Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » Živnosti
  •  » Založení živnosti - půjčovna audiovozuální techniky

#1 2009-03-07 11:34:30

honsm1
Člen/ka

Založení živnosti - půjčovna audiovozuální techniky

Dobrý den, měl bych na všechny kdo se v problematice založení živnosti orientují a předem děkuji za jakékoliv rady.

Nastíním problém: Chtěl bych půjčovat audiovizuální techniku, jenže techniku kterou vlatním mám již několik let a nemám k ní žádné doklady o nabytí (stěhování, atd). Žádný ze spotřebičů není dražší než 20tis. a nevím tedy jak to provést s daňovou evidencí tohoto majetku.
Problém číslo dva podle čeho mám stanovit jestli budu plátcem nebo neplátcem DPH v tom nemám jasno.
Pro doplnění jsem student VŠ a zisk počítám maximálně do 40tis.

Budu vděčný za jakékoli odpovědi.

Offline

 

#2 2009-03-10 15:38:30

honsm1
Člen/ka

Re: Založení živnosti - půjčovna audiovozuální techniky

Opravdu tu nikdo neví nebo je to tak blbá otázka že na ní nechce nikdo odpovědět?
Dnes jsem k některým věcem našel faktury, ale k některým mám pouze doklad o přijetí peněz od pracovníka PPL a k některým stále nemám vůbec nic. Co tedy dál...

Offline

 

#3 2009-03-10 16:55:58

Zdena
Moderátorka

Re: Založení živnosti - půjčovna audiovozuální techniky

Jde vám o pouhé vedení evidence majetku, nebo i o uplatnění výdaje, spojeného s pořízením audiovizuální techniky?
Pokud budete techniku půjčovat neplátcům, pak bude lépe, když ani vy nebudete plátcem.

Offline

 

#4 2009-03-11 08:03:13

honsm1
Člen/ka

Re: Založení živnosti - půjčovna audiovozuální techniky

Dobrý den, přesně tak jde mi pouze o vedení evidence majetku jelikož se jedná o zařízení dva a více let stará. Nechci uplatňovat výdaje za tuto techniku, ale až případně za další, kterou bych si pořídil během živnosti. Shrnu co vše musím na začátku udělat aby bylo vše OK.

1. získat ŽL, vyplnění jednotného registračního formuláře (pokud dobře chápu po jeho vyplnění a odevzdání nemusím již na FÚ, pojišťovnu ani SSZ) když jsem student dodám potvrzení o studiu společně s formulářem a nebo jej musím donést SSZ a pojišťovně po získání ŽL sám osobně?

2. sepíšu majetek, jeho stav, cenu a rok od kdy je používán, zajistím pravidelné revize

3. připravím si daňovou evidenci

4. připravím smlouvy o pronájmu a případné sankce za poškození či ztrátu

5. začnu pronajímat

Pokud jsem popřečtení většiny vláken vše správně pochopil, tak předchozí body mi stačí k provozu živnosti je to tak?
Ještě k tomu plátci/neplátci DPH předpokládám, že ve většině případů budou zájemci o půjčení osoby soukromé tedy nepodnikající a jen malé procento bude firem.

Offline

 

#5 2009-03-12 00:14:56

Zdena
Moderátorka

Re: Založení živnosti - půjčovna audiovozuální techniky

1. Potvrzení o studiu (raději 2x, jedno určitě pro OSSZ, druhé pro ZP - není povinné, ale pro jistotu) můžete předat živnostenskému úřadu a v části F jednotného registračního formuláře jej uvést do počtu příloh, ŽÚ je doručí za vás.

2. Ano, sepište si majetek - forma evidence není předepsána. V zásadě není povinná ani ta evidence, ale v tomto případě lze předpokládat další výdaje, které se budou vztahovat k půjčované technice, například její opravy, údržba, revize atd. Pokud byste si nevedl evidenci obchodního majetku, pak se vystavujete riziku, že vám výdaje nebudou daňově uznány - viz § 25/1/u) zákona o daních z příjmů. Revize nevím, ale zřejmě budou povinné. Pokud nechcete uplatnit výdaj za techniku, pak můžete majetek ocenit vlastním odhadem, nebo třeba jen 1,- Kč. Také by vám mohl část techniky prodat někdo známý (kdo nepodnikal a neměl předmět zařazený ve svém obchodním majetku) v době, kdy už budete podnikat. U prodávajícího by byl příjem z prodeje movitých věcí osvobozen od daně a vy byste si mohl nákup použité techniky uplatnit ve výdajích na podnikání.

3. To jste tedy pilník:-)  Na zpracování DE máte čas do 31.3.2010.

4. a 5.  Ano.

Začněte jako neplátce, budete levnější a dál se uvidí. Povinná registrace by vám hrozila až při překročení obratu 1 mil. Kč za 12 po sobě jdoucích měsíců, dobrovolně se můžete zaregistrovat kdykoliv.

Offline

 

#6 2009-03-12 07:16:36

honsm1
Člen/ka

Re: Založení živnosti - půjčovna audiovozuální techniky

Mnohokrát Vám děkuji za rady, kdyby se vyskytla nějaká nesrovnalost, tak se ještě ozvu. Kdybyste potřebovala zapůjčit aparaturu klidně se na mě obraťte jistě by byla sleva :-) a ještě jednou díky.

Offline

 

#7 2009-03-15 00:04:17

Zdena
Moderátorka

Re: Založení živnosti - půjčovna audiovozuální techniky

Buďte opatrnější s nabídkami, půjčil byste aparaturu třeba šimpanzovi? A to vás mohu ujistiti, že i ten šimpanz by s ní zacházel inteligentněji, než já:-)

Offline

 
  • Index
  •  » Živnosti
  •  » Založení živnosti - půjčovna audiovozuální techniky

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB