Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-11-13 15:33:58

milanek
Host

zálohy na soc.a zdrav.pojištění na vedlejší činnost

Dobrý den,
mám dotaz ohledně záloh na soc. a zdr.pojištění. Mám HPP a k tomu ještě mám živnosták na vedlejší činnost.
Za tento rok jsem překročil hranici výdělku na vedlejší činnost přez 100 tisíc. Jde mi o to zda musím teď do konce roku uhradit nějaké zálohy na pojištění nebo se toto vyřizuje až při předložení daňového přiznání /do 31.4.09/ a následného výpočtu čistého výdělku dohromady s HPP? Minulý rok jsem tak velký výdělek neměl neboť jsem začínal a vše vlastně za mě vyřídil zaměstnavatel /platby záloh,atd.../
Díky za odpověď

 

#2 2008-11-17 21:45:38

Zdena
Moderátorka

Re: zálohy na soc.a zdrav.pojištění na vedlejší činnost

Sociální pojištění:
letos nemusíte platit zálohy, pojistné zaplatíte až při podání přehledu o příjmech a výdajích, nejpozději do konce dubna 2009. Výdělek z HPP je důležitý pouze pro posouzení, zda můžete být považován za OSVČ vedlejší, při výpočtu pojistného nehraje výše čistého výdělku roli. V přehledu uvádíte  příjmy z podnikání a výdaje na podnikání, ze kterých pak vypočítáte pojistné, které se týká pouze vaší samostatné výdělečné činnosti. Pokud jste si v zaměstnání vydělal za rok 2008 alespoň 96 tis. Kč a rozdíl příjmů a výdajů z podnikání bude 51.734,- Kč a vyšší, pak do dubna 2009 doplatíte pojistné (14,8% z rozdílu příjmů a výdajů) a začnete také platit zálohy, které vypočítáte v přehledu.

Zdravotní pojištění:
jako zaměstnanec nejste povinen platit zálohy na ZP. Pojistné za samostatnou výdělečnou činnost (6,75% rozdílu příjmů a výdajů)  odvedete své zdravotní pojišťovně do 8 dnů od podání daňového přiznání. Pokud budete i nadále zaměstnán, pak nemusíte ani v roce 2009 platit zálohy na zdravotní pojištění.

Offline

 

#3 2008-11-23 23:35:23

milanek
Host

Re: zálohy na soc.a zdrav.pojištění na vedlejší činnost

Takže pokud budu mít čistý výdělek po odečtení výdajů od příjmů pod 50 tisíc, nebudu platit soc. a zdrav. pojištění? Nebo zdrav.pojištění a daň z příjmu se platí i při výdělku do 50 tisíc při vedlejší pracovní činnosti? Pokud prokážu výdělek do 50 tisíc jsem osvobozen od sociálního pojištění? Myslel jsem že pokud prokážu výdělek do 50 tis., všechny ostatní zálohy a pojištění platí jen zaměstnavatel kde dělám na HPP, a já už neplatím nic, asi jsem se spletl :) Moc tomu nerozumím,začínám se v tom teprve orientovat

 

#4 2008-11-24 22:13:41

Zdena
Moderátorka

Re: zálohy na soc.a zdrav.pojištění na vedlejší činnost

Pokud bude váš zisk z podnikání pod 50 tisíc (a zároveň si v práci vyděláte alespoň 96 tisíc), tak nebudete muset platit sociální pojištění za rok 2008, ani zálohy na rok 2009.

Zdravotní pojištění a daň z příjmů platit budete, ale až po podání daňového přiznání za rok 2008.

Offline

 

#5 2009-01-03 10:37:35

anel22
Host

Re: zálohy na soc.a zdrav.pojištění na vedlejší činnost

Dobrý den, k 1.1.05 jsem přerušila činnost na ŽL která byla hlavní. Letos bych chtěla opět ŽL obnovit s tím, že to bude moje vedlejší činnost, protože jsem zaměstnaná a můj příjem splňuje podmínku pro považování za hlavní.  Chci se jenom zeptat, zda musím při zahájení činnosti podat na OSSZ potvrzení o mých příjmech ze zaměstnání a zda budu muset platit hned ze začátku zálohy na soc. pojištění, když není možné z minulého roku posoudit zda můj příjem z vedlejší činnosti bude do těch cca 50 tis.  Nebo se bude přihlížet k mé dřívější podnikatelské činnosti, kdy jsem platila zálohy při hlavní činnosti? Děkuji.

 

#6 2009-01-03 23:06:52

Zdena
Moderátorka

Re: zálohy na soc.a zdrav.pojištění na vedlejší činnost

Při obnovení živnosti oznamte (nebo ještě lépe doložte) své OSSZ, že vykonáváte zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění. Podmínka příjmu ze zaměstnání ve výši 96 tis. Kč je od roku 2009 (zaplaťpámbu) zrušena. Tím budete považována za OSVČ vedlejší a nebudete muset platit žádné zálohy na SP. Povinnou účast na důchodovém pojištění za rok 2009 budete zkoumat až po skončení roku, kdy budete znát rozdíl příjmů a výdajů. Hranicí pro povinnou účast bude roční zisk 56.532,- Kč, resp. 4.711,- Kč/měs.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB