Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-03-06 15:44:18

witti
Člen/ka

Soukromý účet

Jsem OSVČ, mám účet u České spořitelny, který slouží celé rodině, posílám z něho platby sociální a zdravotní, chodí mi na něj úhrady od odběratelů.Manželovi zase jeho soukromé platby. Nejsem plátce DPH.
Jak mám prosím o něm účtovat v daňové evidenci, jaký mám uvést počáteční stav účtu a konečný stav účtu k 31.12.2008, jsou tam peníze celé rodiny.
Děkuji za radu
Věra

Offline

 

#2 2009-03-06 23:46:52

Re: Soukromý účet

Já myslel, že účet banka zřizuje na konkrétní osobu (fyzickou/právnickou) a vy máte nějaký rodinný? :-)

Offline

 

#3 2009-03-08 09:14:49

witti
Člen/ka

Re: Soukromý účet

Každý pochopí co tím bylo myšleno, že účet slouží k rodiným nákladům a výdajům, není čistě pro podnikání!

Offline

 

#4 2009-03-08 11:55:28

Re: Soukromý účet

Pokud jste OSVČ, mělo by být ve vašem zájmu otevřít u banky účet na své jméno (stačí osobní účet, nemusí být podnikatelský) a každopádně na něj neposílat platby určené jiným osobám.

Pokud nechcete, bude třeba schovávat všechny doklady zejména na přijaté peníze, abyste při případné kontrole FÚ dokázala, která přijatá platba je vaše (a zda je zdanitelným příjmem z podnikání, nebo šlo třeba o DPP, která už je zdaněna) a která platba je manželova. A vytvořit něco jako "peněžní deník" a každou přijatou platbu identifikovat.

Offline

 

#5 2009-04-16 17:56:39

Zdena
Moderátorka

Re: Soukromý účet

witti napsal(a):

Jsem OSVČ, mám účet u České spořitelny, který slouží celé rodině, posílám z něho platby sociální a zdravotní, chodí mi na něj úhrady od odběratelů.Manželovi zase jeho soukromé platby. Nejsem plátce DPH.
Jak mám prosím o něm účtovat v daňové evidenci, jaký mám uvést počáteční stav účtu a konečný stav účtu k 31.12.2008, jsou tam peníze celé rodiny.
Děkuji za radu
Věra

O běžném účtu vůbec nemusíte účtovat. Doklad o úhradě SP a ZP do daní nepotřebujete, pojistné už stejně není daňově uznatelným výdajem. Výpisy z BÚ si schovejte (a nemusejí být součástí daňové evidence) jen pro případ, že by FÚ chtěl zkoumat Vaše příjmy. Pokud vedete pokladnu, tak úhrady od odběratelů můžete evidovat jako příjmy v hotovosti a výpis z BÚ jenom přihodit jako přílohu.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB