Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-01-11 14:24:40

MrDuck
Host

Student a ŽL (konkrétní příklad)

Dobrý den, mám naprosto laický dotaz, protože ani za pár dní se mi nepodařilo pochopit systém podnikání, proto se předem omlouvám.

Jsem student VŠ (21 let) a mám nabídku práce na živnostenský list (nadále bych studoval). Ten bych si pořídil na ?62. Příprava a vypracování technických návrhů, grafické a kresličské práce?. Příjem by činil zhruba 120 tisíc ročně.

Mohl by mi prosím někdo z Vás, konkrétně u tohoto případu, vysvětlit, jak to funguje? Pořídit si ŽV zvládnu. Co dále? Každý měsíc budu od zaměstnavatele fakturu. Z jaké částky těch 120 000,-  nakonec budu odvádět daň a jak vysokou? Je možné uplatnit slevu na poplatníka a na studenta? Kolik bych zaplatil na konci roku zdravotní a sociální pojištění a kolik bych další rok platil měsíčně? Je ještě něco, co bych měl vědět?

Mnohokrát děkuji za případnou odpověď, moc by mi to pomohlo.

 

#2 2009-01-13 22:12:16

Zdena
Moderátorka

Re: Student a ŽL (konkrétní příklad)

Neuvádíte to nejdůležitější - jaké budete mít k tomuto příjmu výdaje.

Offline

 

#3 2009-01-14 16:56:28

MrDuck
Host

Re: Student a ŽL (konkrétní příklad)

Výdaje v současné době asi žádné nebudou.

Jestli jsem pochopil správně, co jsem se ještě dočetl, tak z příjmu 120 000,- ročně je daň 15%, čili 18 000,-. Od toho odečtu slevu na poplatníka a popřípadě studenta celkem 28860,-, takže bych neměl platit žádně daně?

Jak by mi vyšlo zdravotní a sociální pojištění? To se mi už nepodařilo dopátrat...

Děkuji

 

#4 2009-01-14 22:27:58

Zdena
Moderátorka

Re: Student a ŽL (konkrétní příklad)

Předpokládejme, že skutečné výdaje nebudou, resp. budou tak nízké, že nemá cenu se jimi zabývat. V tom případě si můžete uplatnit výdaje procentem z příjmů, tzv. paušální výdaje. K uvedené živnosti (živnost, která není řemeslná) uplatníte výdaje ve výši 50% příjmů, aniž byste musel prokazovat, že jste vůbec nějaké výdaje vynaložil.
Od příjmů 120.000,- odečtete výdaje 60.000,-, rozdíl bude (zjednodušuji) základem daně. Základ daně = 60.000,-, z toho daň z příjmů15% = 9.000,-. Odečtete slevu na poplatníka (pouze do výše daně), daň tedy bude nulová.

Rozdíl příjmů a výdajů je základem pro výpočet zdravotního a sociálního pojištění.

Sociální: 60.000 x 14,6% = 8.760,- V roce 2009 nebudete muset platit zálohy, neboť jste jako student považován za OSVČ vedlejší, takže byste v roce 2010 doplatil pojistné ve výši 8.760,- Kč a dále byte platil zálohy 730,- Kč měsíčně. Pokud byste se v roce 2009 alespoň trošku flákal a měl jste tedy nižší příjem, dejme tomu 110.000,- Kč, tak byste se dostal pod hranici povinného placení sociálního pojištění. Za rok 2009 byste neplatil žádné pojistné, ani byste nemusel v roce 2010 platit zálohy.
Zdravotní: 60.000 x 6,75% = 4.050,-. V roce 2009 neplatíte zálohy na pojistné, neboť je za vás plátcem pojistného i stát. V roce 2010 zaplatíte pojistné za rok 2009 ve výši 4.050,- Kč a dále budete platit zálohy ve výši 338,- Kč měsíčně.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB