Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-11-22 03:05:28

miskaraj
Člen/ka

spolupracující osoba - syn student

Minulý týden se přihlásil syn (20 let - studující) jako spolupracující osoba k otci. Nahlásil se jako spolupracující osoba od 1.1.2009.  Můj dotaz - jak mám vyřešit situaci, když manžel na syna uplatňoval slevu na dítě, ale zároveň mu vyplácel peníze za práci, kterou u něj vykonával a nyní chce tyto dát do nákladů. Je možné to teď nějak vyřešit. Moc děkuji za odpověď.

Offline

 

#2 2009-11-22 16:53:27

miskaraj
Člen/ka

Re: spolupracující osoba - syn student

nebo mě ještě napadlo, vzhledem k tomu že synova přihláška jako spolupracujícího ještě leží doma, že by se přihlásil od prosince 2009- manžel by slevu na dani na syna neuplatňoval od prosince 2009 a výplatu by  synovi vyplatil  jednorázově v prosinci za práci za celý rok - je to  možné? a hlavně legální?
Děkuji

Offline

 

#3 2009-11-25 21:22:01

Zdena
Moderátorka

Re: spolupracující osoba - syn student

Spolupracující osoba nebere žádnou výplatu, není zaměstnancem. Daňový poplatník na tuto osobu rozdělí své příjmy a výdaje podle § 13 ZDP, rozdělení není peněžní operace. Peníze, které během roku synovi vyplatil, může evidovat jako osobní spotřebu, do nákladů je nedostane. Pokud by ale se synem uzavřel pracovněprávní vztah, například dohodu o provedení práce, pak by vyplacené peníze uplatnil jako výdaj na podnikání.
Osobně bych syna vůbec nehlásila jako spolupracující osobu, aby si otec mohl uplatňovat daňové zvýhodnění na vyživované dítě, ale uzavřela bych DoPP s jednorázovou výplatou v listopadu, nebo prosinci 2009. Jediným omezením je u DoPP 150 hodin za rok. Zaměstnavatel (otec) se musí registrovat jako plátce daně ze závislé činnosti.

Offline

 

#4 2009-11-25 21:46:24

miskaraj
Člen/ka

Re: spolupracující osoba - syn student

moc děkuji za odpověď.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB