Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » Živnosti
  •  » Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy

#1 2008-12-15 18:33:18

Petr1
Host

Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy

Dobrý den,
budu provozovat e-shop se sportovním vybavením. Rád bych se zeptal. Mohu si do nákladů zahrnout nákup PC? Nejde mi však o komplet PC, ale o díly, ze kterých bych si poté PC sestavil sám.

A hlavní dotaz. Budu nakupovat zboží ze zemí EU. Je potřeba něco udělat, pokud nejsem plátce DPH? Je tedy možno pouze zboží objednat, zaplatit, vystavit, prodat, vystavit fakturu?
Díky
Petr Hlaváček

 

#2 2008-12-17 23:56:18

Zdena
Moderátorka

Re: Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy

Nákup komponentů si můžete uplatnit jako výdaj na podnikání dnem zaplacení - předpokládám, že cena dílů nebude vyšší, než 40tis. Kč. V těchto případech si sečtu ceny nakoupených součástí (jen pro účely ocenění počítače) a eviduji v drobném majetku (evidence není povinná, ovšem pokud byste v budoucnu chtěl uplatňovat k počítači další výdaje, například opravy, nebo rozšíření, pak ji doporučuji) jako počítač vlastní kompletace.

Zboží můžete v EU nakupovat i jako neplátce, v ceně bude zahrnuta DPH státu, ze kterého budete zboží pořizovat. Postupujte tak, jak uvádíte. Sportovní vybavení není lacinou záležitostí, takže si hlídejte, kolik zboží jste nakoupil od plátců DPH z EU. Pokud by hodnota takto pořízeného zboží (bez cizí DPH) přesáhla částku 326 tis. Kč za kalendářní rok, pak byste se musel registrovat jako plátce DPH podle § 94/6 zákona o DPH..

Offline

 

#3 2009-02-27 14:10:07

MonikaV
Host

Re: Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy

Dobrý den,
měla bych podobnou otázku.

Mám ŽL a živnost mám jako vedlejší činnost. V ŽL mám uvedený maloobchod, velkoobchod a teď bych ráda nakoupila zboží z USA a tady ho dál prodávala. Nemusím si přidávat volnou živnost - zprostředkování obchodu a služeb nebo stačí ten maloobchod, velkoobchod? A dále, jak to vypadá s DPHčkem, když se nejedná o zemi EU?

Moc děkuji za odpověď!

 

#4 2009-02-27 22:08:17

Zdena
Moderátorka

Re: Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy

Žádnou živnost nemusíte přidávat, stačí ten maloobchod. DPH vám vyměří celníci. Pokud se ptáte na povinnou registraci k DPH, tak ta vám z důvodu dovozu zboží ze třetí země nehrozí.

Offline

 

#5 2009-11-25 12:00:12

KMorkovska
Člen/ka

Re: Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy

DObry den mam dotaz k nákupu zbozi v zahranici. Jsem neplatce DPH mam to jako privydelek.
Rada bych zacala nakupovat v maloobchode (napr. OBI) doplnky do domacnosti v Polsku a prodavala dal v ČEsku přes e-shop.
Dotaz:
1. Jaky typ dokladu je nutny, napr. vystaci obycejny danovy doklad (paragon) napr. v polskem OBI či KAuflande, ktery si dam do vydaju? Nebo musim mit specialni fakturu.
2. Je jeste povinne razitko na paragonu? ci podpis?
3. Jakou castku za rok nesmim presahnout abych se nestala platcem DPH pokud budu nakupovat v zahranici.
4. MUsim platit nejake cla, poplatky za to ze nakupuji v Polsku?
dekuji mnohohrat, tento web je suprovy a moc mi pomaha jak zacit.
K Morkovska

Offline

 

#6 2009-11-26 00:28:39

Zdena
Moderátorka

Re: Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy

1) Stačí paragon. Pokud bude vytištěn na termopapíru, tak si ho okopírujte, rychle vybledne.
2) Razítko, ani podpis nejsou povinnými náležitostmi dokladu.
3) Částku 326.000,- Kč za nákupy od plátců DPH, počítáno za kalendářní rok a bez unijní (v tomto případě polské) DPH.
4) Uvnitř EU je volný pohyb zboží, tedy bez cla a poplatků.

Offline

 

#7 2011-06-08 11:43:52

spotrebitel
Člen/ka

Re: Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy

Dobrý den,

Podmínky povinného zaregistrování pro pláce DPH jsou mi celkem jasné, ale jako OSVČ se přeci jen zeptám: Nakupuji zboží v EU s tamějším DPH, pokud tedy celková částka zakoupeného zboží (bez té DPH) za kalendářní rok přesáhne 326 tis. Kč, musím se zaregistrovat jako plátce. Teprve začínám a nevím jistě za kolik přesně nakoupím v průběhu celého roku, takže se zatím nechci registrovat. Pokud však třeba v polovině roku tuto částku přesáhnu a zaeviduji se, budu povinnen odvést daň z již zakoupeného zboží za ten půlrok? I když jsem nakoupil s tamějším DPH? Děkuji velice, Láďa

Offline

 

#8 2011-06-11 23:48:22

Zdena
Moderátorka

Re: Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy

Plátcem DPH se stanete až dnem, kdy překročíte částku 326 tis. Kč. Budete přiznávat daň jen z dodávky zboží, kterou jste přesáhl uvedenou částku. Například do 9.6.2011 jste nakoupil od unijních plátců zboží v hodnotě 300 tis. Kč a 15.6.2011 pořídíte zboží za 30 tis. Kč. Dnem 15.6.2011 se stanete plátcem DPH a odvedete daň z částky 30.000,- Kč. Daň budete muset odvést, i když jste zboží nakoupil s cizí DPH, takže bude vlastně zdaněné dvakrát. Budete mít sice možnost požádat o vrácení DPH v příslušném státu, ale to je zbytečně složité. Lepší je hlídat si limit a ještě před jeho dosažením se registrovat dobrovolně, jako registrovaný plátce budete nakupovat zboží bez DPH.

Offline

 

#9 2011-06-12 16:17:40

spotrebitel
Člen/ka

Re: Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy

Děkuji velice za odpověď!

Offline

 

#10 2011-06-13 21:35:03

Slater
Člen/ka

Re: Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy

Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat, zda musím mít na faktuře ze zahraničí IČo (jsem neplátce), nebo stačí pouze jméno.

Děkuji za odpověď

Editoval Slater (2011-06-13 21:37:31)

Offline

 

#11 2011-06-13 22:24:27

Zdena
Moderátorka

Re: Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy

Stačí jméno.

Offline

 

#12 2011-06-14 19:58:28

Slater
Člen/ka

Re: Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy

Velice děkuji za odpověď.
Jen mě napadá, že jsem nenapsal v jaké jsem situaci.
Jsem neplátce.
Chci koupit zboží v Anglii ale na faktuře budu mít pouze jméno s adresou. Můžu si takovou fakturu dát do účetnictví?
On mi to nechce prodat na firmu (asi by se musel registrovat k DPH u nás, nevím).

Nechtěl bych mít později problémy kvůli této faktuře.

Offline

 

#13 2011-06-15 00:15:14

Zdena
Moderátorka

Re: Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy

Jste fyzická osoba, nemáte žádnou firmu (firmy jsou právnické osoby), vystupujete pod svým jménem a příjmením. Na přijaté faktuře nemusí být vaše IČO. Důležité je, že nákup zboží souvisí s vaším podnikáním, uplatnil jste daňový výdaj, očekává se zdanitelný příjem.

Offline

 

#14 2011-06-15 19:32:20

Slater
Člen/ka

Re: Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy

Děkuji za odpověď . Moc mi to pomohlo.

Offline

 

#15 2011-07-17 08:57:50

kaca
Člen/ka

Re: Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy

Dobry den

Jsem ceska firma, platcem DPH a nakupuji potrebny material pro vyrobu i v Rakousku. Nektere rakouske firmy mi vydavaji faktury bez DPH, jine mi sdeluji, ze musi DPH zauctovat. Proc? Kde a jak si muzu zazadat o navraceni rakouskeho DPH?

Offline

 

#16 2011-07-17 18:51:14

Zdena
Moderátorka

Re: Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy

Firmy, které účtují s rakouskou daní, zřejmě nemají dostatečný důkaz o tom, že zboží opustilo Rakousko.
Informace o vracení DPH ze zemí EU najdete na stránkách MF ČR:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl … tml?year=0

Offline

 

#17 2011-07-28 09:14:12

kawalir
Člen/ka

Re: Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy

Mně se to nějak nezdá. Já tedy podnikám ve službách a vím, že pokud bych fakturoval kamkoliv do zahraničí, musím se stát plátcem. Je to tedy u zboží jinak? Můžu vážně jet nakoupit do zahraničí jako neplátce a jako plátce se přihlásím až po nakoupení zboží v celkovém součtu za 326 tis. Kč?
Díky

Offline

 

#18 2011-07-28 22:29:34

Zdena
Moderátorka

Re: Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy

U zboží je to jinak. V zemích EU můžete nakupovat zboží zcela neomezeně, jako neplátce nakupujete s daní příslušné země. Plátcem byste se stal v případě, že hodnota zboží, nakoupeného od unijních plátců přesáhne 326.000,- Kč (bez unijní daně), nebo v případě, že byste nakoupil zboží podléhající spotřební dani, například líh nebo tabákové výrobky (zde žádná hodnotová hranice není, stáváte se plátcem dnem prvního pořízení tohoto zboží podle § 94/7 zákona o DPH).

Offline

 

#19 2011-07-28 22:52:30

kawalir
Člen/ka

Re: Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy

Zdeno, děkuji Vám moc. Jste ochotná a milá. Přeji hezký den.

Offline

 

#20 2012-04-23 08:28:32

JanaK323
Člen/ka

Re: Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy

Dobry den,

rada bych se zeptala ohledne nakupu zbozi z jineho clenskeho statu (UK) za ucelem dalsiho prodeje v CR.

Pri podnikani na ZL (neplatce DPH) staci mi paragon? Nebo musim mit fakturu? A je to nejak omezeno castkou, za kterou nakupuji? Do castky xx staci paragon, nad castku xx musim mit fakturu?
A stejny dotaz, ale kdyz nakupuji jako firma (s.r.o.) (take neplatce DPH)?

Ptam se proto, ze jsem se setkala s pravidlem, ze v CR muzete mit paragon do 10.000 Kc, pak uz by mela byt na zbozi faktura, ale firma byla platcem DPH.

Diky

Editoval JanaK323 (2012-04-23 08:33:17)

Offline

 

#21 2012-10-15 20:10:18

kesu
Člen/ka

Re: Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy

JanaK323 napsal(a):

Dobry den,

rada bych se zeptala ohledne nakupu zbozi z jineho clenskeho statu (UK) za ucelem dalsiho prodeje v CR.

Pri podnikani na ZL (neplatce DPH) staci mi paragon? Nebo musim mit fakturu? A je to nejak omezeno castkou, za kterou nakupuji? Do castky xx staci paragon, nad castku xx musim mit fakturu?
A stejny dotaz, ale kdyz nakupuji jako firma (s.r.o.) (take neplatce DPH)?

Ptam se proto, ze jsem se setkala s pravidlem, ze v CR muzete mit paragon do 10.000 Kc, pak uz by mela byt na zbozi faktura, ale firma byla platcem DPH.

Diky

Dobrý den,
také bych chtěl požádat o odpověď na výše uvedenou otázku. Děkuji

Offline

 

#22 2012-10-15 21:54:32

Zdena
Moderátorka

Re: Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy

Stačí jakýkoliv doklad, ze kterého je zřejmé, co jste nakoupil/a/.  Může být paragon, není to omezené částkou.

Offline

 

#23 2012-10-15 22:09:12

kesu
Člen/ka

Re: Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy

Děkuji za odpověď. Přeci jen pro úplné upřesnění uvedu praktický příklad:

Chci zakoupit mobilní telefon (cena cca. 15000 Kč) za účelem podnikání (nejsem plátce DPH) a odečíst si jej ze základu daně.

1) Zakoupím v ČR a jelikož se jedná o částku nad 10 000 prodejce mi vystaví fakturu. Je na této faktuře nutné uvést mé jméno a IČ ?
2) Zakoupím v DE a stačí mi jakýkoliv doklad, ze kterého je zřejmé, co jsem nakoupil. Není zde nutné uvádět mé jméno ani IČ?

Děkuji mnohokrát za odpověď

Offline

 

#24 2012-11-01 21:58:23

Zdena
Moderátorka

Re: Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy

1) Proč by prodejce musel vystavovat na částku nad 10 tis. Kč fakturu? Pokud je prodejce plátcem DPH a vy jej jako osoba povinná k dani požádáte o vystavení daňového dokladu, pak zřejmě dostanete fakturu, na které bude uvedeno vaše jméno a IČ.
2) Stačí.

Offline

 

#25 2013-02-02 22:11:19

Zdena
Moderátorka

Re: Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy

Od roku 2013 se stáváte identifikovanou osobou (§ 6g zákona o DPH) pokud pořizujete zboží z jiného členského státu, které je předmětem daně. Předmětem daně je (kromě jiného) pořízení zboží v případě, že jste překročil limit 326 tis. Kč bez daně, pořízení do 326 tis. Kč je podle § 2a ZDPH vyjmuto z předmětu daně.
Pořízení zboží definuje zákon v § 16 zákona jako nabytí práva nakládat jako vlastník se zbožím od osoby registrované k dani v jiném členském státě ....

Offline

 
  • Index
  •  » Živnosti
  •  » Nákup zboží ze zahraničí + další dotazy

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB