Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-11-01 12:02:52

Helap
Člen/ka

Paušál na auto

Dobrý den,
využívám auto k podnikání, které je psané na manžela (nemáme rozdělený majetek  tak je to možné).  Mohu si také započítat paušál 4000,- Kč místo cestovních náhrad. Manžel si auto občas také bere k soukromým účelům - samozřejmě bezplatně. Děkuji za odpověď

Offline

 

#2 2009-11-04 22:14:24

Zdena
Moderátorka

Re: Paušál na auto

Ano, můžete využít krácený paušální výdaj na dopravu.
Podmínka, že poplatník nesmí přenechat vozidlo k užívání jiné osobě, se podle mého názoru vztahuje jen k nekrácenému paušálnímu výdaji na dopravu 5.000,- Kč měsíčně. Domnívám se, že přenecháním vozidla jiné osobě se rozumí například pronájem, nebo výpůjčka, což mezi manželi, kteří mají auto v SJM nepřipadá v úvahu.

Offline

 

#3 2009-11-05 09:34:54

Helap
Člen/ka

Re: Paušál na auto

Děkuji za odpověď. Hezký den.

Offline

 

#4 2009-11-10 20:09:26

ssussi
Člen/ka

Re: Paušál na auto

Dobrý den,
vše je mi již jasné, jen to, jak paušál účtovat. Nákladový účet proti pokladně? Neni mi jasné to, že mi nebude sedět pokladna proti skutečným výdajům z ní. Děkuji za odpověď.

Offline

 

#5 2009-11-10 21:25:06

Zdena
Moderátorka

Re: Paušál na auto

Zdena napsal(a):

Ano, můžete využít krácený paušální výdaj na dopravu.
Podmínka, že poplatník nesmí přenechat vozidlo k užívání jiné osobě, se podle mého názoru vztahuje jen k nekrácenému paušálnímu výdaji na dopravu 5.000,- Kč měsíčně. Domnívám se, že přenecháním vozidla jiné osobě se rozumí například pronájem, nebo výpůjčka, což mezi manželi, kteří mají auto v SJM nepřipadá v úvahu.

Opravuji: podmínka, že poplatník nesmí přenechat vozidlo k užívání jiné osobě, se vztahuje i ke krácenému paušálu.


Pro informaci kopíruji část zápisu ze stránek MF ČR:

2.3.2. Přenechání vozidla
Překážkou pro využití paušálního výdaje v daném kalendářním měsíci je přenechání vozidla k užívání jiné osobě, a to i po část měsíce. Tato podmínka by měla být vykládána tak, že poplatník nesmí přenechat dané silniční motorové vozidlo k užívání jiné osobě např. formou nájemní smlouvy, smlouvy o výpůjčce apod., nikoliv tak, že vozidlo nemůže jiná osoba řídit. Pokud řídí takové vozidlo zaměstnanec poplatníka, případně spolupracující osoba v souvislosti s činností poplatníka, pak platí, že toto vozidlo používá k dosažení, zajištění a udržení příjmů poplatník. Překážkou pro využití paušálního výdaje je naopak situace, kdy zaměstnavatel poskytuje zaměstnanci bezplatně či pronajímá za cenu nižší než tržní motorové vozidlo k používání pro služební i soukromé účely (manažerská vozidla).
Návrh řešení:
Paušální výdaj mohou použít poplatníci, kteří využívají vozidlo pouze v souvislosti s vlastní výdělečnou činností nebo (krácený paušální výdaj) i pro vlastní soukromé použití. Tato podmínka je splněna i v případě, kdy vozidlo řídí spolupracující osoba nebo zaměstnanec poplatníka (ve smyslu § 6 odst. 2 ZDP) nebo člen sdružení bez právní subjektivity, kdy právním vlastníkem vozidla může být jen jedna osoba ze sdružení, není-li vozidlo cíleně zakoupeno do spoluvlastnictví. Paušální výdaj naopak nemohou použít poplatníci, kteří vozidlo pronajímají, vypůjčují nebo poskytují bezplatně či za cenu nižší než tržní svým zaměstnancům k používání pro služební i soukromé účely.

Stanovisko Ministerstva financí:
Nesouhlas s tím, že zákonná podmínka je splněna i v případě, kdy vozidlo řídí spolupracující osoba nebo účastník sdružení bez právní subjektivity, kdy právním vlastníkem vozidla je jeden účastník sdružení, tj. nejedná se o vozidlo v podílovém spoluvlastnictví účastníků sdružení. V tomto případě není splněna podmínka daná první i poslední větou § 24 odst. 2 písm. zt) novely č. 304/2009 Sb. zákona o daních z příjmů.


Pokud vás zajímá celý příspěvek k paušálnímu výdaji na dopravu (příspěvek dosud nebyl projednán a uzavřen, ale je doplněn o stanoviska MF), tak počtěte str. 59 - 69, zápis najdete zde:

http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/SID-3EA … 092009.pdf

Offline

 

#6 2009-11-10 21:39:03

Zdena
Moderátorka

Re: Paušál na auto

ssussi napsal(a):

Dobrý den,
vše je mi již jasné, jen to, jak paušál účtovat. Nákladový účet proti pokladně? Neni mi jasné to, že mi nebude sedět pokladna proti skutečným výdajům z ní. Děkuji za odpověď.

Tak to vám zcela nepokrytě závidím:-)
Paušál těžko zaúčtujete pokladnou, využitím paušálního výdaje na dopravu jste nevydala žádné peníze.
Nejjednodušší zřejmě bude uvést jej až v daňovém přiznání jako položku snižující základ daně.

Offline

 

#7 2009-11-11 15:37:53

ssussi
Člen/ka

Re: Paušál na auto

Děkuji za odpověď, takže neúčtovat měsíčně 5000,-- ale až na konci roku 60000,--vnitropodnikovým dokl. To zase ale potom nebudu mít v pokladně skutečné výdaje za PHM

Offline

 

#8 2009-11-11 15:43:00

Zdena
Moderátorka

Re: Paušál na auto

Skutečné výdaje za PHM můžete účtovat nedaňově, například ú. 501 s nedaňovou analytikou.

Offline

 

#9 2009-11-12 08:03:06

hanka224
Člen/ka

Re: Paušál na auto

Dobrý den, mám vlastně stejný dotaz, ale s tím rozdílem, že vedeme daňovou evidenci - mohu tedy paušál na auto zaúčtovat do peněžního deníku, tím snížit základ daně, můj pc program nabízí i nepeněžní operace, nebo musím paušál uvést až v daňovém přiznání na nějakém konkrétním řádku?
Děkuji za odpověď.

Offline

 

#10 2009-11-12 12:46:02

JANAA
Člen/ka

Re: Paušál na auto

Hanko, vidím to na nepeněžní operaci, a nebo až v daňovém přiznání v příloze částky snižující základ daně...kterou variantu použijete, je na Vás, obojí je košér. Jana

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB