Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-01-07 16:09:59

michal9
Člen/ka

Nezahájené podnikání - FÚ

Dobrý den,

v roce 2009 jsem si založil živnost, chtěl jsem začít podnikat, ale zatím jsem tak neučinil, tudíž jsem za rok 2009 neměl žádné příjmy. Jednoduše řečeno: podnikání jsem ještě nezahájil, pouze jsem se registroval na živnostenském úřadě.
Můj dotaz spočívá v tom, co mám udělat v termínu kdy se odevzdává daňové přiznání u FÚ? Musím ho také odevzdat nebo jak to je?
Mnohokrát děkuji

S pozdravem
Michal Koudela

Offline

 

#2 2010-01-08 22:18:34

Zdena
Moderátorka

Re: Nezahájené podnikání - FÚ

Nemusíte podávat daňové přiznání. Bývá zvykem (není to ale vaše povinnost) napsat na FÚ  prohlášení o tom, že jste nedosáhl žádných příjmů z podnikání, ani jste nevykázal ztrátu.
Přehledy o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ se odevzdávají vždy, třeba s nulovými příjmy a výdaji.

Offline

 

#3 2010-01-08 22:28:15

michal9
Člen/ka

Re: Nezahájené podnikání - FÚ

Děkuji za odpověď. Takže zašlu pouze čestné prohlášení. A kam to mám konkrétně zaslat, popř. jak označit? A na zdravotní pojišťovně a OSSZ nejsem zatím přihlášený, jelikož mi řekli, že se mám registrovat až skutečně začnu podnikat.

Offline

 

#4 2010-01-08 23:53:17

Zdena
Moderátorka

Re: Nezahájené podnikání - FÚ

Jestli jste neoznámil své zdravotní pojišťovně a na OSSZ (ani prostřednictvím jednotného registračního formuláře na ŽÚ) zahájení samostatné výdělečné činnosti, tak jim nebudete posílat přehledy.

Čestné prohlášení se posílá finančnímu úřadu, ke kterému patříte. Forma prohlášení není předepsána, pouze jim ze své vůle oznamujete určité skutečnosti. Používám dopis tohoto znění:


Finanční úřad v (pro) ............
adresa



                                                                                                     Horní Dolní xx.xx.2010

ČESTNÉ PROHLÁŠENÍ

   
Prohlašuji, že mé příjmy v kalendářním roce 2009, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, kromě příjmů od daně osvobozených a příjmů, z nichž je daň vybíraná srážkou podle zvláštní sazby daně, nepřesáhly 15.000,- Kč. Dále prohlašuji, že jsem ve zdaňovacím období nevykázal daňovou ztrátu.

Dle ustanovení § 38g odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů ve znění pozdějších předpisů nejsem povinen podat přiznání k dani z příjmů.

Výše uvedené skutečnosti Vám dávám na vědomí a jsem s pozdravem


                               
                                                     Pepa Novák
                                                     Horní Dolní 12

Offline

 

#5 2010-01-09 11:44:03

michal9
Člen/ka

Re: Nezahájené podnikání - FÚ

Mnohokrát děkuji

Offline

 

#6 2010-01-09 12:19:41

michal9
Člen/ka

Re: Nezahájené podnikání - FÚ

Ještě mám takovou poznámku, ona to totiž není živnost, ale zemědělské podnikání, tak jestli je to stejné?

Offline

 

#7 2010-01-09 14:08:35

Zdena
Moderátorka

Re: Nezahájené podnikání - FÚ

Je to stejné.

Offline

 

#8 2010-01-31 09:46:39

michal9
Člen/ka

Re: Nezahájené podnikání - FÚ

Dobrý den paní Zdeno,

prosím Vás, já jsem ještě zapoměl konstatovat, že jsem byl od 1.1.2009 do 31.7.2009 zaměstnán na HPP, a od 1.8.2009 do 31.12.2009 jsem byl veden na Úřadu práce, kde jsem pobíral podporu v nezaměstnanosti. To zemědělské podnikání jsem si založil někdy v létě, ale jak jsem již říkal předtím, ještě jsem nezahájil, tudíž z podnikání nemám žádné příjmy ani ztrátu.

Co tedy musím učinit v tomto případě? Musím dávat daňové přiznání?

Děkuji

Michal

Offline

 

#9 2010-01-31 18:24:17

Zdena
Moderátorka

Re: Nezahájené podnikání - FÚ

Pokud jste měl jen jednoho zaměstnavatele, nebo i více zaměstnavatelů, ale následovali po sobě (nedošlo k situaci, že byste měl v jednom měsíci souběžně více zaměstnavatelů), tak nemáte povinnost podat daňové přiznání. U posledního zaměstnavatele si nejpozději do 15.2.2010 požádejte  o roční zúčtování daně.

Jestliže jste měl v jednom měsíci souběžně více zaměstnavatelů, kteří odváděli zálohovou daň, tak máte povinnost podat daňové přiznání.

Můžete se rozhodnout, že si podáte daňové přiznání i když k tomu nejste povinen. V tom případě požádejte zaměstnavatele (všechny, které jste měl v roce 2009), aby vám vystavil(i) potvrzení o zdanitelných příjmech a sražených zálohách. Údaje z potvrzení pouze opíšete do daňového přiznání, není to nic složitého. Pokud vám zaměstnavatel srážel zálohy na daň z příjmů (záleží na výši měsíčního příjmu), tak vám vznikl přeplatek na dani, který vám FÚ vrátí.

Offline

 

#10 2010-01-31 18:30:33

michal9
Člen/ka

Re: Nezahájené podnikání - FÚ

Měl jsem pouze jednoho zaměstnavatele a o roční zúčtování daně jsem si již požádal, takže by mělo v nejbližších dnech přijít. Jinak zálohy jsem neplatil.

Děkuji

Offline

 

#11 2010-01-31 21:22:13

Zdena
Moderátorka

Re: Nezahájené podnikání - FÚ

V tom případě si nemusíte dělat starosti s podáním daňového přiznání.

Jestli budete posílat na FÚ čestné prohlášení, tak maličko doplňte větu
Dle ustanovení § 38g odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb. .....
takto:
Dle ustanovení § 38g, odst. 1 a 2 zákona č. 586/1992 Sb. ......

Offline

 

#12 2010-01-31 22:26:28

michal9
Člen/ka

Re: Nezahájené podnikání - FÚ

Dobře. Mnohokrát děkuji

Offline

 

#13 2010-02-08 18:43:01

michal9
Člen/ka

Re: Nezahájené podnikání - FÚ

Prosím Vás, já nakonec budu dávat daňové přiznání, jelikož mi bude FÚ vracet přeplatek na dani. Čestné prohlášení vložím jako přílohu, ale v tomto případě by to pravděpodobně chtělo změnit formulaci textu, že ano? Napište mi kdyžtak jak by měl znít. Děkuji

A ještě mám otázku, když jsem byl od 1.8. do 31.12. v evidenci Úřadu práce, je nutné vkládat nějaké potvrzení jakožto přílohu k daňovému přiznání?

Mnohokrát děkuji

Offline

 

#14 2010-02-08 18:45:49

michal9
Člen/ka

Re: Nezahájené podnikání - FÚ

Předtím jsem byl mylně informován ohledně záloh. Já jsem je opravdu platil, proto mi vznikl přeplatek.

Offline

 

#15 2010-02-08 23:28:09

Zdena
Moderátorka

Re: Nezahájené podnikání - FÚ

Pokud budete podávat daňové přiznání, tak už nepište žádné prohlášení. Přílohu č. 1 přiložte proškrtanou, tím dáte najevo, že jste neměl žádný příjem z podnikání, ani jste nevykázal ztrátu. Potvrzení o době, po kterou jste byl veden v evidenci ÚP, není povinné, ale pokud je máte, tak k daňovému přiznání přiložte jeho kopii.

Offline

 

#16 2010-02-17 22:50:24

michal9
Člen/ka

Re: Nezahájené podnikání - FÚ

Ještě se zeptám, podpora v nezaměstnanosti se do daňového přiznání nepíše, že ne?

Offline

 

#17 2010-02-17 23:42:52

Zdena
Moderátorka

Re: Nezahájené podnikání - FÚ

Podpora v nezaměstnanosti je osvobozená od daně, takže se v přiznání neuvádí.

Offline

 

#18 2010-03-10 10:09:53

janeckova
Člen/ka

Re: Nezahájené podnikání - FÚ

Hezký den,
mám dotaz ohledně odevzdání čestného prohlášení. Jsme na mateřské dovolené, v září 2009 jsem se zaregistrovala na živnostenském úřadě a následně na finančním úřadě. Danou živnost jsem ale v roce 2009 neprovozovala, bylo mi FU řečeno, že stačí odevzdat čestné prohlášení. Jiné příjmy vlastně nemám, žádnou jinou práci na MD neprovozuji. Potřebuji vědět, jak má v mém případě vypadat (co nejjednodušeji) čestné prohlášení a zda ho potřebuji orazítkovat nebo stačí jen podepsat. Jsem si ještě nenechala udělat ani razítko a vlastně ani nevím, jestli je ze zákona povinnsot ho mít.
Děkuji za odpovědi
Zuzana

Offline

 

#19 2010-03-10 10:11:06

janeckova
Člen/ka

Re: Nezahájené podnikání - FÚ

ještě doplnění, nevím, jestli je v tom rozdíl..na mateřské nejsem, jsem na rodičovské..synovi je již 2,5 let :-)

Offline

 

#20 2010-03-10 22:04:14

Zdena
Moderátorka

Re: Nezahájené podnikání - FÚ

Finanční úřad
(adresa)             


                                                      Čestné prohlášení

     Prohlašuji, že jsem v roce 2009 neměla příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, ani jsem nevykázala daňovou ztrátu.

     V Horní Dolní ...................                                                   
                                                                                                                          podpis
                                                                                                                          jméno
                                                                                                     (adresa, nebo jen DIČ, nebo obojí)


Stačí podepsat. Razítko nepotřebujete, ani vám žádný zákon neukládá povinnost je mít.

Offline

 

#21 2010-03-10 22:27:32

janeckova
Člen/ka

Re: Nezahájené podnikání - FÚ

Zdeno, moc děkuji za odpověď. Hned zítra napíšu a hodím na FU. Mějte se hezky, Zuzana

Offline

 

#22 2010-03-22 23:54:42

123alois
Člen/ka

Re: Nezahájené podnikání - FÚ

dobry den,

prostrednictvím jednotneho registracniho formulare na ŽÚ bylo nahlaseno zahajeni samostatne vydelecne cinnosti, ackoliv jsem cinnost fakticky nezahajil, tj. nemel jsem zadny prijem ani prvni fakturu. Muj dotaz se tyka prehledu pro zdravotni pojistovnu a ossz, budu muset platit zdravotni a socialni, nebo je mozne napsat nejake cestne prohlaseni, ze jsem podnikat nezacal a nemel prijmy?

Dekuju predem za odpoved, s pozdravem Alois

Offline

 

#23 2010-03-24 22:19:42

Zdena
Moderátorka

Re: Nezahájené podnikání - FÚ

Nahlásil jste zahájení podnikání jen na finanční úřad, nebo i na ZP a OSSZ? Pokud je oznámeno na ZP a na OSSZ a samostatná výdělečná činnost je vaší hlavní činností (nejste zaměstnanec, student, nebo důchodce), pak budete platit pojistné na zdravotní a sociální pojištění i když jste z podnikání neměl žádné příjmy.

Offline

 

#24 2010-04-04 23:53:20

hanichka
Člen/ka

Re: Nezahájené podnikání - FÚ

Dobry den,

jsem na rodicovske dovolene, od rijna 2009 mam ZL. Prijmy zatim zadne, vydaje ano. Na FU mi bylo receno, ze staci podat misto danoveho priznani cestne prohlaseni. Jiz jsem procetla tuto diskuzi ohledne cestneho prohlaseni - jak je to ale v pripade, ze jsem vydaje mela?

Dekuji, Hana.

Offline

 

#25 2010-04-06 00:16:17

Zdena
Moderátorka

Re: Nezahájené podnikání - FÚ

Máte 2 možnosti:
a) zapomenout, že jste nějaké výdaje měla (uplatnění výdaje je právo, nikoliv povinnost), v tom případě stačí čestné prohlášení
b) uplatnit výdaje a tím pádem vykázat ztrátu z podnikání, kterou budete moci odečíst od základu daně v pěti následujících letech. V tomto případě byste ale musela podat daňové přiznání za rok 2009.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB