Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-02-19 11:19:46

mira
Člen/ka

Výpočet spotřeby PHM při použití soukromého vozidla zaměstnance

Náš zaměstnanec byl vyslán na služební cestu a bylo mu umožněno použít soukromé vozidlo. Pro výpočet spotřeby PHM využíváme sazby základních náhrad dle ZP a průměrnou cenu PHM dle ZP § 158,189. Celkový postup výpočtu je mi jasný, ale v § 158 ZP  odst.4 je uvedno:
"Při určení  spotřeby pohonné hmoty použije zaměstnavatel údaj o spotřebě pro kombinovaný provoz podle norem Evropských společenství.
Není-li  tento údaj v technickém průkazu uvede, vypočítá zaměstanavatel spotřebu pohonné hmoty vozidla aritmetický průměrem z údajů v technickém průkazu uvedených. Mám k dispozici technický průkaz, kde jsou uvedeny spotřeby 6,7/4,/5,4 a dále je zde uvedena spotřeba paliva:
metodika ES 2004/3. Tak nevím podle čeho se mám řídit. Kde najdu normy evropského společenství ? Tyhle zdánlivé maličkosti mě vždycky
dostanou. Můžete mi někdo poradi. Díky

Offline

 

#2 2009-02-20 22:23:23

Zdena
Moderátorka

Re: Výpočet spotřeby PHM při použití soukromého vozidla zaměstnance

Zápis ES ještě nutně nemusí znamenat, že se jedná o kombinovanou spotřebu. Musela byste si asi přečíst normu, ale opravdu nevím, kde ji hledat.

Někde jsem četla jednoduchou pomůcku: pokud jsou údaje v TP jenom odděleny lomítky, tak ten poslední je kombinovaná spotřeba.

Kombinovaná spotřeba se vypočítává: první číslo * 4 + druhé číslo *7/11 = kombinovaná spotřeba. Pokud by druhá spotřeba, kterou uvádíte, měla hodnotu asi tak 4,7, tak by to vyšlo. 26,8 + 32,9/11 = 5,4 (zaokrouhleno).

Pokud je v TP uvedeno město, 90 km a 120 km, pak se počítá průměr těchto tří spotřeb.
Platí pro výpočet náhrady zaměstnanci, OSVČ vypočítávají spotřebu průměrem uvedených hodnot.

Offline

 

#3 2009-02-23 06:50:02

mira
Člen/ka

Re: Výpočet spotřeby PHM při použití soukromého vozidla zaměstnance

Nedalo mi to a hledala jsem ještě odpověď na tuto otázku na internetu podařil se mi najít výklad ing. Janouška, kde je uveden doporučený postup
pro tento výpočet.
počet údajů o spotřebě PHM         norma ES           údaj S k použití pro výpočet NPHM
žádný údaj                                                          údaj z technického průkazu vozidla shodného typu
jeden nebo dava údaje                                             aritmetický průměr
tři údaje                                     80/1268/ES            aritmetický průměr
                                                 93/116/ES              třetí údaj
                                                 1999/100/ES          třetí údaj
                                                 2004/3/ES             třetí údaj
                                                 jiná norma            aritmetický průměr
                                                 norma neuvedena  aritmetický průměr 
čtyři údaje                                                              aritmetický průměr

Poznámka: Uvedené normy 93/116/ES, 1999/100/ES a 2004/3/ES mohou být v techickém průkazu uvedeny také v podobě bez zkratky ES, tj. např. 93/116, 1999/100 anebo jen 99/100 či 2004/3, někdy jen EU/93/116 apod. Třeba to někomu pomůže

Offline

 

#4 2009-02-23 12:29:07

Zdena
Moderátorka

Re: Výpočet spotřeby PHM při použití soukromého vozidla zaměstnance

Ing. Janoušek je uznávaným odborníkem v této oblasti a jeho výklad bude asi ten nejlepší, jaký lze sehnat. Také mi ale stoupá tlak, když si pomyslím, kolik času a úsilí musíme vynaložit kvůli takové p...vině, jako je nějaká pitomá kombinovaná spotřeba:-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB