Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-01-30 23:39:49

jirinka
Člen/ka

Paušální výdaje procentem a leasing

Při předběžné závěrce za rok 2009 jsem zjistila, že pro mě bude za rok 2009 výhodnější použít paušální výdaje (lékař - 60%). V roce 2010 se tento paušál snižuje zpět na 40%, takže předpokládám, že budu muset opět v roce 2010 uvádět skutečné výdaje. Podle diskusí, které jsem si tady četla, to lze, i postup je mi jasný (dodatečné dańové přiznání za rok 2008, dodanění...). Jak je to ale s běžíčím leasingem, který by měl skončit v roce 2010? Lze vůbec v případě leasingu přejít na paušální výdaje? Pokud ano, lze v roce 2009 pouze "vynechat" leasing. splátky a v roce 2010 je opět zahrnout do daňových výdajů? (předpokládám splátky pro rok 2010, ty předpokládané na rok 2009 bych úplně vynechala). V roce 2010 po skončení leasingu a odkoupení HIM bych předmět zavedla do OM?

A vlastně mi ještě není úplně jasné, jak to bude se ZP a SP v případě dodatečného daň. přiznání za rok 2008? Podávají se opravné přehledy?

Díky, Jana.

Offline

 

#2 2010-02-01 21:45:13

Zdena
Moderátorka

Re: Paušální výdaje procentem a leasing

Pokud budete v roce 2010, kdy doběhne leasing a budete moci auto zařadit do obchodního majetku, opět vést daňovou evidenci, tak nevidím problém. V roce 2009 uplatníte paušální výdaj, ve kterém už bude zahnuté i leasingové nájemné. V roce 2010 zahrnete poměrnou část nájemného, která připadá na rok 2010, do výdajů.

Pokud upravíte základ daně roku 2008, tak nemáte povinnost podat opravné přehledy. Dodaněné pohledávky a závazky se promítnou do vyměřovacího základu pro zdravotní pojištění v tom roce, ve kterém dojde k jejich skutečné úhradě (v přehledu vykážete jiné příjmy a výdaje, než v daňovém přiznání).
Do vyměřovacího základu pro SP se úpravy základu daně roku 2008 díky změně zákona o pojistném nepromítnou vůbec.

Offline

 

#3 2010-02-06 16:22:36

Iva
Člen/ka

Re: Paušální výdaje procentem a leasing

Paní Zdeno, slyšela jsem, že při běžícím leasingu nelze přejít na výdaje procentem, protože při přerušení "účtování" splátek leasingu nelze po ukončení leasingu vložit auto do majetku a nemohou se uznat všechny předešlé splátky leasingu do výdajů a musí se dodanit. Nevím, jestli je to pravda ?

Offline

 

#4 2010-02-07 23:07:37

Zdena
Moderátorka

Re: Paušální výdaje procentem a leasing

Pokud v roce, ve kterém končí leasing, uplatňujete výdaje procentem z příjmů, tak nemůžete předmět pronájmu vložit do obchodního majetku, neboť podle § 4/4 ZDP žádný OM nemáte. Tím nesplníte podmínku daňové uznatelnosti nájemného a leasing se musí dodanit.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB