Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-03-07 19:06:56

rehurekz
Člen/ka

Cestovní náhrady na auto

OSVČ, vede daň. evidenci, plátce DPH. Podniká v těžbě a přibližování dřeva. Používá ke své práci lesní traktor a osobní auto, které ovšem nemá v majetku (je to jeho soukromé vozidlo). Používá ho jak k soukromým jízdám, tak k podnikání. Může si na toto auto uplatňovat za rok 2009 náhradu ve výši 5000 Kč měsíčně a zároveň náhradu 3,90 Kč za ujeté km? K silniční dani se chce zaregistrovat až letos a silniční daň za rok 2009 doplatit zpětně. Je tento způsob vůbec možný? A je nutné vést knihu jízd?
Děkuji za odpověď.

Offline

 

#2 2010-03-24 01:38:54

Zdena
Moderátorka

Re: Cestovní náhrady na auto

Jestliže auto používá i k soukromým účelům, tak si může uplatnit pouze krácený paušální výdaj na dopravu 4.000,- Kč/měs. Pokud chce navíc uplatňovat základní sazbu náhrady 3,90Kč/km, tak musí vést knihu jízd, jak jinak by zjistil počet ujetých kilometrů? Silniční daň může doplatit zpětně.

Offline

 

#3 2010-03-28 21:44:14

olda2
Člen/ka

Re: Cestovní náhrady na auto

Dobrý večer, v zákoně o dani z příjmu, pokud to správně chápu se uvádí že od 1.1.2010 již není možné uplatnit náhradu za PHM, pokud se uplatňije paušální výdaj na dopravu, (je to na http://business.center.cz/business/prav … cast3.aspx , na konci paragrafu 25 odst 1), předpokládám že náhradami za PHM se rozumí 3,9Kč/km, chápu to správně?
A jěště bych se chtěl ujistit - do přehledu pro ZP se paušál na dopravu nezapočítává, do přehledu pro OSSZ ano - je to tak?

Offline

 

#4 2010-03-28 22:25:12

Zdena
Moderátorka

Re: Cestovní náhrady na auto

Ustanovení § 24/2/zt) platí už od 1.1.2009. Náhradou za PHM se rozumí náhrada za spotřebované pohonné hmoty, vypočítaná podle údajů o spotřebě vozidla z TP a ceny PHM.  3,90 Kč/km je sazba základní náhrady, jakási náhrada za opotřebení vozidla.

Paušální výdaj na dopravu se započítává do obou přehledů.

Offline

 

#5 2010-04-29 13:52:34

jarek
Člen/ka

Re: Cestovní náhrady na auto

Dobrý den. poraďte jak mám postupovat. Auto jsem nakoupil na IČO a  vlastnil v ochodním majetku své firmy. Od 1.1.2010 jsem auto vyřadil a již nebudu vůbec ve své firmně používat. Může manželka, která také podniká, dát si ujeté kilometry (benzín + náhradu) do nákladů své firmy? A jak to bude s uplatněním DPH z PHM? Jak by to bylo v tomto případě, že by jsem chtěl použít měsíční paušal? Děkuji za pomoc.
Online

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB