Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-03-14 16:25:26

Dani
Host

výdaje procentem

Dobrý den,
může fyzická osoba (daňový rezident) vedoucí účetnictví uplatnit výdaje procentem z příjmů?
Děkuji za rychlou odpověď

 

#2 2008-03-14 17:05:43

Zdena
Moderátorka

Re: výdaje procentem

Ano, může - viz pokyn MF D-300, cituji:

Daňové výdaje procentem z příjmů může uplatnit i poplatník vedoucí účetnictví. Pro účely daně vychází z evidence příjmů, tj. včetně přijatých záloh (nikoli pohledávek).

Offline

 

#3 2008-06-17 08:55:54

janavk
Administrátorka

Re: výdaje procentem

Offline

 

#4 2009-01-15 13:48:11

Pietro
Host

Re: výdaje procentem

dobry den nemuhu to zde nikde najit..dnes mi kolega rekl ze pokud chci za rok 2008(zacal jsem podnikat od 6.1.2008) uplatnit vydaje procentem musim to nahlasit do konce ledna na financni urad ? je to pravda? je to me prvni danove priznani jako osvc a jeste dotaz u vydaju procentem nevedu danovou evidenci?tim padem v danovem priznani tabulku D nevyplnuji? mockrat dekuji za odpoved

 

#5 2009-01-16 17:41:35

Pietro
Host

Re: výdaje procentem

a jeste jeden dotaz pokud mam zivnost zamecnictvi(60%) a svarovani kovu(50%pausal) a fakturuji zamecnicke a svarecske prace moho to fakturovat dohromady bez rozuctovani a dat to do 60%pausalu nebo je lepsi svarovani zrusit .....a nechat si jen zamecnictvi a jet bez problemu na 60%....

 

#6 2009-01-17 18:07:39

Pietro
Člen/ka

Re: výdaje procentem

a jeste jeden dotaz kdyz uplatnuji vydaje procenty mohu si od prijmu odecis vydajovou fakturu?nebo jen ty procenta?
a prosim posledni vec poradte co s tabulkou D jak ji vyplnit , žadný hmotny majetek vetsi ceny namam ......dekuji za odpoved

Editoval Pietro (2009-01-17 18:13:33)

Offline

 

#7 2009-01-20 00:17:24

Zdena
Moderátorka

Re: výdaje procentem

Pietro napsal(a):

dobry den nemuhu to zde nikde najit..dnes mi kolega rekl ze pokud chci za rok 2008(zacal jsem podnikat od 6.1.2008) uplatnit vydaje procentem musim to nahlasit do konce ledna na financni urad ? je to pravda? je to me prvni danove priznani jako osvc a jeste dotaz u vydaju procentem nevedu danovou evidenci?tim padem v danovem priznani tabulku D nevyplnuji? mockrat dekuji za odpoved

Kolega kecá:-)  pokud chcete uplatňovat výdaje procentem z příjmů, tak nemusíte nikde nic hlásit. Do konce ledna příslušného roku se na FÚ žádá o stanovení daně paušální částkou (více v § 7a zákona o daních z příjmů), kdy vám podle předpokládaných příjmů a výdajů FÚ stanoví daň předem.
U výdajů procentem opravdu nevedete daňovou evidenci a nevyplňujete tabulku D.

Offline

 

#8 2009-01-20 00:18:19

Zdena
Moderátorka

Re: výdaje procentem

Pietro napsal(a):

a jeste jeden dotaz pokud mam zivnost zamecnictvi(60%) a svarovani kovu(50%pausal) a fakturuji zamecnicke a svarecske prace moho to fakturovat dohromady bez rozuctovani a dat to do 60%pausalu nebo je lepsi svarovani zrusit .....a nechat si jen zamecnictvi a jet bez problemu na 60%....

Pokud chcete uplatňovat ke všem svým příjmům výdaje ve výši 60%, tak na svých fakturách nepište nic o svařování, zkrátka budete poskytovat jen zámečnické práce. Živnost na svařování nemusíte rušit.

Offline

 

#9 2009-01-20 00:18:55

Zdena
Moderátorka

Re: výdaje procentem

Pietro napsal(a):

a jeste jeden dotaz kdyz uplatnuji vydaje procenty mohu si od prijmu odecis vydajovou fakturu?nebo jen ty procenta?
a prosim posledni vec poradte co s tabulkou D jak ji vyplnit , žadný hmotny majetek vetsi ceny namam ......dekuji za odpoved

Od příjmů si můžete odečíst pouze ta procenta, nic víc.
Tabulku D při uplatňování paušálních výdajů nevyplňujete.

Offline

 

#10 2009-01-20 10:06:44

Simona
Host

Re: výdaje procentem

Dobrý den,potřebovala bych poradit. Při přechodu z daňové evidence na výdaje % se musí dodanit v předcházejícím roce neuhrazené pohledávky a zásoby.Znamená to,že musím dodanit i  drobný majetek,který eviduji v inventurním soupise k 31.12.2007.Vedu si evidence drobného majetku-jako je třeba bruska,vrtačka,jedná se i o částky nižší než 3000,-). Pohledávky ke zdanění jsou: 69000,- a drobný majetek dle inventurního soupisu ve výši 34000,-. Chtěla jsem se zeptat na sankci za podané dodatečné přiznání-dočetla jsem se,že vzniká povinnost uhradit penále z částky dodatečně vyměřené daně, tak jak byla stanovena oproti poslední známé daňové povinnosti,ve výši  20 % je-li daň zvyšována. Hrozí mi ještě jiné sankce? Doplatitla bych tedy rozdíl daně z řádného a dodatečného přiznání a 20 % z této částky a nic víc? Mnohokrát Vám děkuji,nevím jak z toho ven.

 

#11 2009-01-25 22:21:52

Zdena
Moderátorka

Re: výdaje procentem

Drobný majetek se nedodaňuje, nejedná se o zásoby - už byl dán do spotřeby, nemáte ani povinnost jej evidovat. Také se můžete podívat, jestli jste neměla k 31.12.07 nějaké závazky (například nezaplacené faktury za telefon), o které byste mohla základ daně naopak snížit.

Sankcí bude úrok z prodlení podle § 63/2 zákona o správě daní a poplatků:
Daňovému dlužníku vzniká povinnost uhradit úrok z prodlení za každý den prodlení, počínaje dnem následujícím po dni splatnosti až do dne platby včetně, a to ode dne původního dne splatnosti. Výše úroku z prodlení odpovídá ročně výši repo sazby stanovené Českou národní bankou, zvýšené o čtrnáct procentních bodů, platné pro první den příslušného kalendářního pololetí. Úrok z prodlení se uplatní nejdéle za 5 let prodlení.
Úrok z prodlení vám vyměří FÚ.

Offline

 

#12 2009-02-21 19:21:46

miruska.j
Člen/ka

Re: výdaje procentem

Dobrý den, celé roky vedu pouze daňovou evidenci a teď mám pár kamarádů, které chtějí udělat přiznání výdaje procentem z příjmů. Chápu dobře, že se jedná pouze o skutečné příjmy. Tzn. že faktury, které jsme ke konci roku nedostaly uhrazeny nezdaňuji. Tyto faktury vedu pouze v evidenci pohledávek, ale nezvyšují mi základ daně. Potom ale nechápu, proč, když bych přecházela na dańovou evidenci, musím tyto pohledávky dodanit - když se v tomto případě v obou evidencích postupuje stejně - zdaňují se pouze příjmy a pohledávky se pouze evidují. Předem děkuji za informace.

Offline

 

#13 2009-02-23 22:11:48

Zdena
Moderátorka

Re: výdaje procentem

Pohledávky dodaňujete jednak při přechodu ze skutečných výdajů na paušál a pokud byste si paušál po roce, či dvou letech rozmyslela, pak opět dodaňujete pohledávky, tentokrát při přechodu z paušálu na skutečné výdaje.

Offline

 

#14 2009-02-26 20:28:47

duskovale
Host

Re: výdaje procentem

Dobrý den, dáda bych uplatnila výdaje prodentem. Mohu použít také v daň.přiznání odpisy HIM?
A ještě prosím o radu jak postupovat při dopisech, které předešlý účetní přerušil. Jedná se o HIM ust. topení za pořizovací cenu
262.400 Kč. Odpisy uplatnil ručně, odpis skupina 3 (10 let): rok 1999    8,33%
                                                                                            2000  15,28%
                                                                                            2001  13,89%
                                                                                            2002  12,50%
                                                                                            2003  11,11%
                                                                                            2004    9,72%

pak byly odpisy přerušeny. Teď bychom chtěli v odpisech pokračovat a vůbec nevím jak dál. HLedala jsem v zákonech a už si nevím rady jak ty poslední roky a jakými procenty odepsat.   Prosím o radu a děkuji. Lenka

 

#15 2009-03-01 00:52:12

Zdena
Moderátorka

Re: výdaje procentem

Pokud uplatňujete výdaje procentem, pak jsou v příslušném procentu zahrnuty i odpisy hmotného majetku.

Účetní asi věděl, proč skončil s odpisováním. Ústřední topení nemůžete odpisovat jako samostatný předmět, je nedílnou součástí stavby - nelze je demontovat, aniž by došlo ke znehodnocení funkce a účelu stavebního díla.

Offline

 

#16 2009-03-02 10:53:30

alial
Host

Re: výdaje procentem

Dobrý den, od 1.1.2009 bych chtěla přejít z daňové evidence na uplatňování výdajů procentem. Jak mám postupovat pokud ještě nemám hotové daňové přiznání za rok 2008? Mám na tomto daňovém přiznání zaškrtnout, že vedu daňovou evidenci a vyplnit ho ještě jak jsem zvyklá? To bych ale musela potom zpětně dodanit pohledávky, které mi byly zaplaceny až v roce 2009. Nebo ty pohledávky tam mám dát, abych nemusela dodaňovat? Nebo už mám zaškrtnout, že uplatňuji výdaje procentem?
A musím ještě dodanit rok 2007?
Doufám, že je to srozumitelné, nevím si s tím opravdu rady. Děkuji.

 

#17 2009-03-05 12:21:33

lenkavav
Host

Re: výdaje procentem

Dobrý den, prosím o radu. Manželé jsou spolupracující osoby a rozdělují si příjmy na 1/2. Je možné u manžela použít náklady procentem a u manželky skutečnými náklady, aby bylo možno odečíst uhrazené soc. s zdr. poj? Děkuji Lenka

 

#18 2009-03-05 13:28:02

Hana
Člen/ka

Re: výdaje procentem

1) Pro rok 2008 již zaplacené soc. a zdrav. pojištění neuplatníte.

2) Spolupracující osoby si rozdělují příjmy, ale  i výdaje. Takže odlišný způsob použít nejde.

Offline

 

#19 2009-03-05 14:18:42

Zdena
Moderátorka

Re: výdaje procentem

Pokud manžel uplatní výdaje procentem z příjmů, tak nemůže na manželku rozdělit skutečné výdaje. Pokud má manželka svoje podnikání, u kterého uplatňuje skutečné výdaje (v řádku 102), tak na ni mohou být rozděleny paušální výdaje od manžela (na řádku 110). Uhrazené zdravotní a sociální pojištění OSVČ už nelze v roce 2008 odečíst, ani při uplatňování skutečných výdajů.

Offline

 

#20 2009-03-05 16:51:28

Zdena
Moderátorka

Re: výdaje procentem

alial napsal(a):

Dobrý den, od 1.1.2009 bych chtěla přejít z daňové evidence na uplatňování výdajů procentem. Jak mám postupovat pokud ještě nemám hotové daňové přiznání za rok 2008? Mám na tomto daňovém přiznání zaškrtnout, že vedu daňovou evidenci a vyplnit ho ještě jak jsem zvyklá? To bych ale musela potom zpětně dodanit pohledávky, které mi byly zaplaceny až v roce 2009. Nebo ty pohledávky tam mám dát, abych nemusela dodaňovat? Nebo už mám zaškrtnout, že uplatňuji výdaje procentem?
A musím ještě dodanit rok 2007?
Doufám, že je to srozumitelné, nevím si s tím opravdu rady. Děkuji.

V daňovém přiznání za rok 2008 zaškrtněte vedení DE a vyplňte tak, jak jste zvyklá. Navíc ale vyplňte v tabulce E úpravy základu daně. To znamená, že pokud jste v tabulce D vykázala nějaké zásoby a pohledávky (které při by při úhradě byly daňovým příjmem), pak o tyto částky zvýšíte rozdíl mezi příjmy a výdaji v tabulce E. Pokud máte k 31.12.2008 nějaké závazky, které by při úhradě byly daňovým výdaje, pak o ně můžete v tabulce naopak E snížit rozdíl mezi příjmy a výdaji.
Výdaje procentem zaškrtnete až v přiznání za rok 2009.
Rok 2007 nemusíte dodaňovat, změna způsobu uplatňování výdajů nastane až od roku 2009, vy máte povinnost dodanit rok, který předchází změně.

Offline

 

#21 2009-03-24 11:32:53

anela5
Host

Re: výdaje procentem

Ráda bych se zeptala. Dosud jsem podávala přiznání klasicky dle skutečných výdajů. Nyní mi bylo porazeno uplatňovat výdaje procentem - 60 % - zámečnictví. Chci se zeptat, zda mohu odečíst v přiznání za rok 2008 ztrátu z roku 2007 a zda mohu např. zase za rok 2009 uplatnit skutečné výdaje.díky Alena 0205@seznam.cz

 

#22 2009-03-26 00:24:16

Zdena
Moderátorka

Re: výdaje procentem

Ano, ztrátu z roku 2007 lze odečíst v přiznání za rok 2008. V roce 2009 budete moci uplatnit skutečné výdaje, ale pokud byste měli k 31.12.2008 nějaké pohledávky a chtěli jste přejít na prokázané výdaje, pak byste měli povinnost zvýšit základ daně (dodanit) roku 2008.

Offline

 

#23 2009-03-26 09:17:10

kam
Host

Re: výdaje procentem

Dobrý den, za loňský rok mám příjmy s živnosti a také příjmy autorské. Každý z příjmů má jiný paušální odpočet. Jak to mám v daňovém přiznání zohlednit? Kam

 

#24 2009-03-26 09:36:54

JANAA
Člen/ka

Re: výdaje procentem

Kam, Příloha číslo jedna daňového přiznání, část B. Druh činnosti, napíšete druh živnosti  procento výdajů, částku příjmů, vypočtenou částku procentních výdajů. Dále pod tím máte další tři řádky "název dalších činnosti" a tam dopíšete stejným způsobem autorství - procento, příjem, vypočtený výdej. Pak sečtete přímy z živnosti a z autorství, dáte do řádku 101 nahoře, stejně sečtete výdaje ze živnosti a z autorství a dáte do řádku 102 a pak už je to snad jasné. Hodně zdaru, Jana

Offline

 

#25 2009-03-26 10:41:18

tomtom
Host

Re: výdaje procentem

Dobry den,
chápu, že při přechodu z daňové evidence na výdaje % se musí dodanit v předcházejícím roce neuhrazené pohledávky, tedy jsou to vystavené faktury, které jsem dostal zaplacené až v následujícím roce  (závazky nemám) .
V dodatečném přiznání je tedy uvedu v tabulce D a objeví se mi pak stejná částka v tabulce E.
Ale v následném roce když mi prišly tyto částky na účet, mám je v příjmech.
Jak je z těchto příjmů dostanu (pomocí jeké operace), předci je nebudu danit dvakrat?
Díky

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB