Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#26 2008-02-24 12:28:32

Zdena
Moderátorka

Re: Zásoby a přechod na paušální výdaje

Pokud v dodatečném daňovém přiznání neměníte příjmy a výdaje, ale pouze upravujete základ daně, tak se opravné přehledy pojišťovnám neposílají. Dodaněné pohledávky z roku 2006, uhrazené v roce 2007 (pro účely daně z příjmu už budou nedaňové), by se měly uvést do přehledů za rok 2007.

Obrat pro DPH se posuzuje zvlášť u fyzické osoby a zvlášť u v.o.s.

Offline

 

#27 2008-02-27 14:30:32

jaroslav živný
Host

Re: Zásoby a přechod na paušální výdaje

Dobrý den,mám vázanou činnost-Hromosvodář-oprava vyhrazených elektrických zařízení uplatňuji paušální výdaje.V roce 2006 jsem použil 50% paušál,zajímalo by mně jestli nepatřím do skupiny řemesel která mohou uplatnit 60% paušál.Děkuji

 

#28 2008-02-27 22:40:32

Zdena
Moderátorka

Re: Zásoby a přechod na paušální výdaje

Můžete uplatnit pouze 50%, opravy vyhrazených el. zařízení nepatří mezi řemeslné živnosti.

Offline

 

#29 2008-02-27 23:41:45

Martin1
Host

Re: Zásoby a přechod na paušální výdaje

Chtel jsem se zeptat, jestli mohu uplatnovat  vydaje z jedne zivnosti pausalem a vydaje z druhe zivnosti uplatnovat v prokazatelne dolozene vysi. Nebo se musim rozhodnout pro jednu variantu a podle te postupovat u vsech druhu zivnosti, ktere provozuji? Dekuji

 

#30 2008-02-28 09:39:49

Zdena
Moderátorka

Re: Zásoby a přechod na paušální výdaje

U všech druhů živností musíte uplatňovat výdaje stejným způsobem, buď skutečné, nebo paušálem.

Offline

 

#31 2008-03-03 15:35:06

Zdeněk
Host

Re: Zásoby a přechod na paušální výdaje

Dobrý den,
prosím o odpověď na moji otázku ohledně paušálních výdajů a skutečných-nevím si s tím rady.
V roce 2006  jsem měl příjmy (umělecká činnost) podle par 7 a výdaje jsem uváděl %-40%. Letos,  respekt. za rok 2007 jsem měl příjmy podle par10-ostatní příjmy ( neměl jsem příjmy pravidelně. svoji činnost jsem prováděl velmi málo- nepravidelně). Otázka zní ...
1. Mohu moje příjmy za rok 2007 uvádět podle par10? na příloze č.2? I když  v roce 2006 jsem měl příjmy pravidelné a to podle par 7?
2. otázka: Mohu použít také % výdaje? nebo pouze skutečné?
Od roku 2008 jsem pozastavil živnostenský list
předem děkuji za odpověď Zdeněk

 

#32 2008-03-04 09:02:42

Judith
Host

Re: Zásoby a přechod na paušální výdaje

Dobrý den, může uplatňovat výdaje procentem plátce DPH?

 

#33 2008-03-04 09:08:19

Judith
Host

Re: Zásoby a přechod na paušální výdaje

Dobrý den,
prosím Vás, je pravda, že při vedení daňové evidence není možné odepsat promlčenou pohledávku? Dočetla jsem se, že to lze udělat pouze v účetnictví.

 

#34 2008-03-04 18:03:10

ivana
Host

Re: Zásoby a přechod na paušální výdaje

Mohu uplatnit výdaje paušálem, jestliže poslední faktura v roce 2007 je splatná až v lednu 2008? Děkuji.

 

#35 2008-03-04 20:21:50

Zdena
Moderátorka

Re: Zásoby a přechod na paušální výdaje

Judith napsal(a):

Dobrý den, může uplatňovat výdaje procentem plátce DPH?

Ano, může, nic mu v tom nebrání. Pro účely daně z příjmů vede evidenci příjmů a pohledávek, pro účely DPH vede daňovou evidenci podle § 100 zákona o DPH.

Offline

 

#36 2008-03-04 20:22:51

Zdena
Moderátorka

Re: Zásoby a přechod na paušální výdaje

ivana napsal(a):

Mohu uplatnit výdaje paušálem, jestliže poslední faktura v roce 2007 je splatná až v lednu 2008? Děkuji.

Ano, můžete.

Offline

 

#37 2008-03-04 20:27:26

Zdena
Moderátorka

Re: Zásoby a přechod na paušální výdaje

Zdeněk napsal(a):

Dobrý den,
prosím o odpověď na moji otázku ohledně paušálních výdajů a skutečných-nevím si s tím rady.
V roce 2006  jsem měl příjmy (umělecká činnost) podle par 7 a výdaje jsem uváděl %-40%. Letos,  respekt. za rok 2007 jsem měl příjmy podle par10-ostatní příjmy ( neměl jsem příjmy pravidelně. svoji činnost jsem prováděl velmi málo- nepravidelně). Otázka zní ...
1. Mohu moje příjmy za rok 2007 uvádět podle par10? na příloze č.2? I když  v roce 2006 jsem měl příjmy pravidelné a to podle par 7?
2. otázka: Mohu použít také % výdaje? nebo pouze skutečné?
Od roku 2008 jsem pozastavil živnostenský list
předem děkuji za odpověď Zdeněk

1. Pokud se jednalo o příjmy z umělecké činnosti, pak patří do § 7 i když byly příjmy nepravidelné.
2. V § 10 nelze (s výjimkou zemědělské výroby) uplatnit výdaje procentem z příjmů, pouze skutečné.

Offline

 

#38 2008-03-04 20:39:42

Zdena
Moderátorka

Re: Zásoby a přechod na paušální výdaje

Judith napsal(a):

Dobrý den,
prosím Vás, je pravda, že při vedení daňové evidence není možné odepsat promlčenou pohledávku? Dočetla jsem se, že to lze udělat pouze v účetnictví.

Odpis promlčené pohledávky v DE nelze provést. K pohledávce byly v minulosti uplatněny výdaje, na rozdíl od účetnictví nebyla pohledávka účtována do výnosů a stát očekává nějaký příjem.
V DE máte možnost počkat, jestli nenastane situace podle § 24/2/y) ZDP -  pohledávky za dlužníkem, u něhož soud zamítl návrh na prohlášení konkurzu nebo za dlužníkem, u něhož soud zrušil konkurz pro nedostatek majetku a pohledávka byla poplatníkem přihlášena do konkurzu a měla být vypořádána z konkurzní podstaty. V těchto případech můžete pohledávku vyřadit bez dodanění.
Pokud z nějakého důvodu nastane povinnost úpravy základu daně podle § 23/8 ZDP (změna způsobu uplatňování výdajů, ukončení činnosti, delší přerušení činnosti), pak je třeba pohledávky dodanit.

Offline

 

#39 2008-03-05 10:11:43

Judith
Host

Re: Zásoby a přechod na paušální výdaje

Judith napsal(a):

Dobrý den,
prosím Vás, je pravda, že při vedení daňové evidence není možné odepsat promlčenou pohledávku? Dočetla jsem se, že to lze udělat pouze v účetnictví.

Děkuji Vám za Vaši odpověď.

 

#40 2008-03-05 22:13:30

Zdeněk
Host

Re: Zásoby a přechod na paušální výdaje

Děkuji za odpověď. Zdeněk

 

#41 2008-03-09 15:04:17

Natálie
Host

Re: Zásoby a přechod na paušální výdaje

Dobrý den,
mám dotaz ohledně přechodu na paušální výdaje. V roce 2006 jsem přešla na puašální výdaje, aniž bych odevzdala dodatečné daňové přiznání. Bylo mi řečeno, že pokud nemám zásoby a pohledávky není toto povinné, nyní jsem se však dočetla něco jiného. Mám teď strach, jestli jsem něco nezanedbala, můžete mi prosím napsat jak je to správně.
Předem moc děkuji
Natalie

 

#42 2008-03-09 22:40:55

Zdena
Moderátorka

Re: Zásoby a přechod na paušální výdaje

Pokud jste na konci roku 2005 neměla žádné zásoby, ani pohledávky o které byste musela zvýšit základ daně, tak jste nic nezanedbala.

Offline

 

#43 2008-03-11 04:23:33

Libor
Host

Re: Zásoby a přechod na paušální výdaje

Dobrý den, rád bych pomohl kamarádovi s přiznáním a poté, co jsem od něj převzal všechny podklady objevilo se několik zásadních dotazů. Předem případně moc za Vaši odpověď.

Kamarád podnikal na základě živnostenského listu v roce 2005 - vedl podvojné účetnictví nebo daňovou evidenci (dle jeho tvrzení). Na živnostenském úřadu, ČSSZP a VZP přerušil oznámením živnost. FÚ ale nic neoznámil. Pochybuji, že dělal daňové korekce v přiznání za rok 2005.
Pro zjednodušení dotazu předpokládám, že neměl žádné pohledávky, zásoby atd. nebo v účtu NPO, VPO atd., že není potřeba podávat dodatečné přiznání k DPFO za rok 2005.
V roce 2006 měl pouze přijmy ze závislé činnosti a podepsal prohlášení, takže přiznání nepodával. V roce 2007 koncem května si vystavil nový živnostenský list na "realitní činnost". Na OZP a ČSSZP vše řešil až v prosinci. Dle předpisu plateb počínaje červnem mu předepsali měsíční zálohu ZP 1.360 *7 měsíců a SP 1491 * 7 měsíců (6-12/07). Výdaje by rád uplatnil za rok 2007 paušálem 50%.

1) Je možné, že databáze FÚ a VZP,ČSSZP, živnost.úřadu nejsou natolik propojené, že FÚ díky nim nemohl zaznamenat přerušení živnosti?
2) Hrozí sankce od FÚ, když už nebude přerušení živnosti v roce 2005 jim vůbec oznamovat. A v daňovém přiznání za rok 2007 automaticky uvede obnovení činnosti 1.6.2007?
3) Jak je to při obnovení živnosti s "minimálním základem daně" - uplatní se tyto ustanovení?
4) Je potřeba dokládat jako přílohy potvrzení od VZP a ČSSZP o zaplacených zálohách do 31.12.2007? Lze započítat do SP a ZP i zálohu za 12/07 placenou v lednu 2008?
5) Předpokládám dobře, že když podniká 7 měsíců v roce 2007, tak může z příjmů za tyto měsíce plně uplatnit paušál 50%?

Předem mooooc děkuji za Vaši odpověď.

Libor

 

#44 2008-03-13 00:23:00

Zdena
Moderátorka

Re: Zásoby a přechod na paušální výdaje

1) Pokud živnostník přerušuje činnost na živnostenském úřadě, tak přerušení nahlásí na FÚ živnostenský úřad, OSVČ hlásit nemusí. Na 99% toto platilo i v roce 2005.

2) Sankce za neoznámení přerušení nehrozí. Spíš může být problém s případným dodaněním zásob a pohledávek z roku 2005 (pokud nějaké byly), zvláště, když chce v roce 2007 uplatnit paušální výdaje.

3) Obnovení činnosti (znovuzahájení) není prvním, ani druhým rokem podnikání, zahájil v roce 2005, nebo dříve. Bude povinen stanovit daň z minimálního základu  70.450,- Kč.

4) Potvrzení o zaplacených zálohách není třeba přikládat k daňovému přiznání. Doklady o platbách pojistného (výpisy z účtu, nebo útržky složenek) se předkládají jen v případě kontroly. Částky, uhrazené po 31.12.2007 - je jedno, za jaké období platil pojistné - nelze započítat do výdajů roku 2007.

5) Možnost uplatnění výdajů procentem z příjmů není nijak omezena počtem měsíců podnikání.

Offline

 

#45 2008-03-15 23:36:36

Marcela
Host

Re: Zásoby a přechod na paušální výdaje

Dobrý den, přítel vede daňovou evidenci ale chtěl by přejít na výdaje paušálem. Bohužel k 31.12.2006 má pohledávky ve výši 190tisíc, v r.2007 mu bylo uhrazeno 48tisíc, zbývající část už firma neuhradí.
1) jak provést dodatečné přiznání za rok 2006 a z jaké částky uplatnit výdaje paušálem? Bude se znovu počítat sleva na poplatníka? to už asi ne že
2) budou se muset udělat i opravné přehledy na ZP a SP?
3) lze to dodatečné za rok 2006 podat zároveň i s řádným za rok 2007?
4) co s penězi, které na konci roku 2006 vykazují zůstatek?
Děkuji moc za odpovědi

 

#46 2008-03-17 09:29:50

dagmar
Host

Re: Zásoby a přechod na paušální výdaje

Dobrý den, jsem soukromý zemědělec, od letošního roku plánuji přechod na paušál. Účetní někde vyčetla větu, že u zemědělců není nutné dodanit zásoby vytvořené vlastní činností při přechodu na podvojné účetnictví. Neplatí totéž pro přechod na paušál? U nás se jedná o základní stádo, které jsme nevedly v majetku v jednoduchém účetnictví. Moc děkuji za odpověď.

 

#47 2008-03-20 10:51:18

Tom01
Host

Re: Zásoby a přechod na paušální výdaje

Dobry den,
mam zivnostensky list "Poskytování software a poradenství v oblasti hardware a software" a zivim se tvorbou webovych stranek a alikaci na serverech zakazniku. Na internetu jsem ted cetl par diskusi o tom ktera zivnost je vhodna pro ktery typ cinnosti. A nejsem si jisty jestli to co mam je teda spravne. Muzu poprosit o komentar? A v pripade ze nemam spravny zivnostensky list, tak jak toto resit? Diky moc

 

#48 2008-03-24 20:59:32

Zdena
Moderátorka

Re: Zásoby a přechod na paušální výdaje

Marcela napsal(a):

Dobrý den, přítel vede daňovou evidenci ale chtěl by přejít na výdaje paušálem. Bohužel k 31.12.2006 má pohledávky ve výši 190tisíc, v r.2007 mu bylo uhrazeno 48tisíc, zbývající část už firma neuhradí.
1) jak provést dodatečné přiznání za rok 2006 a z jaké částky uplatnit výdaje paušálem? Bude se znovu počítat sleva na poplatníka? to už asi ne že
2) budou se muset udělat i opravné přehledy na ZP a SP?
3) lze to dodatečné za rok 2006 podat zároveň i s řádným za rok 2007?
4) co s penězi, které na konci roku 2006 vykazují zůstatek?
Děkuji moc za odpovědi

1) dodatečné přiznání za rok 2006 budete vyplňovat celé znovu i se slevou na poplatníka, příjmy a výdaje zůstanou beze změny (výdaje paušálem začnete uplatňovat až v roce 2007), jen v tabulce provedete úpravy základu daně. Základ daně budete zvyšovat o 190 tis. Kč, možno snížit o závazky, které by při úhradě byly daňovým výdajem. Navíc vyplníte 6. oddíl, ve kterém vyjádříte rozdíl daně z příjmů. Úhrada 48 tisíc bude v roce 2007 nedaňovým příjmem - částka už byla jednou zdaněna
2) opravné přehledy se v případě úprav základu daně nepodávají (neměnily se příjmy, ani výdaje, pouze základ daně)
3) ano, lze podat obě přiznání zároveň
4)  s penězi neděláte nic. Jsou obchodním majetkem, který je vyřazen v okamžiku, kdy ho poplatník naposledy uváděl v daňové evidenci.

Offline

 

#49 2009-01-19 23:33:42

Simona
Host

Re: Zásoby a přechod na paušální výdaje

Dobrý den,můžete mi prosím poradit do jakých živností spadá- hydroizolatérství a dokončovací stavební práce? Chtěla bych v roce 2008 uplatnit  výdaje %. V roce 2007 mám neuhrazenou pohledávku ve výši 69.000,-, kterou bych musela dodanit dodatečným daňovým přiznáním za rok 2007 a  bylo by mi vyměřeno penále,úroky...., myslíte,že bych mohla podat Dodatečné daňové přiznání za rok 2007 v němž bych neupravovala daňový základ,ale už v roce 2007 bych přešla na výdaje %?(zvolila bych tak zpětně jiný způsob - přešla ze skutečných výdajů na výdaje v % i když je to vlastně skoro rok po podání přiznání). V tomto případě bych musela  podat i opravné přehledy na sociální a zdravotní,ale výdaje % by byly již v roce 2007 výhodnější než podané přiznání se skutečnými. Moc děkuji za odpověď.

 

#50 2009-01-25 22:25:47

Zdena
Moderátorka

Re: Zásoby a přechod na paušální výdaje

U dokončovacích stavebních prací lze uplatnit výdaje ve výši 50% příjmů. Hydroizolatérství nevím, nejde o samostatnou živnost. Pokud byste chtěla přejít na uplatňování paušálních výdajů už za rok 2007, tak byste musela podat dodatečné daňové přiznání za rok 2006, ve kterém byste upravila základ daně podle § 23, odst. 8 zákona o daních z příjmů a přiznání za rok 2007 s uplatněnými procenty z příjmů.Opravné přehledy pro pojišťovny se dělají v případě, že se změnily příjmy a výdaje, změna základu daně není (pro SP platí do roku 2008) důvodem k podání opravných přehledů.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB