Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-10-13 16:26:33

Daniel Jurášek
Host

nákup na kreditní kartu - daňová evidence

Dobrý den,
můžete mi prosím poradit? Mám k dispozici kreditní kartu, kterou bych chtěl použít k zaplacení zboží. Rád bych se proto zeptal, jak se tento případ zaúčtuje do daňové evidence. Nákup zboží na kreditku např 14000Kč, čímž mi vznikne dluh k úvěrové firmě a který pak pravidelně budu splácet např. po 1000 Kč (splátka + úrok), takže částku budu splácet ve dvou účetních období.

Mockrát Vám děkuji za odpověď

Daniel Jurášek

 

#2 2008-10-16 22:28:25

Zdena
Moderátorka

Re: nákup na kreditní kartu - daňová evidence

1. nákup zboží - výdaj na podnikání (uhrazeno z úvěru)
2. příjem úvěru - nedaňový příjem.
3. splátky jistiny - nedaňový výdaj, zaplacený úrok - daňový výdaj.

Předpokládám, že karta je na vaše jméno.

Offline

 

#3 2009-01-14 02:26:33

Jirka
Host

Re: nákup na kreditní kartu - daňová evidence

prominte jsem trochu lajk napadly mě dvě varinaty která je tedy správná pokud to splatím ve dvou účetních období
1  nákup zboží - výdaj nedaňový hrazen úvěrem
    příjem úvěru - nedaňový příjem
    splátky a úroky - daňový výdaj

2 nákup zboží - výdaj daňový hrazen úvěrem
    příjem úvěru - nedaňový příjem
    splátky - nedaňový výdaj
    úroky - daňový výdaj

děkuji za odpoveď

 

#4 2009-01-26 21:37:36

Zdena
Moderátorka

Re: nákup na kreditní kartu - daňová evidence

V daňové evidenci nejsou účetní období, pouze období zdaňovací (kalendářní rok). V DE uplatňujete příjmy a výdaje až v okamžiku jejich zaplacení. Příjem úvěru a jeho splácení nejsou příjmy a výdaji, které mají vliv na základ daně (nebudete přece platit daň z příjmu jen proto, že vám někdo půjčil peníze). Varianta č. 2 je tedy správná - nákup zboží je daňový výdaj (jste obchodník, zboží potřebujete k zajištění příjmů), až zboží prodáte, pak budete mít daňový příjem. Přijetí úvěru je nedaňovým příjmem, proto jsou i splátky úvěru nedaňovým výdajem.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB