Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-01-25 16:15:12

Lucie
Člen/ka

Slevy na dani

Dobrý den, prosím o radu.

Vedu manželovi daňovou evidenci. Manžel ukončil podnikání 20.9.2008. V daňovém přiznání tedy může uplatnit slevu na dani v plné výši Kč 24840 Kč?
Já jsem zaměstnaná na poloviční úvazek a můj čistý roční příjem nedosáhl 68000 Kč. V tomto případě tedy může v daňovém přiznání uplatnit slevu na dani na manželku pouze za 9 měsíců (tedy odpovídající část)?
Máme 2 děti, i na ně může být uplatněno daňové zvýhodnění pouze za odpovídajících 9 měsíců?

Offline

 

#2 2009-01-25 18:40:55

Zdena
Moderátorka

Re: Slevy na dani

Základní sleva na poplatníka se nekrátí (manžel v roce 2008 existoval po celý rok), takže si uplatní slevu na dani ve výši 24.840,- Kč. Pro účely uplatnění slevy na manželku se zjišťuje manželčin hrubý příjem, nikoliv čistý. Pokud byste měla hrubý příjem nižší, než 68 tis. Kč, pak by si manžel mohl uplatnit slevu v plné výši 24.840,- Kč (předpokládám, že jste byli manželé celý rok a vyživoval vás tedy po celý rok 2008). U daňového zvýhodnění na děti nezáleží na tom, jak dlouho manžel podnikal, ale kolik měsíců v roce děti vyživoval. Zvýhodnění na děti se krátí například v případě, že se dítko narodilo až v průběhu roku, nebo během roku ukončilo studia a dále už nebylo nezaopatřené.

Offline

 

#3 2009-01-27 10:02:37

Lucie
Člen/ka

Re: Slevy na dani

Děkuji za odpověď.
Pro účely uplatnění slevy na manželku se zjišťuje manželčin hrubý příjem, tedy částka před zdaněním. K mojí velké lítosti tedy ne peníze, které skutečně dostanu na ruku.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB