Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-02-18 13:22:12

JANAA
Člen/ka

Poštovné

Od 1. ledna 2009 podléhá poštovné DPH? Je to pravda? A jaký paragraf zákona o DPH? Děkuji Jana

Offline

 

#2 2009-02-19 19:04:27

Zdena
Moderátorka

Re: Poštovné

§ 36/1 ZDPH:  Základem daně je vše, co jako úplatu obdržel nebo má obdržet plátce za uskutečněné zdanitelné plnění od osoby, pro kterou je zdanitelné plnění uskutečněno, nebo od třetí osoby, vyjma daně za toto zdanitelné plnění.

Ustanovení, která se týkala přefakturace a odstavec 3 paragrafu 51 ZDPH (umožňoval přefakturaci osvobozených plnění, například poštovného, které prošlo příjmy a výdaji) byly zrušeny.

Ovšem v § 36 ZDP je nový odstavec č. 11: Do základu daně se nezahrnuje částka, kterou plátce obdržel od jiné osoby na úhradu částky vynaložené jménem a na účet této jiné osoby. Podmínkou je, že přijatá částka nepřevýší uhrazené částky za jinou osobu a plátce si u plnění uhrazeného za jinou osobu neuplatní nárok na odpočet daně.

Informaci MF ČR k tomuto odstavci najdete zde:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-3EA … html?year=

Offline

 

#3 2009-02-20 05:52:16

JANAA
Člen/ka

Re: Poštovné

Paní Zdeno, moc vám děkuji, J.

Offline

 

#4 2009-12-17 13:00:09

Stanislava
Člen/ka

Re: Poštovné

Dobrý den,

vím, že mám poněkud pozdní reakci na vaší debatu o poštovném. Moc nerozumím paragrafové mluvě, nešlo by to přeložit pro laiky? Já si z poštovného DPH neuplatňuji. Dělám to tedy špatně? Děkuji moc za odpověď. Stanislava

Offline

 

#5 2009-12-18 01:02:11

Zdena
Moderátorka

Re: Poštovné

Pokud platíte poštovné České poště, tak není co uplatňovat. Držitel poštovní licence vám  poskytuje svoji službu jako osvobozené plnění.

Offline

 

#6 2009-12-18 09:01:31

Stanislava
Člen/ka

Re: Poštovné

Děkuji, už je mi to jasné. Jen jsem se chtěla ujistit, že to dělám správně. Přeji hezký den.

Offline

 

#7 2010-01-20 11:30:01

janavk
Administrátorka

Re: Poštovné

Vracím se k poštovnému, které přefakturovávám v částce stejné nebo nižší zákazníkovi (zákazník platí za dodání zboží předem bankou nebo až na dobírku). Mohu mu poštovné přefakturovat s nulovou sazbou DPH?
Jinak přeji hezký večer.

Offline

 

#8 2010-01-21 01:00:08

Zdena
Moderátorka

Re: Poštovné

S nulovou sazbou (= osvobozené plnění) může účtovat pouze držitel poštovní licence.

Poštovné je tvým vedlejším nákladem, vynaloženým za účelem dodání zboží, a vstupuje do základu daně. Prostě jsi nakoupila a prodala službu.

Některá plnění je možné vyloučit ze základu daně podle § 36/11 ZDPH, ovšem musí jít o částky, které jsi vynaložila JMÉNEM A NA ÚČET jiné osoby. Ty ale nakupuješ poštovní službu svým jménem, na podacím lístku jsi uvedená jako odesílatel. Přefakturaci bys mohla podle mého názoru udělat například v případě, kdy nakoupíš poštovní známky (podle smlouvy se zákazníkem jsi zplnomocněna jeho jménem vynakládat tyto částky), účtuješ je na trojkových účtech, v DE jen v knize pohledávek a závazků a zákazník ti tyto výdaje uhradí.

Dobré ráno.

Offline

 

#9 2010-01-21 10:04:11

janavk
Administrátorka

Re: Poštovné

Děkuji, i když jsi mě tímto nepotěšila (nakoukla jsem do zákona, a taky to tak na mě působí).

Offline

 

#10 2010-02-15 19:22:24

Jirous59
Člen/ka

Re: Poštovné

Zajímalo by mne, jak funguje DPH. Nakupuji s DPH, nejsem plátcem, prodávám zákazníkovi za cenu s DPH + moje marže?

Offline

 

#11 2010-02-25 17:06:05

zazoo
Člen/ka

Re: Poštovné

Dobry den,

prominte, ze se budu znova ptat na dan z postovneho, ale moc tomu nerozumim.
Posilam balik se zbozim, na poste za ten balik zaplatim, zakaznikovi fakturuji postovne(nebo vyssi). Ta castka za balik je zaklad dane?Jaka je tam pri prefakturovani DPH? Co kdyz fakturuji postovne pausalne, to znamena nekdy je realne mnou zaplacena castka vyssi nez fakturovana a nekdy nizsi. Co pak pri prefakturaci, je to stejne?

Offline

 

#12 2010-02-26 00:56:32

Zdena
Moderátorka

Re: Poštovné

Jirous59 napsal(a):

Zajímalo by mne, jak funguje DPH. Nakupuji s DPH, nejsem plátcem, prodávám zákazníkovi za cenu s DPH + moje marže?

Pokud nejste plátcem, tak vás DPH nezajímá.
Nakoupíte zboží od plátce, zaplatíte mu cenu včetně DPH a tato cena bude vaším výdajem (nákladem). Zákazníkovi prodáte za dohodnutou cenu (žádnou DPH neuvádíte, nejste plátcem této daně), rozdíl mezi výdajem na nákup zboží a prodejní cenou bude vaší marží.

Offline

 

#13 2010-02-26 00:57:46

Zdena
Moderátorka

Re: Poštovné

zazoo napsal(a):

Dobry den,

prominte, ze se budu znova ptat na dan z postovneho, ale moc tomu nerozumim.
Posilam balik se zbozim, na poste za ten balik zaplatim, zakaznikovi fakturuji postovne(nebo vyssi). Ta castka za balik je zaklad dane?Jaka je tam pri prefakturovani DPH? Co kdyz fakturuji postovne pausalne, to znamena nekdy je realne mnou zaplacena castka vyssi nez fakturovana a nekdy nizsi. Co pak pri prefakturaci, je to stejne?

Základem daně je částka, kterou zákazníkovi fakturujete za poštovné. Je jedno, jestli bude skutečně zaplacené poštovné vyšší, nebo nižší. Při přefakturaci postupujete stejně, jako kdybyste službu sama poskytla. Pokud tedy budete fakturovat, nebo přefakturovávat poštovné a nejste držitelem poštovní licence, pak budete účtovat 20% DPH.

Poštovné byste nemusela zahrnovat do základu daně v případě, kdy je vynakládáte jménem a na účet jiné osoby, většinou tomu tak ale není, poštovní službu nakupujete svým jménem a na svůj účet a následně ji odběrateli přeprodáváte. Částky poštovného byste neevidovala jako příjmy a výdaje, pouze jako pohledávky a závazky. Přijaté částky by nesměly převýšit částky uhrazené.

Offline

 

#14 2010-03-01 14:47:36

zazoo
Člen/ka

Re: Poštovné

Zdena napsal(a):

zazoo napsal(a):

Dobry den,

prominte, ze se budu znova ptat na dan z postovneho, ale moc tomu nerozumim.
Posilam balik se zbozim, na poste za ten balik zaplatim, zakaznikovi fakturuji postovne(nebo vyssi). Ta castka za balik je zaklad dane?Jaka je tam pri prefakturovani DPH? Co kdyz fakturuji postovne pausalne, to znamena nekdy je realne mnou zaplacena castka vyssi nez fakturovana a nekdy nizsi. Co pak pri prefakturaci, je to stejne?

Základem daně je částka, kterou zákazníkovi fakturujete za poštovné. Je jedno, jestli bude skutečně zaplacené poštovné vyšší, nebo nižší. Při přefakturaci postupujete stejně, jako kdybyste službu sama poskytla. Pokud tedy budete fakturovat, nebo přefakturovávat poštovné a nejste držitelem poštovní licence, pak budete účtovat 20% DPH.

Poštovné byste nemusela zahrnovat do základu daně v případě, kdy je vynakládáte jménem a na účet jiné osoby, většinou tomu tak ale není, poštovní službu nakupujete svým jménem a na svůj účet a následně ji odběrateli přeprodáváte. Částky poštovného byste neevidovala jako příjmy a výdaje, pouze jako pohledávky a závazky. Přijaté částky by nesměly převýšit částky uhrazené.

Moc dekuji za vasi odpoved.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB