Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-11-29 19:52:51

Maltrz
Host

Přechod NA paušální výdaje

Dobrý den,
pročítal jsem si diskusy, ale rád bych se pro ujasnění ještě také zeptal:

V prosinci 2007, jsem začal podnikat a jsem oficialne studentem a nejsem platce DPH.
Rok 2007:
- skutecne příjmy 23.000 Kč
- vydaje dle dan evidnece 20.000 Kč.
-> Zisk tedy 3.000 Kc (nemusel jsem platit socialni a ani zadne zalohy, zdravotni jsem zaplatil a v roce 08 platim zalohy)

V roce 2008 (cely rok podnikam) bych chtel prejit na pausalni vydaje (reklami cinnost a marketing -50%, a pojistovnictvi - 40%).
V roce 2007 jsem vystavil fakturu (55.000), ktera mi byla zaplacena v roce 2008.

Nejsem si jisty, zda tato faktura mela byt uvedana v dan prizani za rok 2007,
kazdopadne jsem ji neuvedl, protoze to nebyl prijem, ale mozna mela byt uvedena jako pohledavka (nevim, co to je).

1. Budu tedy muset podat dodatecne danove priznani za rok 2007? Kdyz je podam a uvedu tuto castku, tak ji jiz nebudu muset uvadet v dan priznani v roce 2008? Budu muset neco dodanit? V roce 2007 bez faktury na 55.000 jsem mel zaklad dane 26.000 Kč  (vcetne 5.000 dpp a 18.000 ostatnich prijmu)? (Prekrocim tedy hranici 80.000, kde to vyslo po uplatneni slev - bez dane. Slo by v dodatecnem priznani pridat nejake vydaje a snizit treba zisk v sektoru ostatni?)

2. Z pohledu socialniho a zdrav. pojisteni - budu muset neco upravovat a doplacet, nebo to na to nema vliv a zalezi, kdy mi byla faktura proplacena? A tuto fakturu zahrnu normalne do prijmu za 2008 a uplatnim pausalni vydaje na prehledu pro soc a zdrav. poj.?

Mozna uvazuji spatne, nicmene prosim o radu.
Predem moc dekuji a preji hezky den.

 

#2 2008-12-02 00:55:35

Zdena
Moderátorka

Re: Přechod NA paušální výdaje

1. Pokud se letos rozhodnete pro uplatňování paušálních výdajů, tak budete muset podat dodatečné daňové přiznání za rok 2007, ve kterém zvýšíte základ daně (v tabulce E) o pohledávky, které jste evidoval k 31.2.2007, tedy o vystavenou, ale nezaplacenou fakturu. (Měla být uvedena v daňovém přiznání za rok 2007 jako pohledávka - v tabulce D). Takto doduněnou fakturu už nebudete uvádět v příjmech roku 2008. Zároveň ale můžete snížit základ daně o své závazky, pokud jste k 31.12.2007 nějaké měl, například nezaplacené faktury za telefon, nájem atd. Pokud byste základ daně pouze zvyšoval, pak byste doplácel dlužnou daň včetně úroku z prodlení. V dodatečném daňovém přiznání můžete přidat výdaje, pokud jste nějaké měl a v řádném přiznání jste je neuvedl, pozor - u ostatních příjmů podle § 10 ZDP můžete použít pouze prokázané výdaje (žádné paušály, nebo náhrady). Jak to bylo s dohodou o provedení práce, byla zdaněna zálohovou daní (dostal jste od zaměstnavatele potvrzení o zdanitelných příjmech a sražených zálohách)?

2. Úpravy základu daně nejsou důvodem pro podávání opravných přehledů (neuskutečnil se příjem, ani výdaj), změna výše příjmů či výdajů ano. Vy byste ale kromě úpravy základu daně zřejmě pouze zvyšoval výdaje (pokud byste nějaké přidával) a snižoval tím vyměřovací základ pro platbu pojistného za rok 2007, takže máte na vybranou: buď podáte opravné přehledy a necháte si vrátit část ZP, nebo to necháte plavat. Částky, o které jste v dodatečném daňovém přiznání upravil základ daně (závazky, pohledávky), se vám objeví až v přehledech za rok 2008, kdy byly faktury skutečně uhrazeny.

Offline

 

#3 2008-12-03 17:53:36

Maltrz
Host

Re: Přechod NA paušální výdaje

1. O těch pohledávkách jsem to vůbec nevěděl, že se musí uvádět?
Takže v dodatečném daňovém přiznání ji uvedu. (Všechno vypíšu jak jsem uvedl v normálním DP za rok 2007, s tím že bude označené jako dodatečné a udělám úpravy, že přidám tu fakturu, jak píšete výše.
U přidání výdajů je tedy jedno, zda je přidám do výdajů živnosti nebo ostatních (třeba kancelářské potřeby, když mám paragon, zaplacené faktury za nájem, či telefon)? Bude se jednat o částku třeba 1 až 2 tisíce, aby vyšlo, že nebudu muset platit daň (bylo by to zbytečné platit daň a další penále, protože tyto výdaje jsem měl (doklady mám), ale daň vyšla před tím nulová, tak jsem tam ty výdaje neuváděl v ostatních příjmech a výdajích).
U dohody byla odvedena zálohová daň (podepsán růžový papír), potvrzení mám od zaměstnavatele. Zaměstnavatelem bylo provedeno vyúčtování daně.
Můžu Vás poprosit o souhrn doporučeného postupu, abych vše dal do pořádku a nemusel nic doplácet? Děkuji.

2. Tak tohle je výborná zpráva.
Pokud není nutné, jak výše píšete, podávat opravné přehledy, tak to nechám plavat?

Díky moc.

 

#4 2008-12-05 00:40:19

Zdena
Moderátorka

Re: Přechod NA paušální výdaje

Použijte tiskopis přiznání pro rok 2007 a označte (zakřížkujte) přiznání jako dodatečné. V příloze č. 1 vyplňte na řádku 101 skutečné příjmy 23 tis. Kč (opište ty původní), částku 55 tis. Kč za neuhrazenou fakturu zapište do tabulky E jako úpravu zvyšující základ daně.
Výdaje budete měnit na řádku č. 102 - místo původních 20 tis. Kč zapište částku výdajů, na které máte doklady, které jste uhradil v roce 2007 a které souvisejí s příjmy z podnikání.
Pokud jste měl k 31.12.2007 nějaké závazky (nezaplacené faktury atd.), tak je uveďte do tabulky E jako úpravu, která snižuje základ daně.

Ostatní příjmy ve výši 18 tis. Kč (které jste uvedl v příloze č. 2 daňového přiznání) ponechejte beze změny, pokud jste objevil nějaké doklady na výdaje, které se vztahovaly k těmto příjmům, tak zvyšte výdaje ve sloupci č.3.

Dohoda o provedení práce je OK, pokud byla zdaněna zálohovou daní, tak se uvádí v daňovém přiznání.

Pokud v dodatečném daňovém přiznání měníte výdaje, pak byste měl podat opravné přehledy, je to dokonce vaše povinnost:-)  Ale pochybuji, že by vás za její nesplnění někdo popotahoval. V sociálním pojištění se nic nezmění, stejně vám nevznikla povinná účast na pojištění a od zdravotní pojišťovny byste opravným přehledem chtěl vrátit část pojistného. Rozhodněte se sám, zda podáte, nebo to necháte být.

Offline

 

#5 2009-01-06 17:00:51

dandy
Host

Re: Přechod NA paušální výdaje

Dobrý den, mám podobný problém, jsem student a kvůli dlouhodobé brigádě jsem si koncem roku 2007 musela zařídit ŽL. Faktury, které měly splatnost v prosinci (celkem cca 7900Kč) mi byly proplaceny až v lednu, letos (2008) bych ráda přešla na výdaje %, loni jsem výdaje měla podle skutečnosti cca 5500( zapsáno v řádném daňovém přiznání)a bez proplacených faktur příjem 0.
Chtěla jsem se proto zeptat jestli jsem správně pochopila postup - podám opravné daňové přiznání, kde uvedu do pohledávek za 2007 těch 7900, ale pro zdrav. ani soc. pojištění se mi nic nezmění - příjem se uskutečnil až v lednu v roce 2008 a zahrnu ho do letošních přehledů. těch 7900, ale neuvedu jako příjem pro rok 2008 do daňového přiznání, nebo ano?

 

#6 2009-01-12 21:29:41

Zdena
Moderátorka

Re: Přechod NA paušální výdaje

Přiznání, které budete podávat, označte jako dodatečné, nikoliv opravné. D tabulky E uveďte neuhrazené pohledávky 7.900,- Kč jako položku, která vám zvýší základ daně roku 2007. Až  vám odběratelé faktury zaplatí, tak už je neuvádějte v daňovém přiznání - jde o příjmy, které už byly jednou zdaněné.

V přehledech o příjmech a výdajích za rok 2007 se nic nemění - nezměnily se vaše skutečné příjmy roku 2007, pouze jste provedla úpravy základu daně. Do přehledů budete příjem uvádět teprve v roce, ve kterém vám budou faktury opravdu zaplaceny.

Offline

 

#7 2009-01-14 23:15:01

ivka
Host

Re: Přechod NA paušální výdaje

Prosím Vás začala jsem podnikat v roce 2008, a chci mít  paušální výdaje, zdaňuji za rok 2008  jen zaplacené pohledávky, nezaplacené zdaním až v roce 2009 kdy budu také uplatňovat výdaje paušálem. Děkuji

 

#8 2009-01-19 23:28:55

Zdena
Moderátorka

Re: Přechod NA paušální výdaje

Ano. V roce 2008 zdaníte jen částky, které vám byly skutečně zaplaceny - tedy PŘÍJMY - a stejné to bude i v roce 2009. Nezaplacené pohledávky byste zdaňovala v případě, že byste chtěla změnit způsob uplatňování výdajů (např.v roce 2008 paušální a v r. 2009 skutečné, nebo naopak).

Offline

 

#9 2009-01-21 16:13:09

Pavel
Host

Re: Přechod NA paušální výdaje

Dobrý den, jako FO podnikatel bych rád přešel za rok 2008 na výdaje procentem (paragraf 7 odst 7c) ZoDP) ,ale jelikož jsem k 31.12.2007 měl nedoplacený finanční leasing (platím dle splátkového kalendáře), účetní tvrdí, že to nelze, neboť není splněna podmínka vyrovnání všech závazků a pohledávek k 31.12.07. Z čeho toto omezení vyplývá? P.

 

#10 2009-01-22 00:04:36

Zdena
Moderátorka

Re: Přechod NA paušální výdaje

Žádná taková podmínka, či omezení neexistují. Postup při změně uplatňování výdajů už byl v této diskuzi mnohokrát popsán, hledejte v historii. Pokud byste provedl dodanění roku 2007, tak si nebudete moci uplatnit nedoplacený leasing jako položku snižující základ daně.

Offline

 

#11 2009-02-02 11:53:24

larinda
Host

Re: Přechod NA paušální výdaje

Dobrý den, pročítám vaší diskusi a ráda bych se také zeptala.
Jsem OSVČ neplátce od 2005. Ráda bych za rok 2008 podávala DP paušálně, příjmy 795 000,- výdaje 248 500,-.
Co pro to tedy musím správně udělat?
Mám vždy vystavené nějaké faktury v prosinci jednoho roku a zaplacené v nadcházejícím roce.
Výdaje neuhrazené v jednom roce jsou jen za telefon a internet jinak nic. 
Jak je to s tím opravným DP za rok 2007.
Díky moc za vysvětlení.

 

#12 2009-02-03 22:01:51

Zdena
Moderátorka

Re: Přechod NA paušální výdaje

Vysvětleno na BC.

Offline

 

#13 2009-03-21 12:17:46

Johny Idler
Host

Re: Přechod NA paušální výdaje

Je pri prechodu k pausalnim vydajum vzdy nutne podavat dodatecne danove priznani za predchozi obdobi? K 31. 12. 2007 v mem pripade neexistovaly zadne pohledavky ani zavazky. Podle meho nazoru by se tedy prechodem k pausalnim vydaju v mem pripade nemelo pro rok 2007 nic menit a tudiz neni duvod podavat opravne danove priznani za rok 2007. Je moje uvaha spravna? Nebo jsem povinnem i v tomto pripade Financni urad informovat o neexistenci prohledavek a zavazku k 31. 12. 2007?

 

#14 2009-03-26 00:32:37

Zdena
Moderátorka

Re: Přechod NA paušální výdaje

Nemáte důvod podávat dodatečné daňové přiznání, ani nemáte povinnost informovat FÚ o neexistenci pohledávek a zásob k 31.12.2007. Za rok 2007 jste odevzdal daňové přiznání, ze kterého jsou tyto skutečnosti zřejmé.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB