Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-02-14 12:27:05

JanaU
Host

pronájem bytu

Dobrý den chtěla jsem se zeptat pronajímám celoročně byt dle smlouvy příklad za pronájem 7 tis a 3 tis. zálohy na služby/ za měsíc. Vybírám zálohy a doplatky za služby dle skutečné spotřeby. Započítávají se přijaté zálohy a doplatky za služby do přijmů řádek 210 daňového přiznání ? Myslela jsem že uvedu do ř.210 jen příjem z pronájmu tedy 84 tis a uplatním výdaje procentem přijmy za služby bych nikam nepsala. co je správně?

 

#2 2008-02-14 22:54:04

Zdena
Moderátorka

Re: pronájem bytu

Přijaté zálohy (a doplatky)  na služby spojené s užíváním bytu NEJSOU součástí nájemného, pokud jsou vyúčtovávány podle jejich skutečné výše. Na řádek 210 uveďte jen příjem za pronájem 84 tis. Kč a k nim uplatníte výdaj procentem z příjmů - 30%. Příjmy za služby se do přiznání nepíší, ale vyúčtování, která provádíte, si archivujte pro případ kontroly.

Můžete se opřít o Pokyn D-300 ministerstva financí. Příslušnou pasáž kopíruji:
Zálohy na ceny služeb (např. za vytápění, za dodávku teplé vody, úklid společných prostor v domě, užívání výtahu, dodávku vody z vodovodů a vodáren, odvádění odpadních vod kanalizacemi, užívání domovní prádelny, osvětlení společných prostor v domě, kontrolu a čištění komínů, odvoz popela a smetí, odvoz splašků a čištění žump, vybavení bytu společnou televizní a rozhlasovou anténou), které pronajímatel po uplynutí roku zúčtuje se skutečnými výdaji za tyto služby, nezahrnuje pronajímatel do zdanitelných příjmů a ani platby za tyto služby nezahrnuje do daňových výdajů.
Poskytuje-li některé služby sám pronajímatel, jsou zálohy na ceny těchto služeb zdanitelným příjmem pronajímatele.

Offline

 

#3 2008-03-14 11:12:17

Bártová Miroslava
Host

Re: pronájem bytu

Vážení,

mám stejný problém,a při dotázání na FÚ mě bylo sděleno,že to není zákon,ale jenom pokyn,a že mě to neuznají.
Prosím o sdělení jestli mají pravdu,nebo kam se s tímto problémem obrátit.
                              Děkuji

 

#4 2008-03-14 17:21:30

Zdena
Moderátorka

Re: pronájem bytu

Předpokládám, že vám to bylo sděleno jen ústně:-) Obraťte se s dotazem na své finanční ředitelství.

Offline

 

#5 2010-03-17 21:30:06

Re: pronájem bytu

jana petruzalkova napsal(a):

Dobrý den,prosím mám dotaz -od května 2010 chci pronajmout byt,chtěla jsem se zeptat , mohu do ročního vyučtování dát za celý rok 2010 náklady a zálohy na energ.vodu atd.za celý rok?nebo pouze od doby kdy pronajímám?Děkuji.S pozdravem.Petru.

Offline

 

#6 2010-03-17 21:33:01

Zdena
Moderátorka

Re: pronájem bytu

Umíte obhájit souvislost nákladů, vynaložených v období od ledna do dubna, s příjmem z pronájmu?

Offline

 

#7 2010-03-17 21:41:51

Re: pronájem bytu

Ne, pouze platím náklady na zálohy za energ.a okolo.Nikdo tam nebydlí,ale stále platíme zálohy a jak potom s vyúčtováním,když nájemce bude v plusu za minulé měsíce,když je nikdo neužíval a byli placeni,jestliže je snížím,že je přeplaceno,tak co ušetřím odevzdám za daně???

Offline

 

#8 2010-03-19 21:32:19

fera
Člen/ka

Re: pronájem bytu

Dobrý den . Chtěl jsem se prosím zeptat , pronajímám byt  4500kč nájem + 2000kč zálohy na inkaso které vyůčtuji nájemníkovi. Můžu prosím zdanit jen nájem +výdaje (nová kuch. linka) bez inkasa ? děkuji. Fera

Offline

 

#9 2010-03-20 00:45:47

Zdena
Moderátorka

Re: pronájem bytu

Pokud s nájemníkem zúčtujete zálohy na služby spojené s užíváním bytu (elektřina, plyn, teplo, TUV, vodné, stočné, STA, odvoz komunálního odpadu atd.), tak přijaté zálohy nezapočítáváte do příjmů a platby záloh do výdajů.

Offline

 

#10 2010-03-23 21:40:56

olda2
Člen/ka

Re: pronájem bytu

Dobrý den, zajímalo by mě následující, může důchodce, který pronajímá byt, takže daní příjmy pouze z tohoto pronájmu (předpokládám že důchod se do příjmů pro účely daní nepočítá),uplatnit odpočet 24840Kč do řádku 64 ? Pokud ano, tak mi vychází, že až do velikosti zisku z pronájmu cca 165000Kč, by žádnou daň platit neměl - je to tak?

Offline

 

#11 2010-03-23 23:20:55

Zdena
Moderátorka

Re: pronájem bytu

Do příjmů se počítá jen důchod přesahující 288.000,- Kč. Důchodce může (platí od roku 2008) uplatnit základní slevu na poplatníka ve výši 24.840,- Kč. Pokud bude mít základ daně do 165 tis. Kč, tak nebude platit žádnou daň.

Offline

 

#12 2011-02-21 17:05:17

Avve
Člen/ka

Re: pronájem bytu

Dobrý den, omlouvám se ale není mi zcela jasná odpoveď na níže uvedený dotaz. Mohu tedy zahrnout do nákladů cenu za instalovaný elektroměr, plynoměr, kabel televizi atp za období leden-duben viz příklad níže?
A jak je to s příspěvkem do fondu oprav, který se musí platit též celoročně i v případě, že  zde nikdo nebydlí? (to samé náklad na úklid věřejných částí domu?)
Děkuji Avve


jana petruzalkova napsal(a):

jana petruzalkova napsal(a):

Dobrý den,prosím mám dotaz -od května 2010 chci pronajmout byt,chtěla jsem se zeptat , mohu do ročního vyučtování dát za celý rok 2010 náklady a zálohy na energ.vodu atd.za celý rok?nebo pouze od doby kdy pronajímám?Děkuji.S pozdravem.Petru.

Offline

 

#13 2013-10-14 22:43:23

MIno
Člen/ka

Re: pronájem bytu

Zvažuji, jestli je výhodnější pronájem bytu, nebo pořídit vlastní jako investici a pronajímat pokoje. Potíž je s tím, že nemám dostatečný obnos na základ hypotéky, takže bych musel ještě k hypotéce řešit půjčku - nejspíše přes stavební spoření. Co byste mi doporučili? Hypotéku, nebo pronájem bytu? Uvažoval jsem o něčem do 10.000. Něco jako toto - Pronájem bytu Praha, Mnichovická, 3+1

Editoval MIno (2014-06-17 17:18:37)

Offline

 

#14 2014-02-16 21:09:38

majkl123
Člen/ka

Re: pronájem bytu

Dobrý den, pronajímám byt, který minulý rok prošel větší rekonstrukcí a pokud bych si dal do nákladů tu rekonstrukci a taky náklady na vodu, elektřinu a plyn, měl bych vyšší náklady než příjmy a nemusel bych platit žádnou daň z příjmu. Prý je ale nutné, aby ty faktury byly vystaveny na mě a ne na otce, což je případ faktur za vodu, elektřinu a plyn. Je to pravda? je možné to nějak účetně udělat, abych neměl při případné kontrole z finančáku problém, že ty faktury nebyly na mě?

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB