Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz  • Index
  •  » DPH
  •  » Zrušení registrace k DPH - neodepsaný HIM.

#1 2022-12-06 17:05:55

jola
Člen/ka

Zrušení registrace k DPH - neodepsaný HIM.

Dobrý den, paní Zdeno, OSVČ důchodce plátce DPH, vede DE se rozhodl, že k 31.12.2022 ukončí podnikatelskou činnost. V roce 2015 pořídil do své dílny /oprava sil.vozidel/ stroje geometrii na seřízení kol a tři zvedáky u každého stroje uplatnil 100% odpočet. Geometrie je již odepsaná, ale zvedáky ještě ne, ZC 13.306,- každý. Snížení uplatněného odpočtu u těchto strojů  se nebude provádět, jelikož lhůta pro úpravu odpočtu daně činí 5 let. Potřebovala bych znát Váš názor na tuto situaci. OSVČ tři stroje pronajímal synovi, jelikož pracovali v jedné nemovitosti. Jak vyřešit, aby to bylo výhodné pro obě strany. Stroje převede 1.1.2023 do osobního užívání a nastanou tři varianty:
- prodat v roce 2023 za cenu obvyklou a zdanit §10 /mohl by použít jako výdaj ZC strojů, ty které ještě nejsou zcela odepsané/
- dále pronajímat a danit §9
- darovat a syn by musel dle posudku stanovit cenu a mohl by vložit do OM , aby si mohl dát do výdajů případné opravy
A ještě jedná otázka, může použít u neodepsaného majetku poloviční odpis.

Snad jsem to napsala srozumitelně.

Děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne.                                                                                                            Jarmila

Offline

 

#2 2022-12-07 21:02:38

Zdena
Moderátorka

Re: Zrušení registrace k DPH - neodepsaný HIM.

Dobrý den, paní Jarmilo.

Pokud stroje prodá synovi v roce 2023, tak si syn může dát pořizovací cenu do výdajů (předpokládám, že cena jednotlivých strojů nepřevýší 80 tis. Kč). Jestli otec nebude mít jiné příjmy, tak mu daň z prodeje strojů může pokrýt základní sleva na poplatníka. Zůstatkovou cenu bude moci uplatnit jako výdaj v § 10, možná ji ani nebude potřebovat. Kdyby měl otec v roce 2023 zbytečně vysoké příjmy a syn nepotřeboval výdaje, tak může mu stroje prodávat postupně v následujících letech. Jediný problém bych viděla ve správném stanovení ceny obvyklé. Asi bych si stáhla nějaké bazarové nabídky, platné v době prodeje.

Může stroje synovi pronajímat, ale i pronájem by měl být v ceně obvyklé, jedná se o spojené osoby. Syn bude mít nájemné a případné opravy, sjednané v nájemní smlouvě, ve výdajích. Otec nebude muset podávat přiznání, pokud příjmy z pronájmu nepřesáhnou 50.000,- Kč za rok (za předpokladu, že nebude mít jiné příjmy ke zdanění).

Pokud by otec stroje daroval, tak nebude muset přiznávat příjmy, žádné nebudou. Syn neuplatní výdaj, žádný nebude mít. Syn přijme dar v souvislosti s podnikáním, nevím, jestli by jej neměl přiznat ke zdanění. Stroje může vložit do drobného majetku v symbolické ceně 1,- Kč, na to posudek nepotřebuje.

U neodepsaného majetku bych použila celý roční odpis, neboť k 31. 12. 2022 bude součástí obchodního majetku, vyřadí jej až 1.1.2023. O výši odpisů bych rozhodla podle toho, zda otec bude v roce 2022 potřebovat výdaje. Uplatnění odpisů je právo, nikoliv povinnost. Jestli odpisuje rovnoměrně, tak může uplatnit jakoukoliv částku od jedné koruny do maximálního ročního odpisu.

Offline

 

#3 2022-12-08 09:31:32

jola
Člen/ka

Re: Zrušení registrace k DPH - neodepsaný HIM.

Dobrý den, paní Zdeno.
moc děkuji za vyčerpávající odpověď. OSVČ má ještě příjmy z pronájmu, které zdaňuje podle §9. Ještě se zeptám u toho darování, že by měl dar zdanit, ale v jaké ceně. Podívám se na zákon o daních z příjmů, tam bych to měla najít ne.

Ještě jednou děkuji a přeji hezký den.                                                                                                                            Jarmila.

Offline

 

#4 2022-12-08 09:59:51

Zdena
Moderátorka

Re: Zrušení registrace k DPH - neodepsaný HIM.

Mám na mysli nepeněžní příjem podle § 3, který se podle odst. 3/a) oceňuje podle právního předpisu upravujícího oceňování majetku.
Nejsem si ale jistá, zda toto darování dani z příjmů podléhá.

Offline

 

#5 2022-12-08 14:30:21

jola
Člen/ka

Re: Zrušení registrace k DPH - neodepsaný HIM.

Děkuji za odpověď.

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » Zrušení registrace k DPH - neodepsaný HIM.

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB