Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-02-12 16:22:05

Markéta9
Člen/ka

Nutná registrace k DPH?

Dobrý den, prostudovala jsem novelu o DPH 2010 a nějak mi to stále není úplně jasné. Budu moc vděčná za radu.
Jsem v této problematice začátečník.

Jsem OSVČ, maloobchod stříbro a bižuterie, neplátce DPH.

Dotaz:
1, Platí stále,že v případě objednání zboží z USA nebo ČÍNY-cena zásilky pod 150 eur, neplatím DPH a ani se nemusím povinně registrovat jako plátce?

2, Pokud cena zásilky bude víc jak 150 eur, zaplatím ihned clo a DPH, které vyměří celníci a opět se nemusím povinně registrovat jako plátce? Budu toto DPH pak někde uvádět v přiznání?

3,Jak mám jako neplátce DPH dovézt zboží z Polska? Na co si dát pozor, aby mi nevznikla povinnost se registrovat k DPH?

4,Jde mi o to, že se zbožím je také spojena nějaká doprava (služba), kterou já přijmu a zaplatím dodavateli, tudíž jsem  povinna se stát plátce DPH?

Samozřejmě jsem mluvila i s poradcem,bohužel s dovozem nemá zkušenost.
Děkuji.

Offline

 

#2 2010-02-15 22:32:09

Zdena
Moderátorka

Re: Nutná registrace k DPH?

1. Stále platí.
2. DPH vyměří celníci, zaplatíte a tím to končí. Povinná registrace nehrozí, DPH nikde neuvádíte (je součástí ceny zboží).
3. Pokud je unijní dodavatel plátcem DPH, tak cena zboží nesmí přesáhnout 326.000,- Kč za kalendářní rok.
4. Obávám se, že ano. Přeprava zboží je službou podle § 9/1 ZDPH, místo plnění je v zemi příjemce služby. Pokud přijmete službu od unijního plátce s místem plnění v tuzemsku, pak se sama stáváte plátcem DPH bez ohledu na cenu služby. Nemohl by zboží přivézt český dopravce?

Offline

 

#3 2010-02-15 23:19:32

Markéta9
Člen/ka

Re: Nutná registrace k DPH?

Dobrý večer, moc vám děkuji za informace, konečně jsem v obraze.

Ještě tedy pro upřesnění k té dopravě.
Pokud dopravu zboží ze zahraničí zajišťuje společnost jako DHL, UPS apod a mají v ČR pobočky, zamená to pro mě, že se nestanu nutně plátce DPH?

Děkuji.M.

Offline

 

#4 2010-02-15 23:38:57

Zdena
Moderátorka

Re: Nutná registrace k DPH?

DHL i UPS mají české DIČ, ti z vás plátce neudělají.

Offline

 

#5 2010-02-16 13:58:46

dingo.gonzales
Člen/ka

Re: Nutná registrace k DPH?

Dobrý den,
mám obdobnou otázku, tak to nechci zbytečně psát znovu.

Zakládám živnost OSVČ (ale jako vedlejší činnost k změstnání), nebudu plátcem DPH, povedu jednoduché účetnictví, chci dovážet věci z EU popřípadě z USA, ve většině případů se bude jednat o použité zboží, tudíž bude prodáno neplátcem tamního DPH na kupní smlouvu, popřípadě o zboží z maloobchodu při kterém už bude DPH také započítáno.

1.Chápu správně že pokud koupím zboží u EU s tamním DPH, tak DPH u nás se mě už netýká a můžu prodat zboží za svoji cenu?

2.Co se týče dovozu z USA a dalších 3. zemí, limit 150 EUR se prý vztahuje pouze na zboží pro osobní potřebu, nikoli pro věci k dalšímu prodeji a DPH se tak musí vyměřit i při malých částkách, jak je to tedy?

3.Pokud bude zboží z USA nějak procleno, je nutno doklad o výměře DPH u nás uschovávat pro DE?

Děkuji D.

Offline

 

#6 2010-02-19 22:18:42

Zdena
Moderátorka

Re: Nutná registrace k DPH?

1. Ano, můžete prodat za svojí cenu. Nákupy od unijních plátců ale budete muset sledovat, pokud byste od nich za rok pořídil zboží v hodnotě 326.000,- Kč (bez unijní daně), tak byste se musel registrovat jako český plátce daně.

2. Limit 150 EUR se vztahuje na zásilky nepatrné hodnoty bez ohledu na to, zda jsou určeny k dalšímu prodeji.

3. Pokud bude zboží procleno, tak si podle dokladu o výměře a zaplacení cla a DPH uplatníte jako výdaj na podnikání, budou součástí ceny zboží.

Offline

 

#7 2010-03-24 22:02:20

zuzu
Člen/ka

Re: Nutná registrace k DPH?

Dobrý den a jak je to s povinným plátcovstvim pokud zaplatim v polsku kuryra a ten zbozi doveze na uzemi pl,kde si jej pak prevezu sam?
Pokud je na fakture napsana wysylka kurierem a zapocitana a neni tam uvedena firma tak muzu rict ze slo o UPS nebo DHL.Na fakture je uvedena samozrejme moje adresa,tedy to je jako by mi to dovezli domu ze?firma pusobici i v cr.

Offline

 

#8 2010-06-29 23:01:58

kkk
Člen/ka

Re: Nutná registrace k DPH?

Měla bych ještě doplňují otázku k bodu 4 u prvního příspěvku paní Markéty09 ohledně přepravy zboží.

Hrozí plátcovství dph pokud ta přeprava je uskutečňována né klasickým přepravcem ale poštovní službou?

Offline

 

#9 2010-06-30 22:03:21

Zdena
Moderátorka

Re: Nutná registrace k DPH?

Pokud bude poštovní služba osvobozena od DPH bez nároku na odpočet (obdoba tuzemského § 52 ZDPH), pak se nemusíte registrovat jako plátce DPH.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB