Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2022-03-27 13:43:57

uspo
Člen/ka

Spolupracující osoba.

Dobrý den , obracím se na Vás s prosbou. Paní byla jako spolupracující osoba s manželem do 31.08.21, Jak zdanit? Příjmy nijak vysoké- je močno příjem a výdaj vydělit 12 a paní danit těch  8 měsíců  a pánovi o zbývající více?
Paní je od 01.09.21 zaměstnána jako pendler v Německu. Kam patří tyto příjmy a zda je možno použít nějaký výdaj.
A poslední sp a zp paní jako pendlerka v přehledech- stejně jako osvč nebo samoplátce? Paní nemá živnost pouze manžel. 8 měsíců jako osvč to je zřejmé , ale zbytek jako pendler?
Omlouvám se za obtěžování a děkuji Vtelenská

Offline

 

#2 2022-03-27 20:48:02

Zdena
Moderátorka

Re: Spolupracující osoba.

Dobrý den. Manžel může rozdělit na spolupracující manželku až 50% svých příjmů a výdajů bez ohledu na počet měsíců spolupráce. Jediným omezením je, že částka, o kterou příjmy převyšují výdaje (zisk) nesmí být vyšší než 8 x 45 tis. Kč, tj. 360 tis. Kč. Uvádíte, že příjmy nebyly nijak vysoké, takže se vás toto omezení zřejmě netýká. Jestli je jeden z manželů OSVČ vedlejší, tak zkuste přerozdělit tak, aby mu nevznikla povinná účast na důchodovém pojištění. Pokud jsou oba OSVČ hlavní, tak je celkem jedno, jak příjmy a výdaje rozdělíte. Podíl na příjmech a výdajích musí být stejný, jestliže převedete na manželku například 35% manželových celoročních příjmů, tak musí dostat i 35% výdajů.

Píšete, že paní je od září zaměstnána v Německu. Zřejmě se tedy odhlásila veřejného zdravotního pojištění a pojistné odvádí německý zaměstnavatel. Pokud se z nějakého důvodu neodhlásila a je od září samoplátcem, tak tyto měsíce (a platby) nebude v přehledu uvádět. V přehledech se uvádějí daňové základy ze samostatné výdělečné činnosti, paní tedy bude vyplňovat přehledy jenom za 8 měsíců, kdy byla OSVČ.

Příjmy ze zaměstnání v Německu (které byly v Německu zdaněny), by měla paní uvést do daňového přiznání jako příjmy ze závislé činnosti. S Německem máme uzavřenou smlouvu o zamezení dvojího zdanění, takže může použít metodu vynětí ze zdanění.

Offline

 

#3 2022-03-28 09:29:06

uspo
Člen/ka

Re: Spolupracující osoba.

Děkuji mnohokrát. JV

Offline

 

#4 2023-08-09 08:51:02

janavk
Administrátorka

Re: Spolupracující osoba.

Ještě připojuji odkaz na článek, kde je Spolupracující osoba podrobně
https://www.jakpodnikat.cz/spolupracujici-osoba.php

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB