Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2021-03-22 00:52:55

Verusina
Člen/ka

Prodej nemovitosti a OSVČ a dan z příjmu

Vážená paní Zdeno, velmi prosím o radu. V roce 2009 jsem si koupila nemovitost. V roce 2015-2018 jsem si založila IČO  a jako OSVČ vedlejší činnost jsem podnikala. Vyráběla jsem rukodělné výrobky. V roce 2018 jsem IČO zrušila. Nyní byt prodávám, ale zjistila jsem, že je možné, že budu muset zaplatit dan s příjmu z nemovitosti, protože jsem byla nějakou dobu OSVČ. Abych to upřesnila, během těch 3 let, kdy jsem byla OSVČ, jsem vedla daňovou evidenci, kde jsem evidovala pouze náklady na nákup materiálu a stav zásob. Žádné jiné náklady ne. Pouze jsem si uplatnovala úroky z hypotéky na ten byt, ale to jsem neuplatnovala jako náklad na dosažení zisku k podnikání podle paragrafu 7, ale dle paragrafu 15. Na živn. oprávnění jsem uvedla adresu sídla právě adresu tohoto bytu, co prodávám, takže mi tato adresa bytu figuruje i na fakturách. Byt jsem nijak v tu dobu neodepisovala a nic ohledně bytu jsem do daní neudávala. Žádné technické zhodnocení, opravy, atd... Prostě jsem jen v tom bytě vyráběla výrobky a prodávala je přes Internet. A muj dotaz zní: Budu muset platit dan z příjmu prodeje této nemovitosti nebo ne? Dočetla jsem se, že pokud jsem vložila nemovitost do obchodního majetku, tak ano, ale popravde řečeno nikde se nemohu dopátrat, jakým způsobem se ten vklad do OM provádí a jestli jsem to nějakým způsobem v podstatě neuděla. Prosím o radu! děkuji moc

Offline

 

#2 2021-03-22 12:26:01

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej nemovitosti a OSVČ a dan z příjmu

Dobrý den, paní Verusino. Pokud jste byt nevložila do svého obchodního majetku, tak lhůtu pro osvobození od daně z příjmů počítáte ode dne, kdy jste si nemovitost koupila. Pět let už dávno uplynulo, takže příjem z prodeje je osvobozený od daně.
Obchodním majetkem je podle § 4 odst. 4 zákona o daních z příjmů část majetku poplatníka, která je nebo byla uvedena v daňové evidenci. Ve své daňové evidenci jste byt nijak neuvedla, nebyla založena karta majetku, byt nebyl vykazován v příloze 1 v tabulce D jako hmotný majetek, takže nebyl vložen do obchodního majetku. Skutečnost, že jste měla v bytě sídlo, nehraje roli.

Offline

 

#3 2021-03-22 20:54:34

Verusina
Člen/ka

Re: Prodej nemovitosti a OSVČ a dan z příjmu

Paní Zdeno moc Vám děkuji za odpověď. Ještě bych chtěla dodat, že živnost jsem tedy ukončila v dubnu 2018. V tom byte jsem sama nadále bydlela až do 10/2019. Od 11/2019 jsem byt začala pronajímat a danila to v přílpoze č. 2 DP. Né tedy už jako OSVČ. Za rok 2019 jsem uplatňovala výdaje procentem z příjmů, nezahrnovala jsem tam odpisy, protože jsem neměla udělaný posudek. Odpisy jsem si začala odepisovat až v DP za rok 2020. Toto také nebude mít vliv na danění příjmu z prodeje nemovitosti? Pro jistotu se ptám, protože si nejsem jista. moc Vám děkuji

Offline

 

#4 2021-03-23 08:24:17

Zdena
Moderátorka

Re: Prodej nemovitosti a OSVČ a dan z příjmu

Dobrý den. Ani odpisy majetku, ze kterého plynuly příjmy z nájmu podle § 9 ZDP, nebudou mít vliv na danění příjmů z prodeje nemovitosti. V případě příjmů podle § 9 ZDP nemáte obchodní majetek, pouze vedete evidenci majetku, který lze odpisovat. Kdybyste vedla účetnictví, tak se movitý i nemovitý majetek, o kterém je účtováno, nepovažuje za obchodní majetek ve smyslu daně z příjmů fyzických osob.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB