Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz  • Index
  •  » DPH
  •  » DPH ve stavebnictví

#1 2009-04-19 21:32:39

Hana K.
Člen/ka

DPH ve stavebnictví

Pro stavební firmu dělám instalatérské a topenářské práce v bytech s podlahovou plochou do 120 m2 a v rodinných domcích do 350 m2..
Práci fakturuji stavební firmě s DPH 9%,jelikož se jedná o sociální bydlení.Kamarád někde slyšel,že když fakturuji firmě,že musím použít DPH 19%.
Myslím ,že by to bylo jen v případě,kdybych dělal práci v nebytových prostorách. Prosím o radu Děkuji

Offline

 

#2 2009-04-20 00:07:13

Zdena
Moderátorka

Re: DPH ve stavebnictví

Není důležité, komu fakturujete, ale na jaké stavbě práce provádíte.

V případě staveb, které nejsou určeny k bydlení, se použije základní sazba daně 19%.

U staveb pro bydlení je důležité, zda se jedná o novou výstavbu (stavba nebyla dokončena do 31.12.2007) a zda tato nová výstavba splňuje podmínky sociálního bydlení. Bližší vymezení pojmů najdete zde:  http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-3EA … html?year=
Nová výstavba pro sociální bydlení - 9%.
Nová výstavba nesplňující podmínky sociálního bydlení - 19%.

Pokud půjde o opravu, nebo změnu dokončené stavby včetně jejího příslušenství, pak můžete použít sníženou sazbu bez ohledu na podmínky sociálního bydlení - zde se nesledují. Připravte si ale nějaké důkazní prostředky pro FÚ, abyste dokázal obhájit, že jste účtoval sníženou sazbu oprávněně.
V případě fakturace stavební firmě si nemusíte lámat hlavu předpisy a  můžete použít základní sazbu u všech prací.

Offline

 

#3 2009-06-13 15:00:12

Zuzana
Člen/ka

Re: DPH ve stavebnictví

Pokud jde o opravu,nebo změnu stavby použiji sníženou sazbu 9 %. Na práci i na materiál? Ten jsem nakoupila s 19%.Jsem začátečník. Fakturuji opravu včetně materiálu. Děkuji.

Offline

 

#4 2009-06-13 22:31:27

Zdena
Moderátorka

Re: DPH ve stavebnictví

Pokud se jedná o stavbu pro bydlení, pak můžete na výstupu účtovat sníženou sazbu a na vstupu uplatnit základní sazbu. Fakturujte opravu, spotřebovaný materiál bude součástí základu daně. Nevypisujte na fakturu zvlášť práci a zvlášť materiál.

Offline

 

#5 2009-06-24 20:48:14

Zuzana
Člen/ka

Re: DPH ve stavebnictví

platím čtvrtletně DPH,  Provádím  dlouhodobou opravu stavby  RD,k fakturaci dojde až ve třetím čtrvrtletí.Vedu účetní evidenci a  mám  příjmový doklad na zálohu /nákup materiálu / z května. Jak vyúčtuji DPH. Mám i výdajové doklady na nákup materiálu.  děkuji

Offline

 

#6 2009-06-27 14:10:40

Zdena
Moderátorka

Re: DPH ve stavebnictví

Vedete účetnictví, nebo daňovou evidenci? V účetnictví vystavujete daňový doklad na přijatou zálohu vždy, v DE si můžete vybrat, zda budete zálohu považovat za zdanitelné plnění, nebo jestli vyčíslíte DPH až ke dni zdanitelného plnění.
U výdajových dokladů je jedno, kdy si uplatníte odpočet DPH, nejdříve dnem, který je uveden na dokladu jako DUZP, nejpozději za 3 roky (pokud nemáte povinnost používat kráticí koeficient).

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » DPH ve stavebnictví

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB