Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-03-15 14:05:11

Jana Bl
Člen/ka

paušální výdaje procentem

Vedu daňovou evidenci, nejsem plátce DPH. V roce 2009 budu přecházet na paušální výdaje. Za rok 2008 zpracuji dodatečné DP, kde dodaním pohledávky  a zásoby k 31.12.2008 a snížím si základ o závazky .  Nevím, co mohu ze závazků použít. Určitě nehr. faktury a co ostatní, které
jsem vykázala v  tabulce D daň.přiznání - jedná se mi o mzdy  a odvody z mezd za prosinec 2008, nájem za prosinec splatný v lednu 2009, úvěry, leasing. Na OSSZ mi řekli, že za  rok 2008 nemusím dělat opravný přehled o P+V za rok 2008. Takže vyměřovací základ roku 2009 bude:
příjem za rok 2009 bez dodaněných  pohledávek 2008 -  výdaje procentem = základ pro SP?Z toho mi vyplývá, že pohledávky z roku 2008
uhrazené v roce 2009 se vytratí ze základu pro SP? Do základu pro  zdravotní pojištění je připočítám v roce 2009 a opravný přehled ZP
také nebu dělat. Doufám , že jsem k pochopení. Díky za odpověď. Jana

Offline

 

#2 2010-03-16 00:09:07

Zdena
Moderátorka

Re: paušální výdaje procentem

Lze použít takové závazky, které by při úhradě byly daňově uznatelným výdajem, tedy mzdy a odvody za prosinec a nájem. Úvěry nejsou při úhradě daňově uznatelným výdajem. Leasing časově rozlišujete i v DE, takže jste si uplatnila ve výdajích alikvotní část nájemného, která připadla na zdaňovací období. Poměrná část leasingu, která připadne na období, ve kterém budete uplatňovat výdaje procentem z příjmů, už bude zahrnuta v paušálu. V roce, ve kterém bude končit leasingová smlouva, byste měli opět vést DE, nebo účetnictví _ potřebujete zařadit předmět leasingu do obchodního majetku.

Opravné přehledy se nepodávají. Dodaněné pohledávky roku 2008 se vytratí z vyměřovacího základu pro SP. Do vyměřovacího základu pro ZP je připočítáte v roce, ve kterém vám budou zaplaceny.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB