Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2009-03-25 13:00:20

Zdenik
Člen/ka

roční zúčtování

Poněkud nás nechal na holičkách mzdový účetní a musím napravit co se dá - jestli se vůbec dá stihnout.

Mohli byste mi poradit polopatisticky co měl mzdový účetní udělat teď k ročnímu zúčtování? ve vztahu k FU, soc poj, zdrav poj, zaměstnancům? máme zaměstnance na HPP, pak brigádníky na DPP - co podepsali prohlášení a DPP co nepodepsali a měli srážkovou daň. Orientuju se v tom jen zběžně.

Někteří zaměstnanci by rádi zúčtování ráda bych jim vyhověla, ale potřebuju vědět od čeho se odpíchnout co k tomu potřebuji, co vyplnit, co kam poslat a jak jim případné vratky vrátit... Nebo jestli jim třeba raději poradit jak vyplnit přiznání a nechat je to podat samotné...ale co pak z toho plyne pro zaměstnavatele..děkuji za pomoc.

Offline

 

#2 2009-03-26 09:32:15

JANAA
Člen/ka

Re: roční zúčtování

Zdeníku, no nazdar, tak tuto situaci Vám nezávidím. Takže do 19.2.2009 mělo být odevzdán na finanční úřad výka MFin 5459 "Vyúčtování daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a funkčních požitků a daňového zvýhodnění za rok 2008" včetně přílohy "Počet zaměstnanců" a také odevzdání výkazu "Vyúčtování daně vybírané srážkou" to pokud byla DPP a nepodepsané prohlášení a příjem do 5 tisíc.
Do 15. února bylo třeba obejít zaměstnance po zaměstnanci, a zjistit, zda požadují vyúčtování daně za rok 2008 ve mzdě, nebo jestli ne /jsou z důvodu nějakých dalších příjmů povinni sami podat přiznání na FÚ/. Pokud žádají vyúčtování daně ve mzdě, jsou povinni do 15.2. dodat případná potvrzení o živ a penz pojištění, které lze odečíst, odběry krve, úroky z účtu atd. Pokud si budou dělat někteří zaměstnanci daně sami, jste povinna jim vystavit "Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2008". A dále, v únorové, nejpozději březnové mzdě roku 2009 započíst vypočítané přeplatky - nedoplatky daní. Přeplatky daní dáte do výplaty jako dávky, pozor, opravud kam přeplatek dáte, záleží na programu ve kterém mzdy zpracováváte, ať vám vratka přeplatku daně nevstoupí znovu do zdanění. Je to docela složité a je toho dost, a opravdu nelze popsat pár slovy. Držím palce, ať zvládnete. Ale doporučila bych požádat zkušenou účetní. Jana

Offline

 

#3 2009-03-26 14:58:03

Zdenik
Člen/ka

Re: roční zúčtování

Jani, děkuju.

no je toho dost...tak Vyúčtování prý podal...ještě zkontroluju tu srážkovou daň, určitě byla...

roční zúčtování - určitě zaměstnance neobešel - ale panují tu velmi "rodinné" poměry a bylo by fajn, aby s tím zaměstnanci neměli práci a opravdu bych jim to ráda udělala.

Protože ani nemám momentálně přístup do systému kde mzdy zpracovával tak čekám až laskavě vydá potvrzení o příjmech pro každého zaměstance a z toho už bych Výpočet daně dala dohromady, doklady o úrocích a tak jsou už jakžtakž pohromadě.

Můžu se vás ještě zeptat..jak hledám informace o všem možném už se mi to plete a možná nevidím co bych měla.

- Výsledek vyúčtování je co?..přeplatek/nedoplatek daně..co z toho vyplývá pro zaměstanvatele, Fu

- našla jsem formulář Výpočet daně a daňového zvýhodnění což vyplním - vypočítám co mám, dám k výplatě přeplatky - to si schovává zaměstnavatel nebo se to posílá FU?

- našla jsem, že tedy přeplatek dám k výplatě (bude se to dělat  v Pohodě)  a snížíme o to platbu záloh, nedoplatek jsem četla, že se neřeší?? je to tak?

upřímně, je to pro mě obrovská rychloškola a šok zároveň  a to raději nepátrám v jakém stavu to všechno je doopravdy......je v plánu, že mzdy budu dělat já, ale na kurz teprve jdu...tohle jsem měla řešit až příští rok....

děkuji moc za pomoc

Offline

 

#4 2009-03-26 16:17:24

JANAA
Člen/ka

Re: roční zúčtování

Výsledek vyúčtování, přeplatek, do výplaty dáte jako dávka, nedoplatek daně strhnete zaměstnanci jako srážku. Pak sečtete přeplatky daně, od toho odečtete nedoplatky daně, (nedoplatek nebude, to by se musela stát někde v měsíční mzdě chyba). A při platbě daně za březen si od běžné měsíční částky odečtete přeplatky a na fú pošlete méně. Pokud by přeplatky dělaly víc než je běžná částka měsíčních odvodů daňových záloh, odečtete si stejnou částku, tedy nic neplatíte, a zbytek klidně odečtete v dubnové platbě. Jé, jak těžko se to popisuje. Snad je to srozumitelné. V tiskopisech se toto promítne až v podávaném vyúčtování daně za 2009 tedy v roce 2010.

Tiskopis vyúčtování daně  si zakládáte ve firmě, nikam se neposílá.

Nedoplatek opravdu snad nebude, pokud ano, o částku nedoplatku pošlete na fú víc. 

A pozor, přeplatek daně se vyplácí až nad Kč 50,- pokud někomu vznikne přeplatek daně 49 Kč, jakoby vyšla nula a 49 korun nedostane. J.

Offline

 

#5 2009-03-26 19:18:10

Zdenik
Člen/ka

Re: roční zúčtování

Jani, jste zlatá!

a rozumím všemu...teď to vypadá veseleji. Myslím, že to půjde a kdyby něco neklaplo holt se to bude řešit až to vypluje. Ale budu se snažit ;-) Teď už jen ta potvrzení a počítat...moc jste mi pomohla. Díky. Zdena

Offline

 

#6 2009-03-26 21:44:47

romča
Člen/ka

Re: roční zúčtování

jo, Jana Vám to popsala perfektně, dobrý pomocník je pro mzdové účetní publikace Mzdová účetní od Anagu - mohu vřele doporučit, držím pěsti

Offline

 

#7 2009-03-27 09:12:53

JANAA
Člen/ka

Re: roční zúčtování

Když vím, ráda se o informace podělím, vím jaké to je zůstat ve slepé uličce a nevědět co se účetnictví týká. Jen bych se nerada pletla paní Zdeně, která fórum skvěle vede, do zelí. Tímto paní Zdeně děkuji za její rady,  informace a trpělivost. J.

Offline

 

#8 2009-03-27 23:52:17

Zdena
Moderátorka

Re: roční zúčtování

Paní Jano, jste anděl:-)  Pleťte se mi, prosím, do zelí při každé příležitosti:-)

Ještě bych přidala svůj názor. Zdenko, nemám ráda mzdy, je s nimi moc práce. Než bych se prohrabala ročním zúčtováním (zvlášť, když nemáte přístup do mzdového programu), tak bych snad raději zaměstnancům vyplnila jejich vlastní daňová přiznání. Záleží na tom, kolik máte zaměstnanců a kdy vám MÚ vydá potvrzení o zdanitelných příjmech. Je tu ale riziko, že se to zaměstnancům zalíbí a budou to od vás chtít pořád:-) Dokonce i poté, co už ani nebudou vašimi zaměstnanci.

DPFO by neměl podávat zaměstnanec, který pobírá daňový bonus na vyživované dítě (děti) a v roce 2008 měl příjem nižší, než 48 tis. Kč.

Offline

 

#9 2009-03-28 06:18:44

JANAA
Člen/ka

Re: roční zúčtování

Zdena napsal(a):

DPFO by neměl podávat zaměstnanec, který pobírá daňový bonus na vyživované dítě (děti) a v roce 2008 měl příjem nižší, než 48 tis. Kč.

Paní Zdeno, děkuji za svolení, a teď se ptám já, copak je to za zákon, paragraf,  k výše citovanému? Děkuji, J.

Offline

 

#10 2009-03-28 23:22:39

Zdena
Moderátorka

Re: roční zúčtování

Beru zpět, může podat přiznání. O již vyplacený bonus zpětně nepřijde, postup při podání daňového přiznání je stejný, jako při RZD.
Podle § 35c/4 ZDP může uplatnit nárok na bonus poplatník, který měl ve zdaňovacím období příjem alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy (48 tis.Kč). Za měsíce, ve kterých dosáhl alespoň ½ min. mzdy a byl mu vyplacen bonus, nárok na bonus neztrácí.

Offline

 

#11 2009-03-31 15:50:28

Zdenik
Člen/ka

Re: roční zúčtování

Děkuji Vám moc,

už jsem se dopočítala ;-) teď už jen trefit to v programu a vyplatit ;-), ale to až příští týden ;-)

jen ještě, bohužel zdá se, že náš "účetní" to tak nějak vedl stylem udělá se později a už se to neudělalo i chyby jsem našla......

Jestli ještě můžu - Prohlášení poplatníka - podepisuje se každý rok nové? Nebo teď do toho koukám je to na 3 období - každé období se asi podepíše..a přiloží všechno co je třeba k ročnímu zúčtování, že? Asi by bylo dobré mít prostě složku zaměstance a u toho - smlouva, mzdový list, prohlášení, výpočet daně - s doklady, dát do toho případné neschopenky a co ještě mi chybí?  momentálně je to chaoticky zvlášť, drtivá většina chybí...prostě chaos a já bláhová si myslela, že jen najedu do zajetého systému a postupně si to ošahám a on žádný není ;-)

Zdeni - děkuju - ano asi můžu napsat, že teda papírování to je veliké! vůbec jsem si nedokázala představit co to obnáší poslat výplatu ;-) až teď, když to začínám dělat..přiznám se docela mě to překvapilo ;-)

Offline

 

#12 2009-03-31 16:57:05

JANAA
Člen/ka

Re: roční zúčtování

Zdeníku, to zvládnete...jste dobrá, že jste tak rychle dopočítala vratky daně. Prohlášení poplatníka se podepisuj každý rok, ano, a tiskopis je na tři roky. Podepisuje se na začátku roku a to na dvou místech. Jedním podpisem Vám stvrzuje že i v novém roce souhlasí data a i nadále uplatňuje slevu na sebe případně děti či studium. Druhým podpisem si necháte podepsat, že uvedená data za předešlý rok jsou platná a že dle nich můžete udělat vyúčtování daně.  Samozřejmé je dát k podpisu prohlášní nově příchozímu zaměstnanci během roku. Zaměstnanci jsou povinni Vám hlásit veškeré změny, vdavky, rozvod, přerušení studia dětí, veškeré skutečnosti, do osmi dnů, a ty si poctivě do prohlášení zapište, ještě líp nechte napsat zaměstnance svojí rukou a podepsat.
Jak si doklady povedete je na Vás, aby to vyhovovvlo Vašim podmínkám. Jestli dáte všechna data týkající se jednoho zaměstnance do jedné složky se vším všudy, či si do složky zaměstnance založíte jen prac. smlouvu, přihlášky soc a zdr. poj. a případné žádosti o srážky ze mzdy a hlášení změn.  A třeba všechna prohlášení budete mít v jedné složce..Já osobně dávám vše od ročních  mzdových listů a měsíčních  sestav do jednoho šanonu. Mám ho nadepsaný rokem, a vím, že tam kdykoli vše najdu. Ono dávat vše do složky zaměsntance - to by u stálých zaměstnanců vydalo už pořádný fascikl. Přeji štěstí. J.

Offline

 

#13 2009-04-06 08:44:41

Zdenik
Člen/ka

Re: roční zúčtování

Jano, moc děkuji, jsou to pro mě opravdu cenné rady. Začínám  celkově  s podvojným účetnictvím - mám sice trochu přehled, ale praxe chybí...přišla nabídka a já ji odvážně přijala a pak to tak vypadá ;-) a v dalších dnech se budu prokousávat i DPH ve vzahu k EU.. jsem ráda, že jsem tohle fórum našla, najde se toho tu tolik a hlavně rady jsou k nezaplacení...díky. Zdena

Offline

 

#14 2012-02-28 18:01:53

slunecnice
Člen/ka

Re: roční zúčtování

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak mám postupovat, když nám dneska náš zaměstnanec, který má u nás HPP oznámil, že z druhého zaměstnání, kde pracuje na dohodu nebude mít žádný výpočet daně - zřejmě kvůli nízkým příjmům. Do teď si zpracovával DP sám.
My jsme již na FU odevzdali tiskopis Vyúčtování daně z příjmů FO včetně tiskopisu Počet zaměstnanců.
Tomuto zaměstnanci jsme vystavili Potvrzení o zdanitelných příjmech...
Jak máme teď postupovat. Máme tomuto zaměstnanci udělat Výpočet daně a daňového zvýhodnění a donést ho na FU? Do jakého termínu se to musí podat?
Předem moc děkuji za odpověď.

Offline

 

#15 2012-02-28 19:12:57

Marie66
Člen/ka

Re: roční zúčtování

Vy jste vystavili Potvrzeni o zdanitelných příjmech, proto jste mu neprovedli roční zúčtování daně. (Asi v tomto smyslu i podepsal do 15.2. Prohlášení k dani)
Druhý  zaměstnavatel by mu měl také vystavit Potvrzení.... a zaměstnanec by si měl podat Přiznání k DPFO sám, kde zahrne příjmy od obou zaměstnavatelů (nebo můžete být hodná a pomoci mu s  tím) do 31.3.2012. Určitě nastačí přínést na Fú Výpočet daně a daňového zvýhodnění.

Offline

 

#16 2012-02-28 20:16:52

slunecnice
Člen/ka

Re: roční zúčtování

Jenže zaměstnanec mi říkal, že druhý zaměstnavatel mu letos žádné Potvrzení nevystaví.

Offline

 

#17 2012-02-28 20:29:02

Marie66
Člen/ka

Re: roční zúčtování

Proč? Jakou dohodu má?

Offline

 

#18 2012-02-28 20:37:33

slunecnice
Člen/ka

Re: roční zúčtování

Abych řekla pravdu, netuším! Musím to ještě vše vyzjistit. Když nebude mít žádné potvrzení mám to brát tak, jako že má pouze jedno zaměstnání a udělat mu vyúčtování já? Do jakého datumu se toto vyúčtování musí podat na FU? Moc děkuji!

Offline

 

#19 2014-01-29 20:51:49

anoela
Člen/ka

Re: roční zúčtování

Dobrý den, chtěla bych se zeptat letos poprvé dělám zaměstnancům roční zúčtování v programu my to tedy píše formulář jako výpočet daně a daňového zvýhodnění je to tedy totéž? u jednoho my vyšlo doplatek na daňovém bonusu 120Kč to mu dám pak do výplaty a snížím o to další zálohy na daň? u druhého my vyšlo na řádku 22 přeplatek 8340Kč a to protože nastupoval 2.5. a do té doby byl na úřadu práce takže tam se doplací za ty měsíce sleva na poplatníka tzn.i když byl na úřadu práce tak mu dám za celý rok tu slevu na poplatníka? a zase ten přeplatek mu vrátím a odečtu si pak z dalších záloh v dalších měsících? je to to tak dobře? a pak jak se podává na FU vyúčtování daně z příjmu ze ZČ tam mi to vyšlo 0 tam už nefigurují nikde ty přeplatky a bonusy o kterých píšu výše ty se tam budou psát pak až do dalšího vyúčtování za rok 2014? Děkuji moc za info

Offline

 

#20 2014-01-30 07:48:30

jaromira
Člen/ka

Re: roční zúčtování

Dobrý den,

ano, doplatky na daň.bonusu a přeplatky na dani vyplatíte zaměstnancům a o tyto vyplacené částky budete snižovat odvod daně FÚ ( buď jednorázově nebo postupně měsíčně, podle toho jak Vám vychází měsíční povinnost odvodů). Slevu na poplatníka dáte vždy celou( i když byl na ÚP).

Tyto částky se ve Vyúčtování...... projeví příští rok, tj. ve Vyučtování za rok 2014.

Offline

 

#21 2014-01-30 16:43:29

anoela
Člen/ka

Re: roční zúčtování

Děkuji moc za upřesnění :-)

Offline

 

#22 2014-01-31 19:26:46

anoela
Člen/ka

Re: roční zúčtování

a přeci jen ještě bych měla dotaz,když si zaměstnanec za rok 2012 měl povinnost podat daňové přiznání tím pádem sem mu nedělala roční zůčtování,ale v přiznání ze ZČ za ten rok 2012 mi vyšel vyplacený bonus, protože za čtyři měsíce co dostával výplatu u nás  tak tam měl vyplácen bonus tzn. že v přiznání ze ZČ za rok 2013 bych měla tu částku napsat jako do vyplacených bonusu za předchozí období i když je tam uvedené dle ročního zúčtování, které sem mu nedělala nebo se tam nebude psát nic?  ještě mi toto vrtá hlavou...děkuji předem za odpovědi

Offline

 

#23 2014-02-05 19:25:57

paf
Člen/ka

Re: roční zúčtování

Dobrý den,

známá zaměstnancem a nyní je na rodičovské dovolené a v roce 2013 ještě byla po část měsíce ledna na mateřské dovolené, také měla zisk z podnájmu, chtěla bych se zeptat, zda podepisuje prohlášení na rok 2014 (včetně uplatnění slevy na poplatníka a nebo tu slevu na poplatníka uplatnit nemůže, když je na RD? Předpokládám, že ano. Daňové přiznání si musí podat sama? Jaké příjmy tam uvede kromě toho nájmu, předpokládám, že potřebuje příjmy od zaměstnavatele, i když žádné neměla a také potvrzení z ÚP o tom, že pobírala rodičovský příspěvek. Dále jsem se chtěla zeptat, co všechno by si mohla dát do výdajů u toho nájmu?

Děkuji moc za objasnění.

Offline

 

#24 2017-02-10 20:00:15

Catalina
Člen/ka

Re: roční zúčtování

DOTAZ do starého tématu: budu zaměstnanci dělat roční zúčtování daně, ale nepracoval u nás celý rok... nevím, zda mi dodá potvrzení o příjmech od předchozího zaměstnavatele. Vadí, pokud nedodá? A úhrn částek za zaplacené životní pojištění mu mohu uplatnit za celý rok, i když nebudu mít potvrzení od předchozího zaměstnavatele nebo jen za počet měsíců, kdy pracoval u nás? Děkuji.

Offline

 

#25 2017-02-10 20:09:08

Marko78
Člen/ka

Re: roční zúčtování

K RZD potřebujete mít potvrzení o zd.příjmech od předchozího zam, když vám ho nedodá, nemůžete mu udělat RZD.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB