Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#26 2009-12-15 16:07:09

paudr
Člen/ka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Dobrý den, mám na střeše nově nainstalovanou FVE. Stal jsem se plátcem DPH. Po FÚ budu požadovat vrácení
9% DPH z pořizovací ceny. ČEZu budu faktorovat s 19 % DPH. Mohu za těchto okolností uplatnit daňové prázniny 5 + 1 rok ? Děkuji za odpověď.

Offline

 

#27 2009-12-15 16:15:08

janza
Člen/ka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Dobrý den znovu :-)

Rád bych poukázal na drobné nesrovnalosti u zdravotního pojištění. Včera jsem ještě nevěděl, jak to myslel uživatel dferbas, dnes jsem to dostudoval. Pokusím se to podat z jiného úhlu pohledu.

Paní či slečno Zdeno, výše uvádíte, že :
Pojistné na ZP odvádíte podle zákona 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění. Podle § 3a je vyměřovacím základem OSVČ 50% příjmu z podnikání a jiné SVČ po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení. Odkaz č. 18 odkazuje na § 7 odst. 8  ZDP
jenže ten zákon o pojistném na všeobecném zdravotním pojištění v daném odstavci dále píše, že :
U osoby samostatně výdělečně činné, která vede účetnictví,20) společníka veřejné obchodní společnosti a komplementáře komanditní společnosti se za příjem ze samostatné výdělečné činnosti po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení považuje pro účely tohoto zákona základ daně z příjmů21) z této činnosti.

Tedy pro OSVČ s FVE vedoucí účetnictví neplatí odkaz č. 18, ale odkaz č. 21, který říká :
Například § 7 odst. 4 a 5 a § 23 odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

§ 7 odst. 4 a 5 jsou pro společníky VOS a komplementáře,
§ 23 odst. 1 říká :
(1) Základem daně je rozdíl, o který příjmy, s výjimkou příjmů, které nejsou předmětem daně, a příjmů osvobozených od daně, převyšují výdaje (náklady), a to při respektování jejich věcné a časové souvislosti v daném zdaňovacím období, upravený podle následujících odstavců.

Takže zase tady máme výklad zákona, podle kterého se neplatí zdravotní pojištění z příjmů osvobozených od daně z příjmu, protože narozdíl od sociálky, kde je uvedeno v zákoně a to včetně příjmů osvobozených, tady v tomto zákoně o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění  to není.
Prosím ještě jednou o vaše znalosti a zkušenosti, jsem zvědav, kde je chybička tentokráte.
Předem děkuji.

Offline

 

#28 2009-12-15 16:22:43

janza
Člen/ka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

paudr napsal(a):

Dobrý den, mám na střeše nově nainstalovanou FVE. Stal jsem se plátcem DPH. Po FÚ budu požadovat vrácení
9% DPH z pořizovací ceny. ČEZu budu faktorovat s 19 % DPH. Mohu za těchto okolností uplatnit daňové prázniny 5 + 1 rok ? Děkuji za odpověď.

Zákon o dani z příjmu říká v paragrafu 4, odst. 1 písmeno e)
Od daně jsou osvobozeny :
e) příjmy z provozu malých vodních elektráren do výkonu 1 MW, větrných elektráren, tepelných čerpadel, solárních zařízení, zařízení na výrobu a energetické využití bioplynu a dřevoplynu, zařízení na výrobu elektřiny nebo tepla z biomasy, zařízení na výrobu biologicky degradovatelných látek stanovených zvláštním předpisem, zařízení na využití geotermální energie (dále jen "zařízení"), a to v kalendářním roce, v němž byly poprvé uvedeny do provozu, a v bezprostředně následujících pěti letech. Za první uvedení do provozu se považuje i uvedení zařízení do zkušebního provozu, na základě něhož plynuly nebo plynou poplatníkovi příjmy, a dále případy, kdy malá vodní elektrárna do výkonu 1 MW byla rekonstruována, pokud příjmy z této malé vodní elektrárny do výkonu 1 MW nebyly již osvobozeny. Doba osvobození se nepřerušuje ani v případě odstávky v důsledku technického zhodnocení (§ 33) nebo oprav a udržování.

Tedy to jestli jste plátce, či neplátce ani žádné další podmínky zde nehrají roli.
Osvobozen budete, pokud se sám tohoto osvobození nevzdáte, což můžete učinit pouze v termínu podán přiznání k dani z příjmu za období, ve kterém byla elektrárna uvedena do provozu.

Ale je to trochu off topic, tady jste v otázkách soc a zdrav pojištění :-)

PS : Objevily se nějaké informace, že FÚ začaly posuzovat plátce DPH i tak, že pokud jedete na Zelený bonus, tak energii, kterou spotřebujete jako fyzická osoba (=rozdíl mezi vyrobenou energií a prodanou energií ČEZu) si musíte sám sobě naúčtovat a odvést z ní ještě DPH.

Editoval janza (2009-12-15 16:27:14)

Offline

 

#29 2009-12-15 22:02:15

Zdena
Moderátorka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Máte pravdu, odvolávala jsem se na špatný odkaz. Budu muset najít jinou argumentaci a pokud možno takovou, která nás dovede ke stejnému cíli:-)
Vyjdu ze znění zákona:
"U osoby samostatně výdělečně činné, která vede účetnictví, ......... se za příjem ze samostatné výdělečné činnosti po odpočtu výdajů vynaložených na jeho dosažení, zajištění a udržení považuje pro účely tohoto zákona ZÁKLAD DANĚ Z PŘÍJMŮ 21) z této činnosti."
Za rozdíl příjmů a výdajů (pokud vede účto, tak příjmy a výdaje nehrají roli, důležité jsou náklady a výnosy) se pro účely zákona o pojistném považuje základ daně. Základem daně při vedení účta je výsledek hospodaření před zdaněním, tedy zisk či ztráta (po případných úpravách podle § 5 a § 23 ZDP). To je první možnost. Zákon o daních z příjmů ale nevylučuje ani druhou možnost stanovení základu daně, kterou může využít i FO vedoucí účetnictví, a tou je uplatnění daňových výdajů procentem z příjmů. A jsme tam, kde jsme byli i s odkazem č. 18, jenom jsme se k těm paušálním výdajům dopracovali jinou cestičkou:-)
Odkaz č. 21 říká podle mého názoru pouze to, že za rozdíl P a V považuje základ daně stanovený NAPŘÍKLAD podle § 7 odst. 4 a 5 a § 23 odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb., ale nic víc.

Nemyslím si, že bychom tu měli výklad zákona, podle kterého bychom nemuseli platit ZP z příjmů osvobozených od daně.
Co říká zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění? Podle § 5, písmene b) je pojištěnec plátcem pojistného, pokud je osobou samostatně výdělečně činnou. Za OSVČ  se pro účely zdravotního pojištění považují i osoby provozující podnikání podle zvláštních předpisů. Provozovatel FVE je tedy pojištěncem, který je plátcem pojistného a proto má platit pojistné.  Když budu pokračovat dál, k zákonu 592/1992 Sb. o pojistném na VZP, tak zjistím, že podle § 3b:
" Vyměřovacím základem u osoby samostatně výdělečně činné je 35 % příjmu z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti před rokem 2004" ..... atd., nemá smysl to znovu opakovat.
Zákonu o pojistném je v případě příjmů ze samostatné výdělečné činnosti jedno, zda z nich platíte daň z příjmů, nebo jsou od této daně osvobozené, prostě podléhají pojistnému. Pokud by zákonodárce chtěl tyto příjmy vyjmout z vyměřovacího základu pro výpočet ZP, pak by to učinil. Zřejmě podobně, jako u zaměstnanců, kterým se podle § 3 téhož zákona započítají do vyměřovacího základu příjmy ze závislé činnosti, které jsou předmětem daně z příjmů a nejsou od této daně osvobozeny.

Editoval Zdena (2009-12-15 22:03:43)

Offline

 

#30 2009-12-15 23:09:50

janza
Člen/ka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Chápu, já netvrdím, že nelze uplatnit paušální výdaje.  To je jiná věc.
Jen ten odkaz 21 říká, že základ daně je stanoven dle paragrafu 23 odstavec jedna, kde je přímo napsáno, že se do něj nezapočítávají osvobozené příjmy. Tedy si myslím, že z hlediska ZP to normálně platí.

Vezměme situaci z placení sociálního pojištění, kde defacto povinnost platit sociální pojištění přímo z osvobozených příjmů je určena v zákoně o SP, nikoliv v zákoně o DP a to tou větičkou a to i v případě osvobozených příjmů. Ta kdyby tam nebyla .... a i s ní je ten výklad přinejmenším sporný. (což ale nevadí, pokud je tam hranice těch 56 tis.)
Jenže takovou věc zákon o zdravotním pojištění neobsahuje.

§ 3a: (3b je něco jiného, to byl asi překlep)
" Vyměřovacím základem u osoby samostatně výdělečně činné je 35 % příjmu z podnikání atd.....ale dále je napsáno, že za příjem u OSVČ vedoucích účetnictví se považuje základ daně dle zákona o DP par. 23.

Zákon o DP nepíše v paragrafu 23, že do základu daně nemáme zahrnovat osvobozené příjmy jen pro účely zákona o DP.

Výklad Mgr. Červinky v bulentinu je taktéž nedotažený do konce.  Zákon přesně říká, co se považuje za příjmy pro účely zákona 592.
Možná někde dělám chybu, nicméně zatím nevidím žádnou věcnou argumentaci pro placení zdravotního pojištění z osvobozených příjmů.
Zajímá mne to, takže zkusím napsat mail Mgr. Červinkovi, uvidíme, jestli odpoví.

Co zákonodárce chtěl při psaní toho zákona to ví jen on, já ne. Obávám se, že naprostá většina poslanců ten zákon ani nečetla.
Nevidím nic špatného na osvobození od ZP v případě osvobozených příjmů, přijde mi to i logické osvobodit od všeho na 5+1 let.

Offline

 

#31 2009-12-15 23:46:04

dferbas
Člen/ka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Přesně tak, nikdo neuvedl věcné odkazy na paragrafy. Sami úředníci se v tom nevyznají. Já si myslím, že zákonodárce původně chtěl snížit placení daní tomu, kdo zainvestuje. Tedy všech daní, včetně soc. i zdr. poj. Morálně bych to bral tak, že zdravotko platím z hlavního příjmu. Ta sociálka je svévole tvůrce Zákona o soc. poj. S tím nehneme. Prostě se to seká se ZDP. Zde je konflikt pojmu základ daně, kdy podle §5 je to něco jiného než podle §7.

Paní Zdena se to snaží nastavit na paušální výdaje, ale podle mne ZP se z osvob. příjmu nemusí platit. Pokud to chtěli jinak, tak to měli dát do zákona.

Když už FVE spadá do účta, tak už je jen krok od s.r.o., kde když bych si neplatil mzdu, tak mohu vyplatit podíl, kde se neplatí ani soc. ani zdr.
I když budu zdaňovat 2x, tak se dostanu letos na 32% (20% a pak 15%). Proti cca 42% přes mzdu.

Offline

 

#32 2009-12-16 00:27:38

Pavell
Člen/ka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

janza napsal(a):

Chápu, já netvrdím, že nelze uplatnit paušální výdaje.  To je jiná věc.
Jen ten odkaz 21 říká, že základ daně je stanoven dle paragrafu 23 odstavec jedna, kde je přímo napsáno, že se do něj nezapočítávají osvobozené příjmy. Tedy si myslím, že z hlediska ZP to normálně platí.

Vezměme situaci z placení sociálního pojištění, kde defacto povinnost platit sociální pojištění přímo z osvobozených příjmů je určena v zákoně o SP, nikoliv v zákoně o DP a to tou větičkou a to i v případě osvobozených příjmů. Ta kdyby tam nebyla .... a i s ní je ten výklad přinejmenším sporný. (což ale nevadí, pokud je tam hranice těch 56 tis.)
Jenže takovou věc zákon o zdravotním pojištění neobsahuje.

§ 3a: (3b je něco jiného, to byl asi překlep)
" Vyměřovacím základem u osoby samostatně výdělečně činné je 35 % příjmu z podnikání atd.....ale dále je napsáno, že za příjem u OSVČ vedoucích účetnictví se považuje základ daně dle zákona o DP par. 23.

Zákon o DP nepíše v paragrafu 23, že do základu daně nemáme zahrnovat osvobozené příjmy jen pro účely zákona o DP.

Výklad Mgr. Červinky v bulentinu je taktéž nedotažený do konce.  Zákon přesně říká, co se považuje za příjmy pro účely zákona 592.
Možná někde dělám chybu, nicméně zatím nevidím žádnou věcnou argumentaci pro placení zdravotního pojištění z osvobozených příjmů.
Zajímá mne to, takže zkusím napsat mail Mgr. Červinkovi, uvidíme, jestli odpoví.

Co zákonodárce chtěl při psaní toho zákona to ví jen on, já ne. Obávám se, že naprostá většina poslanců ten zákon ani nečetla.
Nevidím nic špatného na osvobození od ZP v případě osvobozených příjmů, přijde mi to i logické osvobodit od všeho na 5+1 let.

Souhlasím s Vaší argumentací i závěrem. Zdravotní se nemusí platit po dobu osvobození od daně z příjmů. Domnívám se, že Mgr. Červinka ve své odpovědi uvažoval pouze první větu § 3a) a nezohlednil třetí větu § 3a, která platí u FVE.

Hezký den!

Editoval Pavell (2009-12-16 00:29:19)

Offline

 

#33 2009-12-16 00:42:10

Pavell
Člen/ka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Zdena napsal(a):

Zákonu o pojistném je v případě příjmů ze samostatné výdělečné činnosti jedno, zda z nich platíte daň z příjmů, nebo jsou od této daně osvobozené, prostě podléhají pojistnému. Pokud by zákonodárce chtěl tyto příjmy vyjmout z vyměřovacího základu pro výpočet ZP, pak by to učinil. Zřejmě podobně, jako u zaměstnanců, kterým se podle § 3 téhož zákona započítají do vyměřovacího základu příjmy ze závislé činnosti, které jsou předmětem daně z příjmů a nejsou od této daně osvobozeny.

Domnívám se, že zákonodárce vyloučil osvobozené příjmy z vyměřovacího základu právě tím, že použil § 23/1 ZDP. Asi to nebylo úmyslem, ale při kvalitě našich 281 zbytečně placených spoluobčanů se nelze divit.

Proto ani Mgr. Červinka nedokáže argumentovat, pouze něco tvrdí.

Záležitost je obecně minimálně sporná a u soudu by se asi využilo pravidlo "v pochybnostech ve prospěch". Na to už je několik daňových judikátů ÚS a nikdo rozumný nepochybuje, že zdravotní je pouze jedna z daní.

Hezký den!

Offline

 

#34 2009-12-16 21:54:10

Zdena
Moderátorka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

pro člena janza:

Omlouvám se, § 3b byl překlep, měla jsem na mysli § 3a. Přiznávám, že jsem si u odkazu č. 21 ani na vteřinu nepřipustila, že by mohl být nějak významný a nevěnovala jsem mu proto ani tu nejmenší pozornost. Už jen slůvko NAPŘÍKLAD napovídá, že by tomu mohlo být i jinak, proto se jankovitě držím paušálních výdajů. Kdyby pro nic jiného, tak alespoň proto, je to cesta nejmenšího odporu.

Ale přesto připouštím, že pravdu máte vy. Odkaz na § 23/1 ZDP, který osvobozené příjmy vylučuje ze základu daně, znamená, že z těchto příjmů nemusíte odvést zdravotní pojištění.

Pokud byste získal stanovisko Mgr. Červinky, tak dejte, prosím, vědět.

Můj osobní názor je následující: mít FVE, mít (nejlépe doma) právníka a mít chuť se soudit, tak zdravotní pojištění neplatím:-)

Offline

 

#35 2009-12-16 21:57:03

Zdena
Moderátorka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

pro člena dferbas:

Ano, snažím se to nastavit na paušální výdaje, protože si nejsem naprosto jistá osvobozením. Pokud bychom dospěli k jednoznačnému závěru, že se z osvobozených příjmů nemusí platit ZP, budu ráda tuto informaci šířit, alespoň ve zdejší diskusi:-)

Ale zmínkou o s.r.o jste mě přivedl na úplně jiné myšlenky. Pokud se máme dohadovat jen o zdravotním pojištění, tak se dohadujeme o prkotině. Počítejme s ročním příjmem 80 tis. Kč, k němu paušální výdaje 40%, po odečtení nám zůstává 48.000 * 6,75% = 3.240. To znamená, že byste odvedl zdravotní pojištění ve výši 3.240,- Kč za celý rok, což není likvidační částka. Pokud máte FVE jako vedlejší činnost jen proto, že jste zároveň zaměstnancem (důvodem vedlejší činnosti není například pobírání nějakého důchodu, nebo rodičovského příspěvku, studium ....), pak byste měl  vědět, že by vás případná ztráta zaměstnání přivedla do velmi nepříjemné situace. Z hlediska SP byste se stal OSVČ hlavní s povinností hradit zálohy z minimálního vyměřovacího základu bez ohledu na výši příjmů (letos 1.720,-, příští rok 1.731,- Kč měsíčně) a navíc byste se jako osoba, která je účastna důchodového pojištění OSVČ, nemohl registrovat na úřadu práce a přišel byste o podporu v nezaměstnanosti. Zdravotní pojištění byste hradil buď jako OSVČ (letos 1.590,-, příští rok 1.601,- Kč měsíčně), nebo jako osoba bez zdanitelných příjmů (za předpokladu, že z osvobozených příjmů nebudete platit ZP) ve výši 1.080,- Kč měsíčně. Nechci malovat čerty na zeď, nebo vás strašit, jen si myslím, že by provozovatelé FVE měli vzít v úvahu i tyto aspekty.

Offline

 

#36 2009-12-16 21:58:22

Zdena
Moderátorka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

pro člena Pavell:

Vítejte, Pavle:-)
Zdravotní daň se tedy nemusí platit díky odkazu č. 21, který nás posílá do ... § 23/1 ZDP. Dobrá, chápu. Pokud by ale provozovatel FVE nebyl povinen vést účetnictví a vedl daňovou evidenci, nebo pouze evidoval příjmy, pak by z té samé činnosti jen díky odkazu č.18 musel odvádět ZP? Tak to už mi hlava nějak nebere:-)

Offline

 

#37 2009-12-16 22:37:31

janza
Člen/ka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Já bych to rád shrnul. Podle mne neexistuje pravda. Existuje pouze několik výkladů zákona a teď se jen jedná o to, která autorita podpoří který výklad zákona, ale souhlasím, že to může skončit soudem. Předcházím tomu tak, že chci získat nějaké vyjádření dostatečné autority, která podpoří tento výklad.
Email jsem panu mgr. Červinkovi včera napsal, uvidíme, jestli odpoví. Netuším nakolik odpovídá na email obyčejným lidem a navíc by možná musel ředitel odboru výběru pojistného VZP přiznat chybu, což vyžaduje charakter.
V záloze mám ještě druhý kontakt do nitra VZP na právní oddělení, takže se pokusím získat jejich vyjádření, informace samozřejmně předám, máme ještě 3 měsíce....
Částka 3 tis. ročně jistě není likvidační, nicméně to samo o sobě ještě není důvod ji platit. 
O problému ztráty zaměstnání vím a v podstatě jediné schůdné řešení, které mám v záloze, je ukončit provozování elektrárny a předat ji třeba zaměstnané manželce aby ji provozovala ona.

Ta argumentace s tím odkazem č. 18 je jistě zajímavá, nicméně to podle mne spíš ukazuje, jak velký "bordel" je v zákoně o dani z příjmu. To že by zákon zasloužil přepracovat od začátku, aby např. základ daně nebyl na třech různých místech s různým výkladem ale není předmětem této diskuze..... Ale taky bych rád měl ZDP o 20 stranách a daňové přiznání na jednu.

Offline

 

#38 2009-12-17 00:08:48

Pavell
Člen/ka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Zdena napsal(a):

pro člena Pavell:

Vítejte, Pavle:-)
Zdravotní daň se tedy nemusí platit díky odkazu č. 21, který nás posílá do ... § 23/1 ZDP. Dobrá, chápu. Pokud by ale provozovatel FVE nebyl povinen vést účetnictví a vedl daňovou evidenci, nebo pouze evidoval příjmy, pak by z té samé činnosti jen díky odkazu č.18 musel odvádět ZP? Tak to už mi hlava nějak nebere:-)

Zdeno, děkuji za přivítání.
Zároveň si dovolím Vás pochválit za úroveň odpovědí, které jsem tu zatím četl. Trochu se v tom pohybuji a tak dokáži poznat kvalitu.

Skutečnost, že Vám to hlava nebere, není Vaše chyba. Zákony jsou napsány tak, jak jsou napsány. Když se podíváte do záznamů Parlamentu, jak zákony a v čí prospěch vznikají, je naopak s podivem, že to tu alespoň trochu funguje.

K Vaší řečnické otázce, ano, podle toho zda vedete účto, DE či uplatňujete náklady paušálem, se platí různá výše sociální a zdravotní daně. V diskutované případě je to pouze vyhnané do extrému.

Hezký den!

Offline

 

#39 2009-12-17 00:19:12

Pavell
Člen/ka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Zdena napsal(a):

pro člena dferbas:

Ano, snažím se to nastavit na paušální výdaje, protože si nejsem naprosto jistá osvobozením. Pokud bychom dospěli k jednoznačnému závěru, že se z osvobozených příjmů nemusí platit ZP, budu ráda tuto informaci šířit, alespoň ve zdejší diskusi:-)

Ale zmínkou o s.r.o jste mě přivedl na úplně jiné myšlenky. Pokud se máme dohadovat jen o zdravotním pojištění, tak se dohadujeme o prkotině. Počítejme s ročním příjmem 80 tis. Kč, k němu paušální výdaje 40%, po odečtení nám zůstává 48.000 * 6,75% = 3.240. To znamená, že byste odvedl zdravotní pojištění ve výši 3.240,- Kč za celý rok, což není likvidační částka. Pokud máte FVE jako vedlejší činnost jen proto, že jste zároveň zaměstnancem (důvodem vedlejší činnosti není například pobírání nějakého důchodu, nebo rodičovského příspěvku, studium ....), pak byste měl  vědět, že by vás případná ztráta zaměstnání přivedla do velmi nepříjemné situace. Z hlediska SP byste se stal OSVČ hlavní s povinností hradit zálohy z minimálního vyměřovacího základu bez ohledu na výši příjmů (letos 1.720,-, příští rok 1.731,- Kč měsíčně) a navíc byste se jako osoba, která je účastna důchodového pojištění OSVČ, nemohl registrovat na úřadu práce a přišel byste o podporu v nezaměstnanosti. Zdravotní pojištění byste hradil buď jako OSVČ (letos 1.590,-, příští rok 1.601,- Kč měsíčně), nebo jako osoba bez zdanitelných příjmů (za předpokladu, že z osvobozených příjmů nebudete platit ZP) ve výši 1.080,- Kč měsíčně. Nechci malovat čerty na zeď, nebo vás strašit, jen si myslím, že by provozovatelé FVE měli vzít v úvahu i tyto aspekty.

Jen maličkost, v roce 2009 je paušál 60%.

Hezký den!

Offline

 

#40 2009-12-17 00:54:41

dferbas
Člen/ka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

S tou ztrátou zaměstnání je to dobrá připomínka.

FVE zatím nevlastním, zjišťuji, zda by se vyplatil vzít úvěr a podstoupit legislativní zážitky. S podvojným problém nemám, ale nefundovanost některých úředníků, kteří o nás rozhodují, je hrozná.

Offline

 

#41 2009-12-17 01:02:54

Pavell
Člen/ka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

janza napsal(a):

Email jsem panu mgr. Červinkovi včera napsal, uvidíme, jestli odpoví. Netuším nakolik odpovídá na email obyčejným lidem a navíc by možná musel ředitel odboru výběru pojistného VZP přiznat chybu, což vyžaduje charakter.
V záloze mám ještě druhý kontakt do nitra VZP na právní oddělení, takže se pokusím získat jejich vyjádření, informace samozřejmně předám, máme ještě 3 měsíce....

Také jsem poslal dotaz Mgr. Červinkovi. Aby to ale nebylo jen v úrovni emailu mezi námi dvěma, tak jsem reklamoval odpověď č. 22 u FDÚB a požádal jsem je o opravu v čísle 1/2010, to by mělo vyjít v březnu. A ještě jsem to poslal na informační centrum VZP, ať ví co mají odpovídat.

Co se týká možné změny názoru, tak Mgr. je právník a co ho znám z přednášek, změna názoru mu nedělá problém. :-))

Hezký den a ať slunce svítí!

Offline

 

#42 2009-12-17 15:52:31

frank
Člen/ka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

pro moderátorku pí Zdenu:

Dovoluji si zásadně nesouhlasit s Vaším výkladem první věty §5b odst.1 zák. č. 589/1992 Sb. v příspěvku 2009-12-15 01:04:32, kterým vyvracíte názor p. Janzy v příspěvku 2009-12-14 14:51:07 (se kterým naopak zcela souhlasím). Přesné doslovné znění této věty je:

"Vyměřovacím základem osoby samostatně výdělečně činné pro pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti je částka, kterou si určí, ne však méně než 50 % daňového základu; daňovým základem se pro účely tohoto zákona rozumí základ daně nebo dílčí základ daně stanovený podle § 7 zákona o daních z příjmů z příjmů z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti po úpravě podle § 5 a 23 zákona o daních z příjmů, a to i v případě, kdy příjmy osoby samostatně výdělečně činné jsou osvobozeny od daně z příjmů, pokud se dále nestanoví jinak."

Je mi líto, ale bez větného rozboru to vysvětlit nepůjde. Spojení vět:
"... daňovým základem se pro účely tohoto zákona rozumí základ daně nebo dílčí základ daně stanovený podle § 7 zákona o daních z příjmů z příjmů z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti po úpravě podle § 5 a 23 zákona o daních z příjmů"
a
"a to i v případě, kdy příjmy osoby samostatně výdělečně činné jsou osvobozeny od daně z příjmů ..."
je souřadné ve významu stupňovacím (... a to i ...), z čehož vyplývá, že druhá věta stupňuje význam věty prvé.

Tedy věta "A TO I V PŘÍPADĚ, KDY PŘÍJMY OSVČ JSOU OSVOBOZENY OD DANĚ Z PŘÍJMŮ" neznamená, že musíme od daně osvobozené příjmy zahrnout do příjmů pro účely soc. pojištění, ale je to zdůrazněné potvrzení věty předchozí, tedy že i když jsou příjmy OSVČ osvobozeny od daně z příjmů, daňovým základem se pro účely tohoto zákona rozumí základ daně nebo dílčí základ daně stanovený podle § 7 zákona o daních z příjmů z příjmů z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti po úpravě podle § 5 a 23 zákona o daních z příjmů.

Daňový základ pro potřeby zák. č. 589/1992 Sb. tedy určím podle § 7 ZDP po úpravě podle § 5 a §23 téhož zákona. Upozorňuji, že úpravy podle § 5 a §23 nejsou fakultativní, ale obligatorní (v zákoně je "po úpravě" a nikoliv "po případné úpravě", jak uvádíte vy. Tedy ať se mi to líbí nebo ne (mně se to líbí a moc!) MUSÍM provést i úpravu podle § 5 odst. 5 ZDP a DO ZÁKLADU DANĚ NEZAHRNOUT PŘÍJMY OD DANĚ OSVOBOZENÉ !!!
Pokud by vám to nestačilo, tak §7/3 ZDP se pro zjištění základu daně odvolává na § 23 ZDP a § 23/1 (stejně jako u zdravotního pojištění) vylučuje příjmy od daně osvobozené z daňového základu...

Proto se příjmy z provozu FVE po dobu osvobození od daně z příjmů žádným způsobem nepromítnou do vyměřovacího základu OSVČ pro účely sociálního pojištění, a pokud bude kdokoliv (včetně ČSSZ a dalších odborníků) tvrdit něco jiného, žádejte konkrétní paragraf zákona, ze kterého to vyplývá. Takovou snůšku blábolů, kterou k této problematice ČSSZ zveřejnila na svém webu, jsem už dlouho nečetl...
Podle mne ČSSZ o všem ví, ale zkouší to a proto záměrně mlží. Proto i nabízí možnost uplatnění procentních výdajů, což už vůbec nemá v zákoně oporu ani náhodou... A když se podvolí 90% "postižených", mohou si přát víc? Navíc u soudu lze napadnout až konkrétně vydaný platební výměr a ne pouze protizákonná stanoviska. Třeba i proto jsem ještě neslyšel, že by někdo skutečně měl tyto problémy...

Co se týká zdravotního pojištění, souhlasím s Vaším posledně publikovaným (2009-12-16 21:54:10) názorem, že ani na ZP kvůli od daně osvobozeným příjmům nic neplatíte.

S přáním mnoha slunečných dní zdraví

Frank

Editoval frank (2009-12-17 21:12:11)

Offline

 

#43 2009-12-17 22:05:59

janza
Člen/ka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

to p. Frank :

Díky. To co jsem tam logicky cítil, nicméně nebyl jsem schopen to interpretovat, jste krásně vyjádřil. Škoda, že podobná odpověď nevyjde někde v prestižním FDUB.

to p. Pavell

To zní nadějně, uvidíme, jestli se něco stane. Ale čekat 3 měsíce na případné zveřejnění v FDUB bude dlouhá doba, snad by nám pan Mgr. Červinka mohl alespoň pár řádky na email odpovědět.

Také vám přeji hezký den a ať nám sleze sníh z panelů :-)

Offline

 

#44 2009-12-18 01:04:52

dferbas
Člen/ka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Frank publikoval svůj příspěvek v tzb-info diskuzi již zde: http://www.tzb-info.cz/t.py?i=109471&t=11#text328

V této diskuzi se odkazují na špatné zkušenosti lidí se soc. poj. a malými vodními elektrárnami. Znáte někoho skutečně postiženého ?

Offline

 

#45 2009-12-20 20:44:59

janza
Člen/ka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Dobrý večer,
narazil jsem na další malý problémek, který mírně ničí moji vysněnou konstrukci a to jsou odpisy.
Zákon říká :
Odpisy pro účely zákona není poplatník povinen uplatnit, přitom odpisování lze i přerušit, ale při dalším odpisování je nutné pokračovat způsobem, jako by odpisování přerušeno nebylo, a to za podmínky, že v době přerušení neuplatní poplatník (vlastník ani nájemce) výdaje paušální částkou podle § 7 nebo § 9. Pokud poplatník (vlastník nebo nájemce) uplatní výdaje paušální částkou, nelze za toto zdaňovací období uplatnit odpisy v prokázané výši, ani o tuto dobu prodloužit odpisování pro daňové účely. Po dobu uplatňování výdajů paušální částkou vede poplatník (vlastník nebo nájemce) odpisy pouze evidenčně.
Rychlé vyjádření jedné auditorky je takové, že pokud bych chtěl uplatnit odpisy až za 5 let (po skončení daňového osvobození) tak musím nechat elektrárnu ocenit znalcem a vycházet z oceněné ceny, nikoliv z kupní.
Což mi dává smysl, bohužel mi to dříve nedošlo. Každopádně to podstatně mění očekávanou konstrukci, protože se může klidně stát, že po pěti letech znalec ocení elektrárnu na pětinu původní ceny a odpisy budou do nákladů v podstatě nepoužitelné (paušál bude výhodnější).
Takže může být výhodnější začít odepisovat elektrárnu hned a opravdu daňové osvobození nevzít. Tím se také řeší veškeré problémy se zdravotním a sociálním pojištěním.
Zkusím to propočítat v excelu jednotlivé varianty...

Offline

 

#46 2009-12-20 22:47:15

Zdena
Moderátorka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Vyjadřuji se pouze k dani z příjmů:

Pokud bude FVE od počátku součástí vašeho obchodního majetku a využijete osvobození od daně z příjmů podle § 4/1/e) ZDP, tak budete odpisovat pouze účetně. Daňové odpisy lze zahájit kdykoliv později, třeba až osmý rok a stále budete vycházet z kupní ceny.

Pokud byste FVE vložil do obchodního majetku až později (u movitých věcí by uplynul více než 1 rok od jejich pořízení, u nemovitostí 5 let), pak byste musel stanovit vstupní cenu majetku podle § 29/1/d) ZDP, tedy v úrovni reprodukční pořizovací ceny.

Kdybyste se vzdal osvobození od daně, tak budete stanovovat základ daně buď podle § 23 až 33 ZDP (z výsledku hospodaření, ve kterém budou zahrnuté i daňové odpisy HM), nebo můžete uplatnit paušální výdaje podle § 7/7 ZDP. Paušální výdaj už v sobě zahrnuje všechny myslitelné výdaje, tedy i odpisy hmotného majetku, proto se v době uplatňování paušálu vedou odpisy pouze evidenčně ( jako kdybyste je v příslušném roce uplatnil).

Offline

 

#47 2009-12-21 00:18:01

Pavell
Člen/ka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

frank napsal(a):

pro moderátorku pí Zdenu:

Je mi líto, ale bez větného rozboru to vysvětlit nepůjde. Spojení vět:
"... daňovým základem se pro účely tohoto zákona rozumí základ daně nebo dílčí základ daně stanovený podle § 7 zákona o daních z příjmů z příjmů z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti po úpravě podle § 5 a 23 zákona o daních z příjmů"
a
"a to i v případě, kdy příjmy osoby samostatně výdělečně činné jsou osvobozeny od daně z příjmů ..."
je souřadné ve významu stupňovacím (... a to i ...), z čehož vyplývá, že druhá věta stupňuje význam věty prvé.

Tedy věta "A TO I V PŘÍPADĚ, KDY PŘÍJMY OSVČ JSOU OSVOBOZENY OD DANĚ Z PŘÍJMŮ" neznamená, že musíme od daně osvobozené příjmy zahrnout do příjmů pro účely soc. pojištění, ale je to zdůrazněné potvrzení věty předchozí, tedy že i když jsou příjmy OSVČ osvobozeny od daně z příjmů, daňovým základem se pro účely tohoto zákona rozumí základ daně nebo dílčí základ daně stanovený podle § 7 zákona o daních z příjmů z příjmů z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti po úpravě podle § 5 a 23 zákona o daních z příjmů.

Frank

1) výklad sporného ustanovení může dát pouze soud

2) podle konstantní judikatury Ústavního soudu je gramatický výklad zákona pouze přiblížením k podstatě právní normy. Při nalézání práva musí soud použít i ostatní výkladové metody (výklad teleologický, historický, systematický, komparativní etc.)

3) podle konstatní judikatury Ústavního soudu je potřeba při nejistém výkladu zákona postupovat ve prospěch poplatníka, protože stát měl napsat zákon jednoznačně, pokud chtěl vybrat daň (sociálka je svou podstatou daň, ač je nazvána pojištěním)

4) já nevím a tak pouze popřeji hezké Vánoce a méně nejasností v našich předpisech

Hezký den a ať slunce svítí (po slunovratu bude veseleji!!)

Offline

 

#48 2009-12-21 08:22:42

frank
Člen/ka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Pavell napsal(a):

1) výklad sporného ustanovení může dát pouze soud

2) podle konstantní judikatury Ústavního soudu je gramatický výklad zákona pouze přiblížením k podstatě právní normy. Při nalézání práva musí soud použít i ostatní výkladové metody (výklad teleologický, historický, systematický, komparativní etc.)

3) podle konstatní judikatury Ústavního soudu je potřeba při nejistém výkladu zákona postupovat ve prospěch poplatníka, protože stát měl napsat zákon jednoznačně, pokud chtěl vybrat daň (sociálka je svou podstatou daň, ač je nazvána pojištěním)

4) já nevím a tak pouze popřeji hezké Vánoce a méně nejasností v našich předpisech

Hezký den a ať slunce svítí (po slunovratu bude veseleji!!)

Děkuji za upřesnění váhy gramatického výkladu, vím teď zase o něco víc.

Nicméně jako uživatel zákonů musím předpokládat, že jsou napsány bezchybně i z pohledu gramatiky (neznalost zákona neomlouvá a nevím, proč by totéž nemělo platit i pro zákony jazykové) a proto při jejich aplikaci vycházet i z pravidel českého jazyka. Aby v tomto případě platil obvyklý ale mnou napadaný význam, musela by druhá věta "a to i v případě, kdy příjmy osoby samostatně výdělečně činné jsou osvobozeny od daně z příjmů ..." být k první větě "... daňovým základem se pro účely tohoto zákona rozumí základ daně nebo dílčí základ daně stanovený podle § 7 zákona o daních z příjmů z příjmů z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti po úpravě podle § 5 a 23 zákona o daních z příjmů" ve vztahu slučovacím a tudíž by NESMĚLA být oddělena čárkou! Proto zde podle mne dvouznačný výklad ani není možný a soud nemá o čem soudit. Tedy nejde zde o sporné ustanovení, ale o neznalost češtiny, stačí se zeptat kterékoliv učitelky češtiny.

Též přeji hezké Vánoce a nenechme se znechutit !

Offline

 

#49 2009-12-21 11:10:36

frank
Člen/ka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Díky upozornění Pavlla jsem pro podporu mého stanoviska pátral v knihovně PSP po zdrojích historického výkladu a ejhle, narazil jsem na důvodovou zprávu k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony (Sněmovní tisk 436/0, část č. 1/3), kterým se do zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení zavedlo diskutované znění § 5b. Tato důvodová zpráva k této části výslovně uvádí:
Navrženou úpravou se sníží administrativní náročnost u OSVČ. Základem pro odvod pojistného bude údaj, který uvedly v daňovém přiznání.

Nevím jak pro koho, ale pro mne je to docela hezký dárek pod stromeček!

Hezké Vánoce!

Offline

 

#50 2009-12-21 17:28:56

Pavell
Člen/ka

Re: platba SP a ZP u příjmu, které jsou osvobozeny od daně z příjmů FO

Franku, to vypadá slibně. :-))

Nicméně jsem nohama na zemi, dva senáty NS či ÚS klidně ve stejné věci vydají opačné rozsudky a musí to řešit rozšířený senát NSS či plénum ÚS, vyhráno tedy zdaleka není.

Pošlu reklamaci do FDUB, a dotaz ing. Ženíškové a na PSSZ.

Bude nejdelší noc a pak jen více světla!

Hezký den!

Editoval Pavell (2009-12-21 17:30:15)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB