Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2009-12-31 11:00:07

janavk
Administrátorka

AdSense a DPH

Ještě prosím o informaci - pochopila jsem správně, že příjmy od AdSense se píší na řádek č. 25 v přiznání k DPH? A to i v případě, že příjem jde z USA, i v případě, že příjem jde z Irska?

Offline

 

#2 2010-01-01 17:17:47

Zdena
Moderátorka

Re: AdSense a DPH

Příjem z Irska do řádku 21 _ poskytuješ službu (s nárokem na odpočet) s místem plnění mimo tuzemsko OSOBĚ REGISTROVANÉ K DANI (unijnímu plátci) v JČS.
Rokem 2010 počínaje budeš mít tu čest (tedy spíš povinnost) odevzdávat při poskytování takovéto služby souhrnné hlášení. Podrobně zde:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-3EA … tml?year=0
Kdo ještě není plátcem DPH, ten se jím stává bez ohledu na výši obratu. Poskytl službu osobě povinné k dani do jiného členského státu a jedná se o službu, ze které je povinen přiznat a zaplatit daň příjemce služby.
Nařizuje to novela ZDPH v § 94, odst. 11.
Kopíruji: (11) Osoba povinná k dani se sídlem nebo místem podnikání v tuzemsku, která poskytuje služby s místem plnění v jiném členském státě podle § 9 odst. 1, se stává plátcem dnem poskytnutí těchto služeb, pokud povinnost přiznat a zaplatit daň vzniká příjemci služby.
(V novele ZDPH je nově definován též § 9, odstavec 1.)


Příjem z USA do řádku 25_ poskytuješ službu (s nárokem na odpočet) s místem plnění mimo tuzemsko, ale neposkytuješ ji unijnímu plátci, nýbrž zahraniční osobě.
Nestáváš se povinně plátcem DPH.

Offline

 

#3 2010-01-02 18:24:25

janavk
Administrátorka

Re: AdSense a DPH

Moc děkuji. Jsou to převratné změny -  vyplývá z nich, že
- neplátci DPH, kteří ještě nepřistoupili na změnu všeobecných podmínek Googlu (mají přehledy AdSense v dolarech), ať tak nečiní, dokud to jde, protože by se z nich stali plátci DPH
- neplátci DPH, kteří mají přehledy AdSense v Eurech, se prvními penězi za AdSense v roce 2010 stanou plátci DPH a musejí se povinně zaregistrovat k DPH na finanční úřad.
Blíže viz http://www.jakpodnikat.cz/reklama-na-in … dsense.php

Offline

 

#4 2010-01-03 13:40:13

janavk
Administrátorka

Re: AdSense a DPH

Ještě mi to nedá, jestli je to opravdu tak:
Když zobrazuji reklamy Googlu na svých českých webových stránkách, není místo plnění v tuzemsku?

Offline

 

#5 2010-01-03 21:30:09

Zdena
Moderátorka

Re: AdSense a DPH

Při poskytnutí služby určuješ místo plnění buď podle § 9 (základní pravidlo), nebo podle § 10 (zvláštní pravidla). Zvláštní pravidla pro reklamní služby jsou stanovena v § 10h, ale týkají se pouze poskytnutí služby zahraniční osobě (třetí země) nepovinné k dani (většinou občan).
Jestliže se na danou službu nevztahuje některé ze zvláštních pravidel, tak postupuješ podle pravidla základního.

To říká asi tolik, že pokud je příjemcem služby osoba povinná k dani (Google Irsko), tak je místo plnění ve státě, ve kterém má příjemce služby sídlo, místo podnikání, nebo provozovnu.

Místo plnění by zůstalo v tuzemsku pouze v případě, že by byla příjemcem služby osoba nepovinná k dani (typicky nepodnikající občan) usazená v EU.

Offline

 

#6 2010-01-04 12:02:15

janavk
Administrátorka

Re: AdSense a DPH

Znovu děkuji, tak platí, že kdo má přehledy AdSense v Eurech, stane se prvním  letošním příjmem za AdSense plátcem DPH.

Offline

 

#7 2010-01-15 15:06:36

marsinka
Člen/ka

Re: AdSense a DPH

Mám dotaz k těm příjmům z USA (google adsense). Nebude se na to vztahovat §10k a nebude místem zdanitelného plnění tuzemsko? Pokud ne, prosím o vysvětlení tohoto paragrafu čeho se vlastně týká. Děkuji

Offline

 

#8 2010-01-15 22:13:07

Zdena
Moderátorka

Re: AdSense a DPH

§ 10k ZDPH se týká zahraničních osob povinných k dani, které mají sídlo, místo podnikání, nebo provozovnu ve třetí zemi (podle § 9/1 by se místo plnění přesunulo do třetí země), ale tyto osoby jsou zároveň plátci DPH i v tuzemsku. Kdyby služba, kterou této osobě poskytujete, byla spotřebována v ČR, pak bude místem plnění tuzemsko.
Toto ustanovení bylo zakotveno i v zákonu, platném do 31.12.2009, našla byste je pod § 10/14.

Google Inc. není v ČR registrován jako plátce DPH.

Offline

 

#9 2010-01-19 11:40:23

janavk
Administrátorka

Re: AdSense a DPH

Taky mi to není úplně jasné - ta služba, kterou Googlu skrze AdSense poskytujeme, se opravdu uskutečňuje (spotřebovává??) v České republice. Nemá Marsinka pravu?

Offline

 

#10 2010-01-19 18:02:21

Zdena
Moderátorka

Re: AdSense a DPH

Vycházím ze znění § 10k ZDPH, cituji:

§ 10k
Místo plnění při poskytnutí služby osobě povinné k dani, která má sídlo, místo podnikání nebo provozovnu ve třetí zemi
Pokud je podle § 9 odst. 1 místo plnění při poskytnutí služby osobě povinné k dani, která má sídlo, místo podnikání nebo provozovnu ve třetí zemi, A KTERÁ JE ZÁROVEŇ PLÁTCEM, s výjimkou služeb osvobozených od daně, stanoveno ve třetí zemi a ke skutečnému užití nebo spotřebě dochází v tuzemsku, považuje se za místo plnění tuzemsko.


Služba se sice spotřebovává v ČR, ale Google Inc. tu není plátcem, místo plnění je tedy _ alespoň podle mého názoru- ve třetí zemi.

Offline

 

#11 2010-01-20 16:19:06

marsinka
Člen/ka

Re: AdSense a DPH

A lze prosím někde zjistit, zda je zahr. firma plátce v ČR? (nějakým jiným způsobem než od dané společnosti). Nyní se nám totiž stalo, že společnost ze Singapuru, které jsme v r.2009 vystavovali faktury bez DPH, nám letos oznámila, že je také plátce v ČR a to již od roku 2005. Poradíte co s již vystavenými fakturami? Ponechat nebo je opravit dodatečným přiznáním? Ale není to přece naše chyba, že nám to ta firma neřekla.. Fakturace se s nimi dlouho řešila a vyloženě si přáli fakturu bez DPH, že to tak vystavují i ostatní a letos přišli s tím, že se to bude podle novely fakturovat s DPH.. Děkuji

Offline

 

#12 2010-01-21 01:03:03

Zdena
Moderátorka

Re: AdSense a DPH

Rejstříky a registry
http://www.statnisprava.cz/rstsp/redakc … /rejstriky

někde v půlce seznamu jsou Plátci DPH. Nebo si můžete otevřít druhou nabídku shora ARES. Tam si o subjektu zjistíte i jiné informace.

Ustanovení o přechýlení místa plnění do tuzemska v případě, že odběratel má přidělené CZ DIČ, je v zákoně od 1.1.2009. Rozhodnutí, zda podat dodatečná přiznání k DPH za rok 2009, je na vás. Třeba vás nebudou v dohledné době kontrolovat a za 3 roky už by nedoměřili, nebo si toho při případné kontrole nevšimnou. Bohužel, je vaší chybou, že jste si firmu nevyhledali v registru plátců DPH.

Offline

 

#13 2010-01-21 11:31:37

marsinka
Člen/ka

Re: AdSense a DPH

Děkuji za zaslání odkazu na rejstříky, v Aresu jsem danou firmu nenašla a našla jsem ji pouze v plátcích DPH ale to až poté, co nám sdělili jejich CZ DIČ, bez toho bych nikde nenašla, že jsou plátci DPH. To jen pro informaci, že bez spolupráce s danou firmou, to vyhledat opravdu nelze.. Rozhodnutí, zda podat dodatečná přiznání nebo to nechat, nechám na vedení společnosti.
Děkuji

Offline

 

#14 2010-02-07 22:50:47

Ewa
Člen/ka

Re: AdSense a DPH

Pozor! Google Inc. dle diskuze prý není v ČR registrován jako plátce DPH, ale nemá v ČR náhodou provozovnu??????
Na školení nám bylo řečeno, že pokud jsou poskytované služby v tuzemsku a příjemce služby má provozovnu
v tuzemsku, tak jde o tuzemské plnění. Příjemce služby musí podepsat Čestné prohlášení, že nemá provozovnu
v tuzemsku.

Offline

 

#15 2010-02-08 01:34:04

Zdena
Moderátorka

Re: AdSense a DPH

Na serveru Podnikatel.cz dnes vyšel článek na téma Google AdSense:

http://www.podnikatel.cz/clanky/reklamn … vinna-dph/

Offline

 

#16 2010-02-08 17:20:42

prochar1
Člen/ka

Re: AdSense a DPH

Dobrý den,

z článku jsem se toho příliš nedověděl a můj případ mi stále neni jasný.

Když jsem od Googlu fyzicky na bankovní účet ještě nepřijal žádné peníze (20. ledna jsem platby AdSanse, po zjištění povinnosti platce DPH, raději pozastavil) mám povinnost stát se plátcem DPH a DPH zaplatit? Nebo jsem se tím plátcem DPH stal už jenom tím, že ty reklamy tam těch 20 dní v lednu prostě byly. Zároveň jsem v tom dosáhl hranice platby (70 Euro), ale zabránit platbě jsem stačil těsně, než google platbu zpracoval. Když by ano, platil bych DPH z celých 75 a něco Euro, který jsem tam za to nasbíral, nebo jen za to co jsem nasbíral za rok 2010. Tedy od prvního do 20. ledna.

Ve zkratce. Mám tedy povinnost přihlásit se (přesto že pozdě) k plácovství DPH? Pokud ano, tak je to teda pěkně hnusnej zákon.

Děkuji.
Radek Procházka.

Offline

 

#17 2010-02-08 20:21:04

janavk
Administrátorka

Re: AdSense a DPH

Jako nový zákazník Googlu máte smlouvu již s Google Ireland a stal jste se plátcem DPH hned prvním dnem, kdy jste začala zveřejňovat reklamy AdSense na svém webu. DPH sice nakonec z přijaté částky byste měl zaplatit, ale zároveň si budete nárokovat odpočet, takže odvedete 0 Kč. Nicméně budete se muset chovat jako plátce i v ostatních svých ekonomických aktivitách, pokud nějaké máte.
Blíže také http://www.jakpodnikat.cz/adsense-dph.php

Offline

 

#18 2010-02-08 20:36:27

prochar1
Člen/ka

Re: AdSense a DPH

Právě že nejsem nový zákazník, ale neuváženě, jsem se loni z dolarů na ty eura převed. Takže počítá se jen z částkou nasbíranou od 1.1. do 20. ledna?

Offline

 

#19 2010-03-03 13:50:19

Petrýsek
Člen/ka

Re: AdSense a DPH

Hmm, tak z toho jsem na prášky :-( Celou dobu si to tam škudlím a taky jsem to přehodil na eura.. Když si to nenechám vyplatit a nechám ty peníze prostě u nich, reklamy ukončím, musím ještě pořád registrovat na plátce DPH? Mě těch pár tisíc za to nestojí a žádnou částku už jsem půl roku od nich nedostal... DPH nerozumím a ani nechci rozumět, mám podnikání kde to DPH není povinné a chci pokračovat bez DPH...
Myslíte, že by to tak šlo?

Offline

 

#20 2010-03-06 22:35:15

Zdena
Moderátorka

Re: AdSense a DPH

prochar1 napsal(a):

Právě že nejsem nový zákazník, ale neuváženě, jsem se loni z dolarů na ty eura převed. Takže počítá se jen z částkou nasbíranou od 1.1. do 20. ledna?

Vzhledem k tomu, že poskytování služby pro Google Irealand nepřesáhlo 1 kalendářní rok (změnil jste smluvní protistranu až během roku), tak bych raději počítala s celkovou částkou.

Nebudete platit žádnou daň, tu si dopočítá a odvede Google Ireland.

Offline

 

#21 2010-03-06 22:36:15

Zdena
Moderátorka

Re: AdSense a DPH

Petrýsek napsal(a):

Hmm, tak z toho jsem na prášky :-( Celou dobu si to tam škudlím a taky jsem to přehodil na eura.. Když si to nenechám vyplatit a nechám ty peníze prostě u nich, reklamy ukončím, musím ještě pořád registrovat na plátce DPH? Mě těch pár tisíc za to nestojí a žádnou částku už jsem půl roku od nich nedostal... DPH nerozumím a ani nechci rozumět, mám podnikání kde to DPH není povinné a chci pokračovat bez DPH...
Myslíte, že by to tak šlo?

Podle mého názoru by to tak šlo. Možná byste pro jednou mohl risknout dokonce i výplatu peněz, které u nich máte a pak ukončit reklamu. Uvědomte si, že zákazníků Google je mnoho a FÚ je zřejmě všechny neprověří.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB