Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2008-12-27 11:31:11

elischka
Člen/ka

dodaňování zálohových faktur?

Je zálohová faktura na konci roku považována za pohledávku nutnou k dodanění při přechodu na uplatňování výdajů procentem?

Děkuji za odpověď

Offline

 

#2 2008-12-27 12:14:04

elischka
Člen/ka

Re: dodaňování zálohových faktur?

ještě jeden poddotaz k tomuto - v případě, že se musí dodanit "zálohová pohledávka" jak postupovat v případě, že bylo za daný rok uplatněno společné zdanění manželů? Stačí jen podat dodatečné daňové přiznání za manžela jako za podnikatele, který chce letos uplatnit výdaje % nebo je nutno to komplet spočítat celé znova za oba manžele?

Offline

 

#3 2008-12-27 16:50:41

Zdena
Moderátorka

Re: dodaňování zálohových faktur?

Ne, zálohovou fakturu nemusíte dodaňovat. Zálohová faktura je jenom dopis, kterým si říkáte o nějaký ten peníz předem. Právní nárok na zaplacení zálohy nemáte, ani nevíte, zda vám vůbec něco pošlou:-)

Offline

 

#4 2008-12-27 19:08:37

elischka
Člen/ka

Re: dodaňování zálohových faktur?

Děkuji za odpověď. Poradíte mi prosím ještě, jak postupovat jestliže tyto zálohové faktury (cca 100 tis.) jsou uvedeny jako pohledávky ke konci roku v "Přehledu o majetku a závazcích"? Mám napsat na FÚ a zde uvést, že součástí pohledávek k 31.12. jsou vystavené zálohové faktury nebo se to nedělá? Mám pouze obavu, aby se nepodívali do daňového přiznání za minulý rok a neřekli si, jaktože nejsou dodaněné pohledávky a nevzbudilo to podzření.o)

Děkuji

Offline

 

#5 2008-12-29 22:52:37

Zdena
Moderátorka

Re: dodaňování zálohových faktur?

Sto tisíc je dost velké sousto, předpokládám, že vám je bude FÚ chtít dodanit. Určitě bych záležitost předem konzultovala se správcem daně a dohodla se s ním na postupu, který by byl ochoten akceptovat. Zákon o daních z příjmů nestanoví, ke kterému dni vzniká pohledávka, je třeba vycházet ze skutečného stavu, nebo ze smluvních ujednání. Pokud jste pohledávku uvedli v daňovém přiznání, pak budete muset umět vysvětlit a obhájit změnu svého postoje, například doložit, že jste do 31.12. nevynaložili žádné výdaje, které by se vztahovaly k zálohovým fakturám.

Pokud byste museli dodaňovat, pak je třeba přepočítat oba manžele.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB