Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-02-22 23:04:36

mokal
Člen/ka

leasing

Dobrý den chci se zeptat, přítel má auto v OM a platí měsíčně 6.200,-Kč včetně zák.pojištění+havarijní na 70 měsíců. Nevím si rady, zda tuhle měsíční částku můžu dát do výdajů nebo si musím formou odpisů rozpočítat celkovou částku na 5 let. Děkuji za radu Monika

Offline

 

#2 2009-02-22 23:58:02

Zdena
Moderátorka

Re: leasing

Pokud jde o vozidlo na leasing, pak je nemůžete mít v obchodním majetku, neboť nejste jeho vlastníky. Leasingové nájemné se časově rozlišuje i v daňové evidenci - nájemné si rovnoměrně rozvrhnete na počet měsíců nájmu a v každém roce pak uplatníte poměrnou část. Pokud leasing započal (vozidlo bylo převzato v provozuschopném stavu) například v červenci 2008, pak ve výdajích uplatníte 6/70 nájemného, v roce 2009 dvanáct sedmdesátin atd..

Offline

 

#3 2009-02-23 11:06:19

mokal
Člen/ka

Re: leasing

Děkuji za odpověď, ale v předešlých článcích jsem četla, že úhrada splátky není daňový výdaj ale zákonné pojištění ano. To by znamenalo, že z čásky 6200,-(splátka dělá asi 4200,-) dám jako nedaňový výdaj a zbytek daňový nebo celou 6200,-do výdajů uznatelných. Děkuji moc!!! monika

Offline

 

#4 2009-02-28 00:03:57

Zdena
Moderátorka

Re: leasing

Netýkaly se předešlé články, které jste četla, ÚVĚRU? Vy ale zřejmě nesplácíte úvěr, nýbrž leasingové splátky, alespoň jste svůj příspěvek nazvala jako leasing. Upřesněte, prosím.

Offline

 

#5 2009-02-28 23:47:25

mokal
Člen/ka

Re: leasing

Dobrý den, podívala jsem se a mám smlouvu o úvěru od Autoleasingu.. Takže se budu řídit těmi článkami a rozdělovat splátky do nedaňových atd.? Nevěděla jsem o těch rozdílech a moc mi to pomohlo. Děkuji Monika

Offline

 

#6 2009-03-01 00:40:50

Zdena
Moderátorka

Re: leasing

Leasing už není daňově tak vlídný, jako byl v předchozích letech, takže i leasingové společnosti, které dříve poskytovaly převážně finanční pronájem s následnou koupí najaté věci (leasing), nyní poskytují úvěry.
Budete se tedy řídit články o úvěru. Splátku jistiny (úvěru) evidujte jako nedaňový výdaj, pojištění a úrok jako výdaj daňový. Ještě jednou mrkněte na úvěrovou smlouvu, jestli v ní náhodou není výhrada vlastnictví, například že auto přejde do vašeho vlastnictví až po zaplacení určité části, nebo všech splátek. Pokud je auto vaše, tak si můžete uplatnit odpisy hmotného majetku a tím budete postupně dostávat do výdajů cenu auta

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB