Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2007-10-12 08:55:35

janavk
Administrátorka

Offline

 

#2 2008-01-22 22:42:06

Kacaba
Host

Re: Dohoda o provedení práce

Je možné podepsat Dohodu o provedení práce s rodinným příslušníkem, např. se synem, který se zaměstnavatelem nežije ve společné domácnosti? A jak je to v případě manžela/manželky? Děkuji.

 

#3 2008-01-22 23:43:22

Zdena
Moderátorka

Re: Dohoda o provedení práce

Manželé nemohou být v pracovněprávním vztahu, nedovoluje to zákoník práce. S jinými rodinnými příslušníky můžete dohodu o provedení práce (nebo i pracovní poměr) uzavřít. Společná domácnost tu nehraje roli.

Offline

 

#4 2008-01-24 01:10:44

silva
Host

Re: Dohoda o provedení práce

Dobrý den,patří příjem z dohody o provedení práce do příjmů ze závislé činnosti? A pokud je příjem do 5 tisíc, nemusí se uvádět vůbec nikde, např. Doklad o výši příjmů nezaopatřeného dítětě a podobné formuláře pro sociálku?

 

#5 2008-02-04 21:27:58

Lenka K
Člen/ka

Re: Dohoda o provedení práce

Dobrý den,

mám podobný dotaz, jsem OSVČ a pokud bych měla Dohodu o provedení práce do 5 000 Kč, tak by to bylo zdaněné srážkovou daní, což by se nemuselo uvádět do daňového přiznání? Ten limit 5 000 platí pro kalendářní měsíc? Děkuji

Offline

 

#6 2008-02-09 14:11:32

Zdena
Moderátorka

Re: Dohoda o provedení práce

silva napsal(a):

Dobrý den,patří příjem z dohody o provedení práce do příjmů ze závislé činnosti? A pokud je příjem do 5 tisíc, nemusí se uvádět vůbec nikde, např. Doklad o výši příjmů nezaopatřeného dítěte a podobné formuláře pro sociálku?

Příjem z dohody o provedení práce je příjmem ze závislé činnosti. Příjem do 5 tis. Kč měsíčně (při nepodepsaném prohlášení k dani) je zdaněn zvláštní sazbou srážkovou daní, která je konečná a proto jej nemusíte uvádět v přiznání k dani z příjmu, resp. nemusíte jen kvůli těmto příjmů podávat daňové přiznání. Ve formulářích pro účely žádostí o státní sociální podporu by tento příjem měl být uveden.

Offline

 

#7 2008-02-09 14:12:54

Zdena
Moderátorka

Re: Dohoda o provedení práce

Lenka K napsal(a):

Dobrý den,

mám podobný dotaz, jsem OSVČ a pokud bych měla Dohodu o provedení práce do 5 000 Kč, tak by to bylo zdaněné srážkovou daní, což by se nemuselo uvádět do daňového přiznání? Ten limit 5 000 platí pro kalendářní měsíc? Děkuji

Nemuselo. Platí.
Je to přesně tak, jak píšete:-))

Offline

 

#8 2008-04-15 14:48:26

Věra69
Host

Re: Dohoda o provedení práce

Dobrý den, příležitostně pracuji na dohodu o provedení práce. Může si OSVČ, pro kterou dělám, vyplacené peníze příp. daň dát do nákladů? Děkuji. v.

 

#9 2008-04-15 23:02:50

Zdena
Moderátorka

Re: Dohoda o provedení práce

Vyplacenou odměnu i daň si OSVČ může uplatnit jako výdaj na podnikání. Pokud bude uzavírat a vyplácet dohody o provedení práce, měla by si na FÚ rozšířit registraci o daň z příjmů ze závislé činnosti a odvádět sraženou daň v zákonem stanoveném termínu. Po ukončení roku se ještě podává vyúčtování daně.

Offline

 

#10 2008-05-08 11:49:21

Eva Baarová
Host

Re: Dohoda o provedení práce

Dobrý den,
jsem podnikající fyzická osoba, neplátce DPH. Chtěla bych zaměstnat studenty na jednorázově prováděný výzkum na DPP. Je třeba částku, kterou si vydělali, napsat do dohody o provedení práce? Jde mi totiž o to, že studenti budou dotazovat a budou placeni od realizovaného dotazování, ne od hodiny. Nelze proto dopředu určit, kolik si nakonec skutečně vydělají, spočítáme dotazníky až nakonec. Připadá mi trochu divné, že bychom smlouvu uzavírali fakticky až po provedení práce (tj. až bychom věděli, kolik je skutečný výdělek). Jak to udělat správně? Myslím, že si jejich odměnu mohu uplatnit jako daňový výdaj(tzn. odečíst od zisku). Jak tento výdaj doložím, pokud by celková částka nebyla uvedeně v dohodě? Předem děkuji za odpověď.

 

#11 2008-05-08 22:12:19

Zdena
Moderátorka

Re: Dohoda o provedení práce

V DoPP si můžete sjednat cenu za 1 dotazník, celkovou odměnu pak stanovíte mimo DoPP podle počtu odevzdaných dotazníků. Ovšem dohoda o provedení práce je omezena 150 hodinami ročně, takže byste měla mít alespoň přibližnou představu, kolik času obnáší 1 dotazník. Vyplacenou odměnu a odvedenou daň si můžete uplatnit jako výdaj na podnikání, výdaj můžete doložit například výkazem odevzdaných dotazníků (a počtu hodin) za příslušného studenta.

Offline

 

#12 2009-11-29 12:15:01

Petr90210
Člen/ka

Re: Dohoda o provedení práce

Dobrý den, rozhodl jsem se zaměstnat známého na dohodu o provedení práce. Musím se přihlásit k nějaké dani na FÚ? Když budu odvádět daň budu uvádět jeho r.č.nebo mé údaje. Děkuji za odpověď

Offline

 

#13 2009-11-30 06:48:52

JANAA
Člen/ka

Re: Dohoda o provedení práce

Druh daně záleží na podepsání - nepodepsání prohlášení poplatníka, a na výši mzdy. Pokud zaměstnanec podepíše prohlášení, bude mu mzda daněna zálohovou daní, ať je její výše jakákoli, a v tomto případě se zaregistrujete na finannčím jako plátce daně z příjmu fyzických osob, a do 20.2. dalšího roku podáte na finannčí vyúčtování daně z příjmu fyzických osob.
Pokud zaměstnanec nepodepíše prohlášení, a jeho mzda nepřesáhne 5 tisíc, daníte srážkovou daní, a k té se taky je třeba zaregistrovat na na finannčím úřadu a na začátku dalšího roku podáte vyúčtování srážkové daně.
Pokud nepodepíše prohlášení, a mzda přesáhne 5 tisíc, daníte daní zálohovou...
Odvody na finanční úřad - jako vs uvádíte své rodné číslo, své údaje. Pozor, předčíslí daně srážkové je 7720, zálohové 713. Jana

Offline

 

#14 2009-12-27 18:11:55

Spokojenejpes
Člen/ka

Re: Dohoda o provedení práce

Dobrý den, jako starobní důchodce bych mohl pracovat na" Dohodu o provedení práce" Jaké částky budu muse platit zdravotní pojišťovně a případně na socialní. Díky.

Offline

 

#15 2009-12-27 18:32:33

Zdena
Moderátorka

Re: Dohoda o provedení práce

Odměny z dohody o provedení práce (pracovněprávní vztah) nepodléhají odvodům zdravotního, ani sociálního pojištění, pouze dani z příjmů. Podepište u zaměstnavatele prohlášení k dani, abyste si mohl uplatnit slevu na poplatníka, na kterou mají od roku 2008 nárok i důchodci.

Offline

 

#16 2009-12-29 12:24:23

alunas
Člen/ka

Re: Dohoda o provedení práce

Dobrý den,
nikde se mi nepodařilo vyčíst, jak je to s dohodou o provedení práce, když je vyšší než 5.000,-/měsíčně(nepodepsané prohlášení)?  Vím,že pak se neplatí srážková daň, ale zálohová. Musí se někde uvádět? Musí, ten kdo pracuje na DoPP podávat daňové přiznání, když má měsíčně více než 5.000,- ?   Děkuji za odpověď.

Offline

 

#17 2009-12-29 13:14:40

JANAA
Člen/ka

Re: Dohoda o provedení práce

Pokud je mzda z dohody o provedení práce vyšší jak 5 tisíc měsíčně, je i při nepodepsaném prohlášení zdaňována daní zálohovou, 15 %,  po skončení roku by Vám zaměstnavatel měl vystavit potvrzení o příjmech za rok a  jste povinna podat daňové přiznání. Předpokládám, že máte i jiného zaměstnavatele, když nemáte  podepsané prohlášení. J.

Offline

 

#18 2009-12-29 19:43:48

alunas
Člen/ka

Re: Dohoda o provedení práce

Takže v případě, že jsem zaměstnaná, podám daňové přiznání, kde uvedu příjem z DoPP, nebudu poté muset doplácet vyšší sociální a zdravotní pojištění?  A jak je to v případě, že nejsem zaměstnaná ani nepodnikám a pouze si platím zdravotní pojištění a několikrát do roka mám příjem z DoPP? Moc děkuji za odpověď.

Offline

 

#19 2009-12-29 23:08:07

Pavell
Člen/ka

Re: Dohoda o provedení práce

Když jste zaměstnaná tak podáváte sama daňové přiznání, do kterého uvedete příjmy od zaměstnavatele a příjmy z DPP. O soc+zdr se nestaráte, protože DPP nepodléhá soc+zdr.

Pokud nemáte jiné příjmy než z DPP a příjmy z DPP přesáhly 15 000 Kč za rok, tak podáte sama daňové přiznání. Pokud jste na DPP nepodepisovala prohlášení, tak Vám bude zálohová daň vrácena.

Hezký den!

Offline

 

#20 2010-01-26 12:51:54

saskanya
Člen/ka

Re: Dohoda o provedení práce

Dobrý den, prosím poraďte, jsem OSVČ od května 2009 a v dubnu 2009 jsem pracovala na DoPP s výdělkem nad 5.000,- (nikde jinde sem nepracovala, takže sem si zaplatila zdravotní). Potřebovala bych vědět, co všechno potřeuji (ohledně DoPP) za papíry k daňovému přiznání. Nebo to nemusím do daňového přiznání dokládat, kyž to zdanil můj zaměstnavatel?? Předem děkuji za odpověď.

Offline

 

#21 2010-01-26 15:30:06

JANAA
Člen/ka

Re: Dohoda o provedení práce

Váš zaměstnavatel příjem z dohody zdanil zálovou daní, a je teď na vás daně za rok 2009 vypořádat. Vyžádejte si od zaměstnavatele potvrzené o zdanitelných příjmech za rok 2009 a hodnoty přenesete do DPFO. Jana

Offline

 

#22 2010-01-27 17:59:05

sholcmanova
Člen/ka

Re: Dohoda o provedení práce

Dobrý den, chci zaměstnat studenta, který podepsal "prohlášení" u jiného zaměstnavatele. Odměna za měsíc přesáhne částku 5000 Kč. Mohu za něj platit FÚ zálohou daň nebo jen srážkovou? K platbě jaké daně se mám registrovat na FÚ? Děkuji

Offline

 

#23 2010-01-27 18:05:00

Pavell
Člen/ka

Re: Dohoda o provedení práce

Nad 5000/měsíc zálohovou. Zaregistrujte se k dani z příjmů ze závislé činnosti vybírané zálohově.

Hezký den!

Offline

 

#24 2010-01-27 18:06:00

JANAA
Člen/ka

Re: Dohoda o provedení práce

Pokud u vás nepodepíše prohlášení, a mzda za měsíc přesáhne 5 tisíc, daníte daní zálohovou, pokud by některý měsíc mzda nepřesáhla pět tisící, daníte srážkovou daní. 
Přihlásit zatím k dani zálohové...pokud by nastal případ daně srážkové, pak teprve ke srážkové dani. Jana

Offline

 

#25 2010-01-29 00:10:55

jana13
Člen/ka

Re: Dohoda o provedení práce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se řeší situace, kdy zaměstanec u zaměstnavatele pracuje na HPP, podepsal Prohlášení  poplatníka k dani a u téhož zaměstnavatele uzavře dohodu o provedení práce s výdělkem do 5.000,- Kč. Platí se v tomto případě také zálohová daň? Děkuji Vám za odpověď.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB