Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2009-08-19 10:03:28

Petra28
Člen/ka

zrušení registrace k DPH

Dobrý den. 01.01.2009 se OSVČ stal plátcem DPH povinně ze zákona, jelikož jeho obrat přesáhl 1 mil.Kč. Jelikož už nyní víme, že jeho obrat za tento rok bude určitě nižší než 1 mil.Kč, plánujeme zrušit registraci k DPH. DPH odvádí finančnímu úřadu, na druhé straně si uplatňuje i odpočet DPH u některý vstupů. Nikdy se ale nejednalo o žádný majetek velké ceny, žádný majetek odepisovaný apod. Jelikož OSVČ uplatňuje výdaje u DPFO paušálem, nemá vlastně ani žádný obchodní majetek. Poraďte, prosím, co udělat proto, aby se mohl po 12 měsících registraci zrušit. Četla jsem, že by musel krátit DPH apod. Ale moc tomu nerozumím. Co doložit FÚ při zrušení registrace a kdy si poprvé může požádat o její zrušení? V 01/2010?

Offline

 

#2 2009-08-20 17:43:03

Zdena
Moderátorka

Re: zrušení registrace k DPH

O zrušení registrace si budete moci požádat nejdříve v 01/2010, musí uplynout alespoň 1 rok ode dne registrace. Jediné, co pro to musíte udělat je, že si budete hlídat obrat:-)  Do žádosti o zrušení registrace se povinně vyplňuje výše obratu za posledních 12 měsíců, jako důvod žádosti o zrušení registrace můžete uvést, že poplatníkův obrat nepřesáhl za sledované období (přesně: za nejbližších předcházejících 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců) částku 1 mil. Kč. K žádosti o zrušení registrace nemusíte nic přikládat, výši obratu může FÚ zjistit z přiznání k DPH, které podáváte. O zrušení registrace bych asi zažádala až při odevzdání přiznání k DPH za 4.Q 2009, aby viděli obrat za posledních 12 měsíců.

Snížení nároku na odpočet při zrušení registrace se provádí podle § 74/6 ZDPH.
Pokud nemáte žádný hmotný majetek, který lze odpisovat (odpisovaný nehmotný majetek nemusíte dodaňovat, neboť při vedení DE žádný neodpisujete), žádný nedokončený majetek vytvořený vlastní činností, ani žádné technické zhodnocení, tak ani nemáte povinnost krátit uplatněný nárok na odpočet. Tento majetek se pro účely DPH sleduje 5 let, takže za každý rok, kdy jste byli plátci, byste si mohli ponechat odpočet ve výši 1/5 uplatněné DPH, ostatní byste vraceli. Píšete, že dlouhodobý majetek nemáte, DPH byste tedy vracela jen ze zásob (materiál, zboží) u kterých jste si uplatnila nárok na odpočet a ke dni zrušení registrace ještě nebyly spotřebované, nebo prodané. U drobného dlouhodobého majetku (předměty, které mají dobu použitelnosti delší než 1 rok, ale vstupní cena je nižší, než 40 tis. Kč), který jste dali do spotřeby před zrušením registrace, nemusíte vracet DPH.

Poznámka: skutečnost, že poplatník paušalista z pohledu zákona o daních z příjmů nemá obchodní majetek ještě neznamená, že ho nemůže mít z pohledu zákona o DPH podle ustanovení § 4/2/c) + § 100/2 ZDPH. Pěkný guláš, že?

Offline

 

#3 2009-08-21 10:07:40

Petra28
Člen/ka

Re: zrušení registrace k DPH

Děkuji mockrát za odpověď.  Myslela jsem si, že to bude přesně tak, jak píšete. Moc jste mě tím potěšíla. Ještě jednou díky.

Offline

 

#4 2009-09-10 19:06:17

Evelinka
Člen/ka

Re: zrušení registrace k DPH

Dobrý den,

přechozí zpráva mě velmi zaujala, protože jsme nyní zrušili registraci k DPH a chtěla bych se s Vámi poradit, jak tedy mám správně postupovat dle § 74. Máme internetový obchůdek, kde musíme mít samozřejmě nějaké zásoby nakoupené na skladě, abychom je mohli ihned posílat svým zákazníkům. Zákazníci jsou v 99% občané, díky tomu i rušíme registraci daně. V zásobách na skladě máme tedy věci, u kterých jsme si nárokovali na vstupu při koupi DPH. Znamená to tedy, že u všech zásob, které jsme nakoupili v době registrace a nárokovali jsme si daň musíme nyní zase daň vrátit? Daň se vrací ve stejné výši, ve které se nárokovala na vstupu? Registraci jsme rušili nyní k 31.8.2009 a právě, že máme spoustu zboží na skladě a také zboží nakoupené v EU. Mohla bych poprosit o rady, jak se s tím vypořádat? Moc předem děkuji

Editoval Evelinka (2009-09-10 19:08:32)

Offline

 

#5 2009-09-14 22:52:39

Zdena
Moderátorka

Re: zrušení registrace k DPH

Ke dni zrušení registrace si udělejte inventuru obchodního majetku (hmotný majetek a zásoby). U zboží, při jehož nákupu jste si nárokovali odpočet DPH, budete vracet daň ve stejné výši, v jaké jste si ji nárokovali. Při pořízení zboží z EU jste přiznávali daň, ale zároveň jste si uplatnili nárok na odpočet, takže i z tohoto zboží budete vracet daň. Vrácení daně uvedete v řádku 46 se záporným znaménkem. Částku z řádku 46 zároveň můžete uplatnit jako výdaj na podnikání pro účely daně z příjmů.

Offline

 

#6 2009-09-30 21:27:26

Evelinka
Člen/ka

Re: zrušení registrace k DPH

Dobrý večer,

velmi děkuji za Vaši odpověď, velmi mi pomohla a omlouvám se za delší odmlku. Jsem moc ráda, že tu existuje takováto poradna a hlavně takovýto člověk, který poradí. Ještě jednou moc děkuji a přeji hezký večer

Offline

 

#7 2009-11-02 18:06:37

aja
Člen/ka

Re: zrušení registrace k DPH

Dobrý den,
prosím o radu.
K dubnu 09 jsem se stala plátcem DPH, ale nevyhovuje mi to a chci to co nejdříve zrušit, tedy po roce. Pokud bych ale přes zimu byla bez práce, evidována na pracovním úřadě, a na jaře činnost obnovila, tak se mi ta doba plátcovství posouvá, nebo to běží nepřetržitě, či zaniká? Jde mi o to abych si ten 1 rok neprodloužila evidencí na prac.úřadě.
A ještě - dph se vyplatí těm, kdo prodávají za sníženou sazbu, ale zase jsou jejich výrobky o těch 9% pro zákazníky dražší než kdyby prodávající plátcem nebyl, že? Tudíž je lepší plátcem nebýt.?
Děkuju moc za pomoc.

Offline

 

#8 2009-11-02 20:46:49

Zdena
Moderátorka

Re: zrušení registrace k DPH

Dvanáct po sobě jdoucích měsíců, potřebných pro zrušení registrace, poběží dál i v době, kdy budete evidována na ÚP. Nezapomeňte, že i v době, kdy máte přerušené podnikání, podáváte přiznání k DPH. Většinou stačí proškrtnout řádek č. 5 přiznání.
DPH se vyplatí těm, kteří nakupují materiál v základní sazbě a poskytují služby ve snížené sazbě, například stavební práce určené pro bydlení.

Offline

 

#9 2009-11-04 09:01:19

kuso
Člen/ka

Re: zrušení registrace k DPH

Dobrý den,

od roku 2002 jsme dobrovolní plátci DPH. Vedeme JÚ (nyní DE). V roce 2003 byl nakoupen drobný majetek, který byl dán do zásob (celková hodnota zásob bez DPH 30 tis.) Poslední rok a půl již podáváme nulové přiznání k DPH. Chtěli bychom zrušit registraci k DPH. Je možné drobný majetek vyřadit, když již nefunguje anebo i přesto musíme odvést zpět DPH?

Děkuji.

Alena

Offline

 

#10 2009-11-04 22:16:38

Zdena
Moderátorka

Re: zrušení registrace k DPH

Předpokládám, že majetek nevedete jako zásobu, ale jenom v nepovinné evidenci drobného majetku, dříve DKP, který byl dán do užívání. Drobný majetek můžete vyřadit. Pokud nevyřadíte, nic se něděje, neboť při změně režimu se vrací daň jen z hmotného (dlouhodobého) majetku.

Offline

 

#11 2010-03-24 14:02:36

bart.homer
Člen/ka

Re: zrušení registrace k DPH

Dobrý den, mám problém a potřebuji od Vás nutně radu. Od 1.3.2010 jsem registrován jako OSVČ. Plánuji pracovat jako Obchodní zástupce, kde budu zprostředkovávat služby za provizi. Kloudně jsem ještě nezačal podnikat. Já hlupák jsem se při registraci na CRM dobrovolně přihlásil i k placení silniční daně. Bohužel auto ani k podnikání nevyužiji a je to v tuto chvíli zbytečné. Dnes mi přišel dopis z Finančního úřadu, že mi včera 23.3. bylo přiřazeno DIČ asi nejspíš na základě té silniční daně. Mám nyní ještě 30 dnů na odvolání se. Nechci být plátcem DPH a zároveň i tu silniční daň bych platil zbytečně.  Mohu se tedy nějakým způsobem v ramci 30 dní odvolací lhůty odvolat, odhlásit se od silniční daně a zrušit registraci k DPH ??? Nebo se tedy mám raději připravit, že to nepůjde dříve než po 12 měsících a začít se učit jednoduché účetnictví??? Pokud to půjde zrušit, mohli by jste mi nastínit jakým způsobem??? Děkuji moc za radu a za pomoc.

Offline

 

#12 2010-03-24 18:56:28

Zdena
Moderátorka

Re: zrušení registrace k DPH

Píšete, že jste se prostřednictvím jednotného registračního formuláře přihlásil jen k dani z příjmů a k silniční dani. Jestli jste nevyplnil i DPH, tak můžete být v klidu. Registrace k dani silniční ještě neznamená, že ji také musíte platit (předpokládám, že máte auto do 3,5 tuny). Buď napíšete na FÚ dopis (žádný oficiální formulář není), že chcete zrušit registraci k SD, nebo v lednu příštího roku podáte nulové přiznání. Přidělené DIČ vás nemusí děsit, to dostává každý podnikatel.

Offline

 

#13 2010-03-24 21:01:43

důchodce
Člen/ka

Re: zrušení registrace k DPH

Dobrý večer.
Jsem podnikatel FO plátce DPH. Už druhý rok nemám příjmy vyšší jak 1 mil. korun. Chtěl bych zrušit registraci k DPH. Jak mám postupovat ohledně časových termínu. Jsem 1/4 plátce a poslední přiznání k DPH jsem podal za 4/4 roku 2009. Chci se zeptat na konkrétní datum, kdy dojde ke zrušení registrace k DPH, když např. žádost podám 31.3.2010.
Děkuji.

Offline

 

#14 2010-03-25 23:17:36

Zdena
Moderátorka

Re: zrušení registrace k DPH

Informujte se u svého správce daně. Nevím, jaká je (a zda je stanovena) zákonná lhůta pro vyřízení žádosti. Žádosti o zrušení registrace jsem zatím vždy vyplňovala minimálně s měsíčním předstihem, do měsíce přišlo rozhodnutí o zrušení registrace k datu, které jsem uvedla na žádosti.

Offline

 

#15 2014-03-20 12:49:49

daskaka
Člen/ka

Re: zrušení registrace k DPH

Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o radu, na jakém formuláři se žádá o zrušení registrace. Děkuji

Offline

 

#16 2014-03-20 13:03:47

Zdena
Moderátorka

Re: zrušení registrace k DPH

Formulář ve formátu PDF (nejde vyplnit v počítači) najdete zde:
http://www.financnisprava.cz/assets/tis … 5111_2.pdf

Odkaz na formulář elektronického podání:
http://www.financnisprava.cz/cs/danove- … an=T_WEB04

Offline

 

#17 2014-05-25 22:18:49

peteness
Člen/ka

Re: zrušení registrace k DPH

Dobrý den, všechny předchozí odpovědi jsou pro mne poučné, mám však další dotaz. Jednou z podmínek NEplátcovství DPH je pořízení zboží z unie do 325 000,- (bez DPH) za rok, jestli se nepletu, respektive nepřekročení tohoto limitu.
Když jsem se stal plátcem a budu chtít za rok zrušit registraci k DPH, musím za ten rok (12 po sobě měsíců) obět dodržet tuto hranici? Ve skutečnosti mám jako nový plátce DPH už nakoupeno i zboží ze třetích zemí za asi 200 tisíc. Můžete vyjasnit jak a jestli má množství pořízeného zboží z Unie a dovoz ze třetích zemí vliv na zrušení registrace DPH?
Děkuji

Offline

 

#18 2014-05-25 23:43:39

Zdena
Moderátorka

Re: zrušení registrace k DPH

Pořízení zboží z EU v hodnotě do 326 tis. Kč není podmínkou NEplátcovství.
Pokud budete chtít zrušit registraci, tak postačí, když za 12 po sobě jdoucích měsíců nepřesáhnete obrat 1 mil (resp. 750 tis. Kč, pokud od 1. 1. 2015 dojde ke snížení limitu). Jestliže v kalendářním roce pořídíte zboží od plátců z EU v hodnotě nad 326 tis. Kč, tak se budete muset zaregistrovat jako identifikovaná osoba. Dovoz zboží ze třetích zemí nemá vliv.

Offline

 

#19 2014-07-22 15:12:12

janeslim
Člen/ka

Re: zrušení registrace k DPH

Dobrý den, protože jsem za posledních 12 měsíců nevykazovala žádné plnění, byla mi z moci úřední zrušena registrace k DPH. Napsala jsem vyjádření k odůvodnění této skutečnosti a obdržela rozhodnutí o zrušení DPH. Mohu se odvolat pokud je v rozhodnutí uveden jiný důvod, než který jsme uplatnila při vyjádření? Má FÚ také nějakou zákonnou lhůtu k vyřizování těchto záležitostí nebo jen poplatník? Pokud  mé odvolání nebude uznáno, za jaké období se provádí dodanění a co všechno se dodaňuje? Mám např. asi 3 roky starý notebook, nakoupený bez DPH, také jsem si uplatňovala faktury za internet. Nebo se dodanění týká jen skladových zásob?
Děkuji za odpověď.

Offline

 

#20 2014-11-07 00:05:15

MílaR
Člen/ka

Re: zrušení registrace k DPH

Mohu zrušit registraci DPH, když mně fakturují  služby za zprostředkování ze zahraničí - EU plátce DPH?

Offline

 

#21 2014-11-07 20:21:18

Zdena
Moderátorka

Re: zrušení registrace k DPH

Ne. Pokud jste plátce s nízkým obratem, tak můžete zrušit registraci plátce a být jenom identifikovanou osobou.

Offline

 

#22 2016-01-13 22:33:10

Petra29
Člen/ka

Re: zrušení registrace k DPH

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat jak je to u FO, plátce DPH, který teď od ledna přechází na Identifikovanou osobu s dodaněním. Během předchozích let docházelo pouze k nákupu doménových jmen za zhruba 150kč/rok a ročnímu pronajímaní počítačových serverů s cenou zhruba 1600,-Kč a 2600kč (ročně prodlužováno opět o rok). Nic jiného se nekupovalo. Je potřeba tyto položky zpětně dodanit (v plné výši nebo poměrně nebo vůbec)?

Offline

 

#23 2016-01-13 23:17:16

pesvospb
Člen/ka

Re: zrušení registrace k DPH

Dobry den, likviduji v.o.s.
Ke dni 17.12.2015 mi byla zrušena registrace DPH. jestliže chci převzít auto ve formě likvidačního zůstatku, (v užívání od r.2012 včetně odpočtu DPH), jak bude proveden výpočet úpravy odpočtu při zrušení firmy před datem 17.12 a jak  při zrušení firmy po 17.12.2015 ? Bude to v prvním případě DPH z ceny obvyklé a v druhém případě dle § 78 ve výši 1/5 vstupní DPH x 2 ? Daňovým poradcem i na FU mi bylo sděleno, že mám uplatnit DPH ze zůstatkové ceny.Děkuji

Offline

 

#24 2016-04-20 09:08:12

ivetaf
Člen/ka

Re: zrušení registrace k DPH

Dobrý den
chtěla jsem se zeptat  - když chci zrušit registraci DPH  Co vše se tam dává za příjem - jen Z přijatých zdanitelných plnění od plátců nebo i poskytnutí služby s místem plnění v tuzemsku?
Děkuji Filková

Offline

 

#25 2016-04-20 11:12:21

taxi
Člen/ka

Re: zrušení registrace k DPH

Dobrý den, do formuláře žádosti o zrušení registrace DPH uvedete obrat, co patří a nepatří do obratu popsáno zde na stránkách:

http://www.jakpodnikat.cz/obrat-registr … ce-dph.php

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB