Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2008-12-28 12:06:18

HankaZ
Host

Soukromý automobil k podnikání

Dobrý den,

pročítala jsem si jednak informace na vašich webových stránkách a také dotazy ostatních dotazujících, ale i přesto bych si ráda některé informaci ujasnila. Od nového roku začínám podnikat - jedná se o vedlejší činnost. Budu využívat svoje soukromé vozidlo, na které si budu platit silniční daň. V souvislosti s tímto bych se ráda zeptala na následující:
1. jaký způsobem je nutné vést knihu jízd? pokud jsem dobře pochopila ostatní odpovědi, tak by neměl být problém vést knihu jízd "pouze" v excelu, pokud tam budou zákonem stanovené údaje (den jízdy, cíl a účel jízdy, počet ujetých km, typ vozidla, spz, stav km k 1.1)?
2. budu do knihy jízd uvádět také soukromé cesty (stav tachometru by navazoval) nebo pouze pracovní cesty (do knihy jízd bych uváděla pouze počet ujetých km a né stav tachometru)?
3. můžu v mém případě uplatňovat skutečné výdaje na provoz auta, tzn. benzín ve skutečné výši, nebo musím uplatnit náhrady za ujetý km? pokud budu uplatňovat náhrady, účty za benzín si tedy nemusím schovávat - je to tak?
Předem děkuji za odpovědi.
Hanka

 

#2 2009-01-04 22:35:15

Zdena
Moderátorka

Re: Soukromý automobil k podnikání

1. Excel postačí, můžete psát i ručně třeba v linkovaném sešitě, nebo na kusy papíru. Stačí uvést kdy, kam a proč jste jela a jak to bylo daleko. Na první, nebo poslední stranu si zapište zbývající údaje: typ vozidla, RZ, (průměrná spotřeba podle TP není povinná, ale doporučuji), stav počítadla ujetých km k prvnímu a poslednímu dni období, ve kterém jste vozidlo používala k podnikání.

2. Uvádíte pouze pracovní cesty, stav tachometru zjišťujete jen dvakrát do roka.

3. Benzín ve skutečné výši lze uplatňovat pouze u vozidla, které jste vložila do obchodního majetku. V případě používání soukromého vozidla pro pracovní účely se uplatňují NÁHRADY. Jednak základní náhrada 4,10 Kč za každý ujetý km (pozor - platí pro rok 2008, od 1.1.2009 je sazba základní náhrady snížena na 3,90 Kč/km), jednak náhrada za spotřebované PHM. Podle údajů z velkého TP si vypočítáte průměrnou spotřebu vašeho vozidla (obyčejný aritmetický průměr ze všech uvedených hodnot), vynásobíte počtem ujetých km a vydělíte stem (v TP je uvedena spotřeba PHM na 100 km) a tím zjistíte, kolik litrů PHM mohlo vaše auto sežrat pro účely podnikání. Spotřebované PHM vynásobíte cenou - a tady máte na vybranou:
a) buď prokazujete skutečnou cenu, za kterou jste benzín nakupovala, a v tom případě musíte schovávat účty
b) nebo použijete průměrnou cenu, kterou vyhlašuje Ministerstvo práce a sociálních věcí pro účely poskytování cestovních náhrad zaměstnancům (to není omyl, říká to novela zákona o daních z příjmů).

Offline

 

#3 2009-01-12 13:00:21

HonzaH
Host

Re: Soukromý automobil k podnikání

Dobrý den.
Je opravdu správně uvedeno - Zdena - bod č.3 a), že pro stanovení průměrné ceny benzínu se použije vyhlášení MPSV?
Není to tak, že MPSV vyhlašuje základní náhradu a pro stanovení náhrady za spotřebované PHM se používá zveřejnění průměrné ceny benzínu od MF?
Děkuji.

 

#4 2009-01-12 21:01:52

Zdena
Moderátorka

Re: Soukromý automobil k podnikání

Ano, je to uvedeno správně, proto jsem upozornila, že se nejedná o chybu. Změna nastala díky zákonu č. 2/2009 Sb., k vidění zde: http://www.sagit.cz/pages/sbirkatxt.asp … &typ=r
který říká, že v § 24 odst. 2 písm. k) bodě 3 se věty třetí a čtvrtá nahrazují větou "Pro stanovení výdajů za spotřebované pohonné hmoty lze použít ceny stanovené zvláštním právním předpisem vydaným pro účely poskytování cestovních náhrad zaměstnancům v pracovním poměru5c), který je účinný v době konání cesty.".
Poznámka pod čarou č. 5c zní: § 189 odst. 1 písm. c) nebo odst. 2 zákoníku práce
Dle přechodných ustanovení může být použito již za zdaňovací období roku 2008.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB