

"Možná", to je ten pravý výraz.

V pondělí jsem mluvil se svou známou, ing. ekonomie, celý život v účtárně, nyní jako hlavní účetní středního podniku.

Chlubila se, že má panely na střeše od roku 2008. Když jsem jí řekl, že je OSVČ, musí vést PÚ a podávat Přehledy, nechtěla mi věřit.

A to patří mezi ty informovanější. :-))

Hezký víkend!

Offline

 

#8 2010-03-30 09:13:20

Pavez4
Člen/ka

Re: FVE a účetnictví

Dobrý den
"vyúčtovávat dodávku energií a souvisejících služeb; být účetní jednotkou podle zvláštního právního předpisu a sestavovat a předkládat Energetickému regulačnímu úřadu regulační výkazy podle tohoto zákona,"

Uvádím přesné znění odstavce f, paragrafu 11.
Jak vidíte, středník tam je a pozměňovací návrh má tedy smysl. Znění jsem okopíroval ze Sbírky předpisů.

Pavel

Offline

 

#9 2010-06-02 01:24:14

Pavell
Člen/ka

Re: FVE a účetnictví

Pavez4 napsal(a):

Dobrý den
"vyúčtovávat dodávku energií a souvisejících služeb; být účetní jednotkou podle zvláštního právního předpisu a sestavovat a předkládat Energetickému regulačnímu úřadu regulační výkazy podle tohoto zákona,"

Uvádím přesné znění odstavce f, paragrafu 11.
Jak vidíte, středník tam je a pozměňovací návrh má tedy smysl. Znění jsem okopíroval ze Sbírky předpisů.

Pavel

Pavle, středník jsem také našel, ale až ve znění účinném od 1.1.2011.

Protože neexistuje přechodové opatření, znamená to, že kdo získá licenci na FVE do 31.12.2010 povede Ú a to ještě 5 let. Novela se ho nedotkne.

Hezký den!

Offline

 

#10 2011-01-06 12:38:16

marketanovotna
Člen/ka

Re: FVE a účetnictví

Dobrý den,

takže když je elektrárna uvedená do provozu v roce 2010, tak podvojné a 2011 DE?

Díky. Novotná

Offline

 

#11 2011-01-06 20:35:07

Pavell
Člen/ka

Re: FVE a účetnictví

Markéto,

zákon je podle mne jasný.

Nicméně údajně jsou z FÚ vypouštěny informace, že když byla licence udělena v 2010, tak se od 2011 může vést pouhá DE.

Kontaktujte svůj FÚ.

Konzultoval jsem to s ing. Sedlákovou z MF a ta mne odkázala na ředitele odboru účetnictví MF ing. Plesnivého. Prý vydal nějaký glejt ke kterému jsem se zatím nedostal (ani ho nesháním, zajímají mne pouze velké FVE na poli). Požádal jsem ing. Sedlákovou, aby byl glejt vyvěšen na webu MF. Sice je to po právní stránce špatně, na druhou stranu vést pro 12 FV účto je taky blbost.


Ať slunce svítí!

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB