Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-02-10 14:49:24

JANALU
Člen/ka

Kolik budu platit ZP a SP když jsem OSVČ vedlejší na RD

Začala jsem podnikat v říjnu 2008 ,a  chtěla bych se  zeptat, pokud jsem ještě do listopadu 2009 na rodičovské dovolené , jestli budu muset platit zálohy na ZP a SP a kolik .  Daňové přiznání budu podávat paušálně a moje příjmy mám vyčíslené na 1000,-
Ale pokud bych podala DP podle skutečnosti byla bych v mínusu, jak je to pro mě výhodnější ,děkuji
Už jsem uto otázku psala ,ale raději jsem jí napsala sem do kategorie do které patří, doufám že to nevadí

Offline

 

#2 2009-02-12 21:41:23

Zdena
Moderátorka

Re: Kolik budu platit ZP a SP když jsem OSVČ vedlejší na RD

V měsících, ve kterých jste po celý měsíc pobírala rodičovský příspěvek (rodičovská dovolená zde nehraje roli), jste považována za OSVČ vedlejší a za tyto měsíce nebudete muset platit SP. V ostatních měsících (i v měsíci, kdy jste pobírala RP pouze po část období) záleží na výši příjmů ze zaměstnání - alespoň 96 tis. Kč. Pokud jste žádné příjmy neměla, pak jste v těchto měsících považována za OSVČ hlavní.
Zdravotní pojištění se platí z rozdílu příjmů a výdajů, takže byste při uplatňování paušálních výdajů zaplatila 34,- Kč, při uplatnění skutečných výdajů 0 Kč. V době rodičovské dovolené (podle zákoníku práce) a v době, kdy osobně a celodenně pečujete o jedno dítě do 7 let věku, nebo o 2 děti do 15 let, je za vás plátcem zdravotního pojištění i stát, takže nemusíte platit minimální zálohy na pojistné (od ledna 2009 činí 1.590,- Kč měsíčně), ale platíte zálohy jen podle pojistného, které jste si vypočítala v přehledu za rok 2008 - tedy 12,- Kč, nebo žádné.

Offline

 

#3 2009-02-13 10:15:58

JANALU
Člen/ka

Re: Kolik budu platit ZP a SP když jsem OSVČ vedlejší na RD

Přišel mi papír ze SSZ,že jako OSVČ vedlejší budu platit zálohy 688,-tak mě zajímá jestli je to pravda děkuji Jana

Offline

 

#4 2009-02-14 22:28:47

Zdena
Moderátorka

Re: Kolik budu platit ZP a SP když jsem OSVČ vedlejší na RD

Jste OSVČ vedlejší (z titulu pobírání rodičovského příspěvku), za rok 2008 vám nevznikne povinná účast na důchodovém pojištění (z důvodu nízkých příjmů), takže v roce 2009 nejste povinna platit zálohy.

Zálohy ve výši 688,- Kč byste platila pouze v případě, že jste se dobrovolně přihlásila k účasti na důchodovém pojištění na rok 2009.

Offline

 

#5 2009-02-15 11:37:56

JANALU
Člen/ka

Re: Kolik budu platit ZP a SP když jsem OSVČ vedlejší na RD

děkuji mockrát Jana

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB