Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2022-05-18 14:37:25

ema1
Člen/ka

Registrace zpětně a vystavování faktur

Dobrý den,
klient FO /finančnictví, které je od DPH osvobozeno - tvoří 90% příjmů, 10% tvoří živnost spadající do DPH/ - za rok 2021 překročil hranici 1mil Kč obratu, musí se registrovat zpětně. Tzn. že musí zjistit, k jakému datu překročil obrat, podat žádost o registraci a pak za měsíce, kdy měl být plátcem podá DP vč. KH jako řádná podání, ale opožděně. Rozumím tomu správně? Za pozdní podání registrace bude pokuta, za pozděn podaná DP také.
A ještě dotaz - nyní, než obdrží registraci o DPH, u vystavovaných faktur na ostatní činnost, jež spadá do DPH, bude již uvádět DPH nebo musí počkat na oznámení o registraci a teprve pak může vystavovat faktury s DPH?? A jak to bude s fakturami vystavenými v období, kdy už měl být plátcem - opravit tak, že stávající celková částka se rozdělí na ZD a DPH? Mají se tyto opravené faktury poslat zákazníkům?
Děkuji za pomoc.
Pěkný den.

Offline

 

#2 2022-05-18 22:24:16

Zdena
Moderátorka

Re: Registrace zpětně a vystavování faktur

Dobrý den. Ano, za období, kdy měl být plátcem, podá řádná přiznání a KH. Jelikož je podá opožděně, tak bude platit pokuty za opožděná tvrzení daně, pokuty za pozdě podaná KH a úrok z prodlení, pokud měl odvádět DPH. Pokutu za pozdní registraci správce daně může, ale nemusí uložit.

Počkala bych na oznámení o registraci a pak teprve vystavovala faktury s DPH.

U faktur, vystavených v období, kdy měl být plátcem, bych postupovala podle toho, jak byla s odběratelem sjednána cena. Pokud byla stanovena jako cena konečná, nebo vůbec nebyla smluvně sjednána, tak bych spočítala daň shora (stávající částka se rozdělí na ZD a daň) a zákazníkům bych opravené faktury neposílala. Jestli byla cena sjednána jako cena bez daně a zákazník je ochoten doplatit DPH, tak bych spočítala daň zdola (stávající částka + DPH) a poslala opravný daňový doklad.

Offline

 

#3 2022-05-19 10:45:48

ema1
Člen/ka

Re: Registrace zpětně a vystavování faktur

Dobrý den,
děkuji za odpověď. Vystavené faktury z období, kdy měl být plátcem DPH, jsou konečné, tzn. že DPH spočítám shora. Opožděná podání DPH a KH se podají až po získání registrace k DPH? Předpokládám, že ano.
Ještě jednou díky a pěkný den.

Offline

 

#4 2022-05-19 10:49:47

Zdena
Moderátorka

Re: Registrace zpětně a vystavování faktur

Přiznání a KH bych poslala až po registraci. Obávám se, že podání odeslaná před získáním registrace by byla neplatná, neboť by je podala
osoba, která dosud není plátcem (ani identifikovanou osobou).

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB