Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-11-13 11:08:17

marfusa
Člen/ka

Auto, paušální výdaje

Dobrý den, prosím o radu. Vedu DE, mám jedno auto, které bylo předmětem leasingu, nyní je vyřazené z majetku firmy a dále ho používám
jak pro podnikání tak pro soukr. účely. Platím na ně sil. daň a uplatňovala jsem dosud jen cenu spotřebované nafty při služ. cestách do výdajů.
Budu nyní uplatńovat 4000,-Kč paušál?  Další auto mám v majetku firmy, používám je pro služební i soukromé účely a uplatňuji skutečné výdaje na PHM a ostatní autopotřeby, krácené o % pro soukr. účely.Je možné i pro toto auto uplatňovat paušál 4000,- nebo jako dosud dle skutečných
výdajů? Děkuji.

Offline

 

#2 2009-11-14 18:21:51

Zdena
Moderátorka

Re: Auto, paušální výdaje

Krácený paušální výdaj na dopravu můžete uplatňovat jen u jednoho vozidla.

Offline

 

#3 2009-11-18 15:29:11

marfusa
Člen/ka

Re: Auto, paušální výdaje

Děkuji za radu, mohu tedy na jednou auto uplatňovat krácený paušál 4000,-Kč a na druhé skutečné výdaje_

Offline

 

#4 2009-11-18 17:29:59

Zdena
Moderátorka

Re: Auto, paušální výdaje

Ano.

Offline

 

#5 2009-12-26 11:01:39

margot
Člen/ka

Re: Auto, paušální výdaje

Dobrý den,jak je to v případě, že používám jedno auto zcela pro podnikání a druhé částečně (pro soukromé i firemní účely)? Můžu na první použít paušál 5000Kč/měsíc a na druhé 4000Kč/měsíc?
Nebo to nelze? Děkuji za odpověď.

Offline

 

#6 2009-12-26 16:18:55

Pavell
Člen/ka

Re: Auto, paušální výdaje

Obecně to lze. Pokud máte na jednu osobu dvě auta, zdůvodníte to?

Hezký den!

Offline

 

#7 2009-12-28 09:16:56

sebestova
Člen/ka

Re: Auto, paušální výdaje

Dobrý den, začínám podnikat. Mám auto, které používám k podnikání i k soukromým účelům. Není ale zahrnuté v majetku firmy. Mohu uplatnit paušál Kč 4000,-- na toto auto, i když není v majetku firmy? Nebo ho musím do majetku firmy zahrnout (a pak začít platit silniční daň?)? Děkuji za odpověď.

Offline

 

#8 2009-12-29 17:42:46

Zdena
Moderátorka

Re: Auto, paušální výdaje

Zahrnutí vlastního vozidla do obchodního majetku OSVČ není nutnou podmínkou pro uplatnění paušálního výdaje na dopravu. Můžete si uplatnit krácený paušál 4.000,- Kč za každý celý kalendářní měsíc, ve kterém jste nezařazené vozidlo používal k dosažení příjmů. Podmínkou je, že jste ani po část měsíce nepřenechal vozidlo k užívání jiné osobě. Výklad podmínky nepřenechání jiné osobě není jednotný, určitě byste neměl auto pronajmout, nebo bezplatně zapůjčit jiné osobě.

Placení silniční daně nijak nesouvisí se zařazením vozidla do obchodního majetku. Jste (alespoň předpokládám) zapsán v technickém průkazu jako vlastník vozidla, které je používáno v souvislosti s podnikáním a proto máte povinnost platit silniční daň.

Offline

 

#9 2010-01-03 20:59:53

FrantaN
Člen/ka

Re: Auto, paušální výdaje

Dobrý den. K podnikání používám vlastní auto, nezahrnuté v majetku firmy, v technickém průkazu je zapsána jako majitel moje manželka. Mohu uplatnit měsíční paušál 4.000,- Kč? Děkuji

Offline

 

#10 2010-01-03 21:13:09

Zdena
Moderátorka

Re: Auto, paušální výdaje

Pokud je auto součástí společného jmění manželů (pořídili jste si je ze společných peněz v době trvání manželství), tak můžete uplatnit krácený paušální výdaj na dopravu 4.000,- Kč za každý celý kalendářní měsíc, ve kterém jste auto používal k podnikání. Manželka bude plátcem silniční daně, zaplacenou daň můžete uplatnit jako výdaj na své podnikání.

Offline

 

#11 2010-01-09 16:10:58

Dita
Člen/ka

Re: Auto, paušální výdaje

Dobrý den, prosím o radu jestli je možné si odepisovat kilometry které najedu pro zboží, soukromým autem .Majitelem auta je, ale manžel. Jsem neplatce daně co bude pro mě jako podnikatele výhodnější. Děkuji

Offline

 

#12 2010-01-09 21:34:23

Ivanna
Člen/ka

Re: Auto, paušální výdaje

Dobrý den, paní Zdeno,
1.) můžete mi, prosím, poradit, na který účet by se mohly zaúčtovat ty paušální výdaje 5.000,- na jedno auto v účetnictví? Nebo se to neúčtuje přes náklady, ale jenom odečítá ze základu pro daň?
2.) je možno uplatnit 6 měsíců u auta zařazeného do majetku 1.7.2009? Jezdilo se dle knihy jízd až 6.7.2009. Protokol o zařazení je 1.7.2009.
3.) chceme uplatnit 10% odpočet auta podle §32 ZoDP. Účtuje se to jako zvýšený odpis na 551 (zrychlený tak nebude 20%, ale 30%) nebo jinak?
Děkuji moc, Ivana

Offline

 

#13 2010-01-10 00:00:38

Zdena
Moderátorka

Re: Auto, paušální výdaje

1) O paušálním výdaji na dopravu se neúčtuje, uvedete až v daňovém přiznání.
2) Je možno uplatnit 6 měsíců.
3) Jedná se o zvýšení odpisu v prvním roce odpisování, takže účtujete normálně na 551. Ano, sazba vyjde na 30%.

Offline

 

#14 2010-01-11 14:50:59

dabo
Člen/ka

Re: Auto, paušální výdaje

Dobrý den paní Zdeno,
můžete mi poradit, kde konkrétne v daňovém přiznání se uvedou paušální výdaje za automobil? Jsem OSVČ, podnikám podle §7, vedu DE, nejsem plátcem DPH.
Děkuji.

Offline

 

#15 2010-01-11 17:28:51

JANAA
Člen/ka

Re: Auto, paušální výdaje

Nejsem paní Zdena, ale zkusím to, je to příloha číslo 1 DPFO, strana 2, tabulka E - úpravy snižující výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji.  Tato částka se Vám pak objeví na straně první této přílohy v řádku 106.  Jana

Offline

 

#16 2010-01-11 18:03:56

dabo
Člen/ka

Re: Auto, paušální výdaje

JANAA napsal(a):

Nejsem paní Zdena, ale zkusím to, je to příloha číslo 1 DPFO, strana 2, tabulka E - úpravy snižující výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji.  Tato částka se Vám pak objeví na straně první této přílohy v řádku 106.  Jana

Pochopila jsem, Děkuji.

Offline

 

#17 2010-01-11 18:47:08

Zdena
Moderátorka

Re: Auto, paušální výdaje

V daňové evidenci můžete zacházet s paušálním výdajem na dopravu stejně, jako s odpisy hmotného majetku a zaevidovat jej na konec peněžního deníku jako nepeněžní operaci.

Nebo můžete paušální výdaj zapsat jen do daňového přiznání do tabulky E (v příloze č. 1) jako úpravu snižující základ daně, jak už napsala paní Jana.

Záleží na vás, zvolte postup, který vám lépe vyhovuje.

Offline

 

#18 2010-01-14 18:44:02

Ivanna
Člen/ka

Re: Auto, paušální výdaje

Ivanna napsal(a):

Dobrý den, paní Zdeno,
1.) můžete mi, prosím, poradit, na který účet by se mohly zaúčtovat ty paušální výdaje 5.000,- na jedno auto v účetnictví? Nebo se to neúčtuje přes náklady, ale jenom odečítá ze základu pro daň?
2.) je možno uplatnit 6 měsíců u auta zařazeného do majetku 1.7.2009? Jezdilo se dle knihy jízd až 6.7.2009. Protokol o zařazení je 1.7.2009.
3.) chceme uplatnit 10% odpočet auta podle §32 ZoDP. Účtuje se to jako zvýšený odpis na 551 (zrychlený tak nebude 20%, ale 30%) nebo jinak?
Děkuji moc, Ivana

Dobrý den, paní Zdeno,
k bodu 2.) mám ještě malé doplnění. V techn. průkazu auta je zápis až 8.7.2009, ale jezdilo se s ním už od 1.7. (i když by se asi nemělo). Proto je zařazeno už od 1.7.2009.

a) Je vůbec možno je zařadit v tomto případě už 1.7. do užívání?
b) Je i v tomto případě možné uplatnit celých 6 měsíců  (tedy 7-12/2009) do paušálních výdajů:
Děkuji Vám mnohokrát, Ivana

Offline

 

#19 2010-01-18 16:03:17

Zdena
Moderátorka

Re: Auto, paušální výdaje

a) podle mého názoru ano, auto je schopné provozu na pozemních komunikacích i s převozní značkou

b) ano.

Offline

 

#20 2010-01-19 22:25:13

elischka
Člen/ka

Re: Auto, paušální výdaje

Dobrý den,

prosím o radu -

1) uplatňuji výdaje %, je možné ještě uplatňovat paušální výdaje na auto (auto je v majetku)? Předpokládám že ne, ale chci si to ověřit.

2) je možné vyloučit měsíc nepoužívání auta v přiznání k silniční dani i v případě kdy je auto součástí obchodního majetku nebo se musí zaplatit celý rok?

Předem děkuji

El.

Offline

 

#21 2010-01-20 10:45:52

mmartam
Člen/ka

Re: Auto, paušální výdaje

prosím Vás jako plátce DPH si mohu také uplatnit 4000 měsíčně do DPFO u používání vozidla.Mám jedno v OM a druhé není v OM?děkuji

Offline

 

#22 2010-01-21 08:34:54

Urbánková
Člen/ka

Re: Auto, paušální výdaje

Dobrý den, výdaje uplatňuji %, musím zaplatit silniční daň na vozidlo, které není v obch. majetku, za celý rok? Bylo použito skutečně jen 10 měsíců. Děkuji

Offline

 

#23 2010-01-22 16:31:51

alunas
Člen/ka

Re: Auto, paušální výdaje

KNIHA JÍZD
- když jsem plátce DPH a chci uplatnit paušální výdaje , musím vést knihu jízd. Je to i v případě, že si neuplatním odpočet DPH na PH?   ( nechce se mi vést kniha jízd a snažím se najít nějaký způsob jak to jednoduše vyřešit). Děkuji moc za radu

Offline

 

#24 2010-01-23 01:12:14

Zdena
Moderátorka

Re: Auto, paušální výdaje

elischka napsal(a):

Dobrý den,

prosím o radu -

1) uplatňuji výdaje %, je možné ještě uplatňovat paušální výdaje na auto (auto je v majetku)? Předpokládám že ne, ale chci si to ověřit.

2) je možné vyloučit měsíc nepoužívání auta v přiznání k silniční dani i v případě kdy je auto součástí obchodního majetku nebo se musí zaplatit celý rok?

Předem děkuji

El.

1) Ne. Veškeré vaše výdaje, tedy i výdaje na dopravu, už jsou zahrnuté v procentu výdajů.

2) Za osobní auto platíte silniční daň jen za ty měsíce, ve kterých bylo použito k podnikání. Pokud uplatňujete výdaje procentem z příjmů, tak podle § 4/4 zákona o daních z příjmů ani nemáte obchodní majetek.

Offline

 

#25 2010-01-23 01:15:02

Zdena
Moderátorka

Re: Auto, paušální výdaje

Urbánková napsal(a):

Dobrý den, výdaje uplatňuji %, musím zaplatit silniční daň na vozidlo, které není v obch. majetku, za celý rok? Bylo použito skutečně jen 10 měsíců. Děkuji

Silniční daň platíte je za měsíce, ve kterých bylo skutečně použito. Předpokládám, že se jedná o osobní vozidlo, případně nákladní auto do 3,5 tuny.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB